Bu Makineler Ne Sipariş Edeceğinizi Yüzünüzden Anlıyor

Teknolojinin fast food sektörüne nasıl yavaş yavaş hakim olmaya başladığına dair bazı haberleri daha önce sizlerle paylaşmıştık. Mesela fast food sektöründe insanlar yerine robotların istihdam edilmeye başlanması bu haberlerden biriydi. Ve gün geçtikçe teknolojinin fast food sektöründeki kullanımıyla ilgili yeni haberler geliyor.

Business Insider'ın yaptığı habere göre daha önce hamburger köftelerini pişirmek için robotlardan faydalanan ABD'li bir fast food restoran zinciri olan CaliBurger, kasiyerleri, müşterilerin yüzlerini analiz ederek ne sipariş edeceklerini anlayabilen makinelerle değiştiriyor. Dünya çapında 40'tan fazla lokasyonda hizmet veren CaliBurger, bu yeni sistemle birlikte müşterilerine sadece bir kiosk kullanarak sipariş verme olanağı sağlıyor. Bu kiosk'lar, bazı sadık müşterilerin yüzlerini otomatik olarak tanıyorlar.

Bu makinelerde yer alan artırılmış gerçeklik teknolojisini geliştiren NEC Corporation of America isimli şirket ve CaliBurger, bu self sipariş kiosk'larını geçtiğimiz salı günü duyurdular. CaliBurger müşterileri, yüzlerini geçmiş siparişleriyle bağlayan bir sadakat hesabı oluşturarak bu yeni kiosk'lardan faydalanabiliyorlar. Daha sonra bu kiosk'ların yer aldığı herhangi bir CaliBurger restoranına gittiklerinde ise sipariş vermek için kiosk'un üstünde yer alan kameraya bakmaları yeterli oluyor.

Şu anda CaliBurger, bu yeni kiosk sistemini Los Angeles'a bağlı olan Pasadena bölgesindeki tek bir şubesinde test ediyor. Fast food restoran zinciri, herhangi bir sorun çıkmazsa bu yeni yüz tanıma özelliğine sahip makinelerini 2018 yılında bütün restoranlarında kullanıma sunmayı planlıyor. Cali Group'tan John Miller ise 2018 yılındaki hedeflerinin kredi kartlarını yüz tabanlı ödemelerle değiştirmek olduğunu ifade etti ve ekledi:

"Yüz tanıma, dijital dünyadaki Amazon gibi perakendecilerle müşterilerin tecrübe ettikleri yerleşik dünyada aynı türde faydalar ve kolaylıklar sağlamak için restoran ve perakende endüstrilerine olanak verme konusundaki kapsamlı stratejimizin bir parçasıdır."

CaliBurger, fast food sektöründe insanlar yerine robotları kullanma konusunda fazlasıyla odaklanmış durumda. Fast food restoran zincirinin bu doğrultudaki yeni amacı ise yemek siparişlerini teslim eden kuryelerin yerine otonom araçları kullanmak ve şirket, bu fikri gerçeğe dönüştürmek için şu sıralarda altyapısını geliştiriyor. Ancak bu konudaki motivasyonuna bakılırsa şirketin otomasyon konusundaki hamleleri bunlarla sınırlı kalmayacak gibi görünüyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir