Lüks giyim sektörü değer kaybediyor

Lüks giyim markaları düşüş uzun bir süredir yaşıyor. Yaşanan düşüş sonucunda lüks giyim rafa mı kalkacak?

Gucci, Yves Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga ve Alexander McQueen gibi markalar 2023'ün üçüncü çeyreği için oldukça iç karartıcı sonuçlarla karşılaşmıştı. Toplamda yüzde 13'lük bir düşüş ve yüzde 9'luk benzer bir açıkla, grubun gelirleri geçen yıl 5,4 milyar dolardan bu yıl 4,7 milyar dolara düştü. Bu durum da akıllarda şu soruyu oluşturdu: Lüks giyim popülerliğine veda mı ediyor?

Z kuşağının değişimlerinden biri de moda sektöründe yerleşmiş bazı markalar oldu. Z kuşağı popülerliği belirleyen kuşak olmasından itibaren modada sürdürülebilirliğe ve temiz içeriğe ilgi arttı. Bu sebeple cruelty free olmayan, ürünlerinde deri ve kürk bulunduran ya da hızlı modaya hitap eden markalar yavaş yavaş düşüş yaşamaya başladı. Lüks giyim makalarının çoğu da bu düşüşü yaşamaktan kurtulamadı. 

Lüks Bilgesi olarak anılan Jean-Noël Kapferer “Lüksün aksine moda zamansızlık satmaz. Moda sezonu biter bitmez, stokları ortadan kaldırmak için marjları düşüren satışlar ve süper indirimler kullanılıyor." diyor. Lüks marka danışmanı Susanna Nicoletti ise, "Büyük lüks markaların, yaratıcı direktörler gelip giderken süreklilik yaratma ve hikaye anlatımlarını geliştirme gibi bir yolu var. Gucci'ye göre yeni kreatif direktörler, kendi marka vizyonlarını gerçekleştirmek için geçmişi yok ediyor gibi görünüyor. Başarılı olsalar bile bu uzun sürmeyecek.” diyor.  

Lüks markaların düşüş yaşamasının esas sebebi yıkılan kalıplar kadar dünya çapında yaşanan ekonomik buhran da olabilir. Sebep her ne olursa olsun bir düşüş yaşandığı kaçınılamaz bir gerçek...

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir