Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları: Yeşil

  • Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları” başlıklı serimizin beşinci bölümünde yeşil rengini ele alıyoruz.
  • Genel olarak insanların aklında doğa çağrışımı yapan yeşil rengi, aynı zamanda parayı simgeler.
  • İnsan gözünün en hassas olduğu renk yeşildir ve insan gözü en çok yeşilin tonlarını ayırt edebilir.
  • Çevre ile ilgili bir iş yürüten birçok marka logolarında yeşili kullanmayı tercih ediyor. Zenginlik ile ilişkili olmasından ötürü, birçok finans şirketi de logolarında yeşile yer verir.
  • İlgili Yazı: Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları: Turuncu


Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları” başlıklı yazı dizimizin bu haftaki bölümünde yeşil rengini ele alıyoruz. WebPageFX isimli web tasarım ve pazarlama şirketinin bu konuda hazırladığı infografiğe göre, yeşil insanlar tarafından sıklıkla doğa, sağlık, iyi şans ve kıskançlıkla ilişkilendirilir. Sağlık ve huzur teşkil eden yeşil rengi, aynı zamanda parayı simgeler.

Çoğu kişinin aklında ilk olarak doğa çağrısımı yapan bir renk olan yeşil, bununla birlikte depresyonu hafifletir. Bunların yanı sıra yapılan bir araştırmaya göre, yeşil bir ortamda çalışan kişilerin daha az karın ağrısı yaşadıkları gözlemlenmiştir. Gece görüş gözlüklerinde de yeşil rengi kullanılır, çünkü insan gözünün en hassas olduğu renk yeşildir ve insan gözü en çok yeşilin tonlarını ayırt edebilir. Bununla birlikte yeşil, yeni büyümeyi de temsil eder.

[caption id="attachment_78409" align="aligncenter" width="799"] Logosunda Yeşil Rengine Yer Veren Bazı Büyük Markalar[/caption]

Pazarlama açısından baktığımızda, yeşil rengi mağazalarda insanları rahatlatmak için kullanılır. Zenginlik ile ilişkili olan yeşil, ayrıca uzun zamandır doğurganlığın sembolüdür. Yeşil rengi ile ilgili iki tane ilginç sayılabilecek bilgi de verelim. Yeşil rengi, 15. yüzyılda gelinliklerde tercih edilen renkti. Bununla birlikte yeşil rentekli M&M'in (Bonibon benzeri renkli çikolata markası) cinsel bir mesaj gönderdiği de iddia ediliyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere, çevre ile ilgili bir iş yürüten birçok marka logolarında yeşili kullanmayı tercih ediyor. Bu kapsamda tarım, geri dönüşüm, çevre düzenlemesi, bahçe ve güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren işletmeler ağırlıklı olarak yeşil rengini kullanır. Aynı zamanda zenginlik ile ilişkili olmasından ötürü, birçok finans şirketi de logolarında yeşile yer verir. Çok yönlülüğün en üst noktası olan yeşil rengi, birçok markanın karakteristik özellikleriyle bağlantılı değildir. Ancak buna rağmen, güçlü kültürel çağrıştırmalara sahiptir.

Whole Foods

E-ticaret devi Amazon'un geçtiğimiz yıl 13,7 milyar dolar karşılığında bünyesine kattığı gıda perakendecisi Whole Foods, insanlar tarafından yeşil ile sağlığın ilişkilendirilmesi durumunu avantajına kullanmak için yeşil renkte bir logo kullanıyor.

Animal Planet

Discovery Channel'ın da sahibi olan Discovery Communications şirketine bağlı bir belgesel kanalı olan Animal Planet, bariz bir şekilde yeşilin doğayı temsil eden bir renk olmasından ötürü logosunda bu renge yer veriyor.

BP

Birleşik Krallık merkezli, çok uluslu petrol ve gaz şirketi olan BP, faaliyet gösterdiği sektörün çevre dostu olmamasını durumunu biraz olsun lehine çevirmek ve çevre dostu bir marka olduğu izlenimini yaratmak için logosunda yeşil rengini kullanıyor.

Starbucks

Herhalde bu listede dünyanın en büyük kahve dükkanı zinciri olan Starbucks'a yer vermesek olmazdı. Bir denizkızının yer aldığı yeşil renkteki logosuyla tanınan marka, bu rengin dikkat çekici olmasının yanı sıra, çevre ve sağlıkla ilişkili olmasının gücünden de faydalanmak istemiştir.

WhatsApp

Neredeyse hepimizin günlük hayatının bir parçası haline gelen mesajlaşma uygulaması WhatsApp da yeşil renginin kendine has özelliklerinin gücünden faydalanır.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir