Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları: Mor

  • “Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları” başlıklı serimizin altıncı bölümünde mor rengini ele alıyoruz.
  • Zenginlik, ihtişam, lüks, başarı, modernlik ve bilgelik göstergesi olan mor, aynı zamanda kraliyet hanedanını temsil eden bir renktir ve tarih boyunca birçok kral mor renkte kaftan giymiştir.
  • Mor rengi, çoğunlukla güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılır. Ayrıca insanları rahatlatmak için kullanılan bir renk olan mor; yaratıcı, hayal gücü kuvvetli ve akıllı bir markayı temsil eder.
  • İlgili Yazı: Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları: Yeşil


Logolardaki Renklerin Psikolojik Yansımaları” başlıklı yazı dizimizin bu haftaki bölümünde mor rengini ele alıyoruz. WebPageFX isimli web tasarım ve pazarlama şirketinin bu konuda hazırladığı infografiğe göre, mor rengi genel olarak düşük uyarıcı bir renk olarak kabul edilir ve bunun yanı sıra maneviyat, gizem, ayrıcalık ya da kibir duygularını harekete geçirebilir.

Bununla birlikte zenginlik, ihtişam, lüks, başarı, modernlik ve bilgelik göstergesi olan mor, aynı zamanda kraliyet hanedanını temsil eden bir renktir ve tarih boyunca birçok kral mor renkte kaftan giymiştir. Aynı zamanda hayal gücünü harekete geçiren ve gözleri büyüleyen bir renk olan mor, ayrıca güzelliği ve dişiliği temsil eder. Logo Desing Guru isimli internet sitesinde paylaşılan bilgiye göre, mor rengi çoğunlukla dini kurumları ve eğitim kurumlarını temsil etmek için kullanılır.

Pazarlama açısından baktığımızda ise mor rengi, çoğunlukla güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılır. Ayrıca insanları rahatlatmak için kullanılan bir renk olan mor; yaratıcı, hayal gücü kuvvetli ve akıllı bir markayı temsil eder. The Logo Company isimli internet sitesinin paylaştığı bilgiye göre, markalar, sıradanlıktan bir adım uzakta bir deneyim arayan müşterileri kendilerine çekmek için morun meydana getirdiği muhteşem, "her şey mümkün" hissinden yararlanırlar. Mor rengi, şirketin temsil ettiği esas niteliği açık bir biçimde ifade etmediği sürece, ticari hizmetlerde nadiren kullanılır.

Yahoo

Geçtiğimiz yıl içerisinde Amerikan telekomünikasyon şirketi Verizon'a satılan teknoloji şirketi Yahoo, modernizmi temsil etmesinden dolayı mor renkte bir logoya sahiptir. Aynı zamanda şirket, bu rengin; yaratıcı, hayal gücü kuvvetli ve akıllı bir markayı temsil etme özelliğinden de faydalanmak istemiş olabilir.

Cadbury

ABD merkezli şekerleme, gıda ve içecek şirketi Mondelez International'ın sahibi olduğu birçok markadan biri olan Birleşik Krallık merkezli şekerleme üreticisi Cadbury, mor renginin meydana getirdiği ayrıcalık hissinden istifade etmek için tamamen mor renkte bir logoya sahiptir.

Los Angeles Lakers

ABD'nin ulusal basketbol ligi olan NBA'de yer alan takımlardan biri olan Los Angeles Lakers, logosunda sarı ve moru birlikte kullanır. Logodaki mor rengi, gözü merkeze kilitlerken sarı ve mor birlikte kullanıldığında, morun otoriter gücü ortaya çıkar. Ayrıca morun başarı ve ihtişamı temsil etmesi de Los Angeles Lakers için önemli bir detay.

Aussie

Protector & Gamble (P&G) şirketinin sahibi olduğu çok sayıdaki markadan biri olan saç ürünleri markası Aussie de logosunda mor rengine yer veren markalardan biridir. Nihayetinde saç şekillendirme, yaratıcı bir uğraştır ve mor da yaratıcılığı yansıtır.

Taco Bell

ABD merkezli fast food restoran zinciri Taco Bell, büyük fast food restoran zincirleri arasında, logosunda mor rengine yer veren tek şirket olarak ön plana çıkıyor. Fast food markası, mor renginin lüksü ve ayrıcalığı temsil etmesinden dolayı bu rengi tercih ediyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir