LinkedIn’de Etkili Kişiler Aracılığıyla Pazarlama Yapmak İçin 5 İyi Sebep

LinkedIn’in dünyada ve ülkemizde popülaritesi giderek artarken, Instagram ve Youtube’da başlayan “Influencer Marketing” kampanyaları LinkedIn’e de sıçradı! LinkedIn’de sektörel fikir liderleri üzerinden gerçekleştirilen pazarlama çalışmaları, özellikle firmalar arası (B2B) ürün ve hizmetlerin satışında büyük bir etki yaratabilir. İş dünyası ve sektör liderlerinin iş birliğinden doğan bu yeni pazarlama trendinin avantajlarını sizler için derledik:

Kurumsal Satın Alımlarda Kritik Faktör “Güven”

Kurumları adına ürün satın alan kişiler, satın alma kararını verirken çevresinde daha önce aynı ürünü kullanmış kişilerin tavsiyelerine önem veriyor ve güvenilirlik arıyor. Yönetim ve Pazarlama Danışmanlığı firması Demand Gen tarafından yapılan bir araştırmada, kurumları adına satın alma kararı veren kişilere “Geçtiğimiz yıl boyunca B2B (firmalar arası) pazarlamaya yönelik karşınıza çıkan içeriklerde neye önem veriyorsunuz?”şeklinde bir soru yöneltildi. Katılımcılardan %75’i kaynağın güvenilirliğine daha fazla önem verdiğini söyledi. Ayrıca; aynı araştırmada yer alan veriler, bir ürün reklamını incelemek için zamanlarının kısıtlı olduğu durumlarda, katılımcılardan %87’sinin endüstriden etkili kişilerin (influencer’ların) aynı ürün hakkında yaptığı paylaşımları incelemeyi tercih edeceğini belirtiyor.

Etkili Kişiler, Hedef Gruba Direkt Ulaşma İmkanı Tanıyor

LinkedIn spesifik bir alanda düzenli ve nitelikli paylaşımlar yapan etkili kişileri, aynı konuyla ilgilenen diğer insanlara ilham vermesi için öne çıkartıyor. Dolayısıyla, LinkedIn’de etkili kabul edilen kişiler zamanla etraflarında benzer ilgi alanlarına sahip çok geniş bir ağ yaratabiliyor. Faaliyet gösterdikleri spesifik alanda ilgili LinkedIn Influencer’larını bulan markalar, bu isimlerle gerçekleştireceği pazarlama kampanyalarında tıpkı sektörel bir hedefleme yapmış gibi direkt olarak sattıkları hizmet ya da ürünlerle ilgilenen kişilere ulaşabilirler.

Dünyaya Açılmak İçin Devasa Pazarlama Bütçelerine İhtiyacınız Yok

LinkedIn dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri. Halihazırda globalde 600 milyonkullanıcıya erişmiş LinkedIn’e her 2 saniyede bir iş dünyasından yeni bir isim katılıyor. LinkedIn’de gerçekleştireceğiniz ufak bütçeli pazarlama kampanyalarıyla globale açılabilirsiniz. LinkedIn’de, yurt dışında etkili bağlantılara sahip kişiler üzerinden yapılacak Influencer Marketing kampanyaları ile şirketiniz için ihracat fırsatları yaratılabilir.

Daha Az Çabayla Daha Çok Satış Yapabilirsiniz

Firmalar arası (B2B) pazarlamanın kendine özgü dinamikleri var ve LinkedIn’in işleyiş mekanizması tam olarak bu dinamiklere hizmet etmek üzere tasarlanmış. Satın alma karar süreçleri bakımından, tüketicilerin kendi adlarına bir ürün alırken sergilediği davranış ile şirketleri adına bir ürün alırken sergilediği davranış birbirinden farklı olabilir. Elinde yıl içinde değerlendirmesi gereken bir bütçe bulunan kişiler, tanıtılan ürün ya da hizmetin ihtiyacını karşılayacağından emin olduktan ve tanıtan kişiye güven duyduktan sonra çok daha hızlı bir şekilde satın alma eylemini gerçekleştirebilir.

Sadece B2B Ürünler İçin Değil, B2C Ürünler İçin de Fırsat Yaratıyor

Kurumsal kullanıma yönelik tasarlanan ürün ve hizmetlerin dışında, B2C (firmadan müşteriye) yürütülecek influencer marketing faaliyetlerinde de LinkedIn etkili bir kanal olarak karşımıza çıkıyor. Çoğunluğu kurumsal şirket çalışanlarından oluşan LinkedIn topluluğu, diğer sosyal medya platformlarına kıyasla alım gücü daha yüksek bireylerden oluşuyor denebilir. Omnicoretarafından yayımlanan güncel LinkedIn istatistiklerinegöre, sitedeki kullanıcıların %44’ü yıllık 75.000 dolardan fazla gelir elde ediyor. Bu durum; özellikle ev, araba ya da yüksek fiyatlı teknolojik ürünlerini pazarlamak isteyen şirketlerin LinkedIn’i etkili bir şekilde kullanmaları gerekliliğini gözler önüne seriyor.

Yazının sahibi: Özge Uçar
Linkedln hesabı: ozgeucar

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir