Liderler 2023'ten ne bekliyor? Yeni trendler neler olacak?

Pazarlama iletişiminde sektörün ilham kaynağı Pazarlamasyon Dergi, Almanak sayısıyla kış boyunca yanı başınızda.

2022… Dünya genelinde son birkaç yıldır hüküm süren pandemi, savaşlar, iklim krizi, doğal afetler, katlanarak artan nüfus, bilinçsiz tüketim ve birçok sosyal ve ekonomik problemin derinleştiği bir yıl oldu. Son yıllarda tamamıyla tecrübe ettiğimiz dünyadaki ekonomik ve siyasi gelişmelerle beraber döviz kurunda yaşanan oynaklık hepimizin malumu… Mevcut şartlarda yarını kestirmenin bile çok güç olduğu bu dönemde dahi bu hızlı dönüşüme adapte olabildik. Bu bağlamda Türkiye’nin reklam pazarlama iletişimi sektörü açısından, dinamik bir ülke olduğunu gösterdiğini söylemek mümkün. 

Yıla veda niteliği taşıyan Almanak sayımız, hem 2023 gündemini hem de sektörde yılın tüm öne çıkanlarını bir arada sunuyor. Kapakta ise değerli marka yöneticileri yeni trendlere ilişkin öngörü ve hedeflerini paylaşıyor. 

PAZARLAMASYON DERGİ,
ALMANAK SAYISI İLE SİZLERLE…

YENİ TRENDLER VE LİDERLERİN 2023 AJANDASI 
Kelimenin tam anlamıyla bilinmezliklerle dolu bir yıla adım atıyoruz. Uzun süredir hem dünyanın hem de Türkiye’nin en önemli gündem maddesi ekonomi. Neredeyse iki buçuk yıl süren pandemiden kafamızı kaldırır kaldırmaz TL’nin hızla değer kaybederek enflasyonun bir numaralı gündem haline geldiği bir yıl oldu. 2023 yılında bizi bekleyen, Türkiye’nin geleceği açısından kritik bir seçim var. Her yıl olduğu gibi bu yıl da biterken yeni hedefler belirleniyor, kararlar alınıyor. Özellikle şirketler, yeni yıla çok daha sağlam adımlarla girmek istiyor. Yüksek enflasyon, iklim krizi, yetenek göçü, hızla artan nüfus, savaşlar ve pek çok etmenlerle mücadele edilen karamsar bir tablo bizi karşılasa da, dönüşüme uyum sağlayan çevik liderler, şirketlerini bir adım ileriye taşırken yeni trendlerin de yol göstericileri oldu. 

Geçtiğimiz yıl markaların gündeminde yoğunlukla dijital dönüşüm yer tuttu. 2023’te de, bu dönüşümü tamamlayan marka yöneticilerinin yeni hedefler belirlediğini görüyoruz. Peki Türkiye’nin lider yöneticilerine göre yeni pazarlama trendleri neler olacak? Hedeflerinde neler var? Pazarlamasyon Dergi olarak 2022 yılına veda ederken, değerli marka yöneticilerine yeni döneme ilişkin öngörü ve planlarını sorduk. Mesajlar çok net: İş dünyası zorlu bir yıla hazır ama karamsar değil.

2023’te gündemde metaverse, kripto ve bulut kelimeleri var
Oyunlar, dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Yeni çıkan oyunlar bir heyecan dalgası yaratıyor. Peki ama bu çılgınca gelişen sektörde şimdi sırada ne var, yeni yılda oyun dünyasında bizi ne gibi yeni trendler bekliyor. Bunlarla ilgili yapılan tahmin ve analizlerde üç anahtar kelime öne çıkıyor: Metaverse, Bulut ve Kripto.

Sektörden hikâyeler...

* Şehir hayatının yoğunluğuna bir es verip, doğayla kucaklaşan ve keyifli anılar biriktiren sektörden isimlerin hikâyelerine kulak verdiğimiz “Doğaya Dönüş” bölümüzün yeni konuğu, vivo Türkiye Perakende Müdürü Serhat Ilgaz. İş hayatından fırsat buldukça doğa ile buluşan Ilgaz, “Doğa sandığınızdan daha yakındır ve tüm kapsayıcılığı ile size kucak açar” diyor.

* Sektörün değerli isimlerine “Mesai Dışı”nda yapmaktan keyif aldıkları aktiviteleri sorduğumuz Mesai Dışı bölümümüzün konuğu ise, HP Türkiye Genel Müdürü Emre Alaman. HP şirket çalışanlarıyla kurduğu müzik grubu ile profesyonel hayatını müzikle harmanlayan Alaman, birçok farklı mekânda ve yerde sahne almış. Alaman’ın ilham dolu hikâyesi sizlerle...

* Sektörün isimlerine, bugünkü başarılarının kilometre taşlarını sorduğumuz ” Kilometre Taşı” bölümüzün konuğu; SAP Amaç ve Sürdürülebilirlik Pazarlaması Global Direktörü Erdem Aksakal.

* “İlk Profesyonel Çalışmam” bölümümüzde ise; YouthWorks Kreatif Direktörü Pınar Cingöz’den sektöre giriş yaptığı yıllardaki gülümseten ve aynı zamanda ilham veren anılarını dinledik.

 

* Sosyal sinema platformu Fil’m Hafızası, yılın filmlerini Pazarlamasyon okuyucuları için derledi.

Pazarlamasyon Dergi’nin Almanak sayısına ulaşmak için buraya tıklayabilir, Turkcell Dergilik ve Getir uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Keyifli okumalar…

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir