Lezita’nın sürprizli ürünü “İçli Tavuk” için sıradışı kampanya: "Bazen içinden ne çıkacağını bilemezsin"

Sıradışı sofralar için şaşırtıcı lezzetler sunan Lezita, sürprizli “İçli Tavuk” ürün ailesini sektörde daha önce denenmemiş bir tarzda tanıttı. ‘Bazen içinden ne çıkacağını bilemezsin’ söylemiyle 4 filmden oluşan bir reklam kampanyasına imza atan Lezita, dışı çıtır tavuk içi sucuk-mozzarella ve ıspanak-mozzarella dolgulu ürünlerinin şaşırtıcılığına esprili bir şekilde gönderme yaptı.

Türkiye’nin en sevilen piliç eti markalarından Lezita; sağlam altyapısı ve çeviklik odaklı iş stratejisi sayesinde yatırıma, büyümeye, istihdam sağlamaya devam ediyor. 2021 yılında hedeflerinin üzerinde büyüyen marka, 2022 yılında hem iç hem de dış pazardaki ihtiyacı karşılayabilmek adına tam kapasite ile çalışan İzmir tesisine ek olarak, Kahramanmaraş’ta et entegre üretim tesisi yatırımının temelini atacak. Bulunduğu pazarların ihtiyaçlarına özel ürün sunma anlayışı ile uluslararası seçkin bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Lezita, ürünlerinin yanı sıra müşterisiyle kurduğu iletişimin tarzı ile de dikkat çekiyor. 

Lezita’nın sadece bir beyaz et markası olmanın ötesine geçtiğini belirten Lezita Genel Müdürü Mesut Ergül, “Kurulduğumuz günden itibaren “uluslararası bir marka olma” hedefi ile yola çıktık. Bu yolda “bir gıda ve fmcg markası” vizyonu ile hareket ettik. Her zaman en kaliteli, en sağlıklı ve en yeni ürünlerle tüketicilerimizin karşısına çıkmak için çalışıyoruz. 

Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz. Yenilikçi bakış açımızla sürekli daha iyinin peşinde koşuyoruz. Amacımız tüketicilerimizin yaşamlarına lezzet ve değer katarken ülkemizin ekonomisine ve istihdamına da katkıda bulunmak. Bu nedenle her yıl yeni hedeflerle yeni yatırımlar hayata geçiriyoruz” diye konuştu. 

Yaratıcı uygulamalarla marka bilinirliğini artırıyor 
Gündelik hayatı kolaylaştıran, sağlıklı ve lezzetli besin alternatifleriyle fark yaratan Lezita, yenilikçi ürünlerle ürün gamını ve hedef kitlesini genişleterek sofraların vazgeçilmezi haline gelen lezzetler üretiyor, hatta bu alanda ‘ilk’lere imza atıyor. Lezita’nın 16 yıldır istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü vurgulayan Mesut Ergül “Gülen yüzümüz ve yenilikçi bakış açımızla halkımızın gönlünde vazgeçilmez bir konuma sahibiz. Oldukça dinamik bir markayız. Ürün ve hizmet üretmenin ötesine geçerek tüketicilerimizle etkileşim halinde kalmaya odaklanıyoruz. İnsan odaklı yaklaşımımız, insanın ve toplumun ihtiyaçlarını anlama ve empati kurma kabiliyetimizle sektörde fark yaratıyoruz. Geleneksel ve dijital tüm mecralarda yaratıcı uygulamalarla marka bilinirliğimizi artırıyor ve hedef kitlemizle olan bağın güçlenmesi için çaba gösteriyoruz” dedi. 

Reklam kampanyalarında da bu bakış açısı ile hareket ettiklerini dile getiren Mesut Ergül sözlerine şöyle devam etti: “Yenilikleri sofralara taşıyan bir marka olarak yine bir ilke imza attık ve “İçli Tavuk” ürün ailesini müşterilerimizle buluşturduk. Yeni ürün ailemiz sürprizlerle dolu. O nedenle bu sürprizlerle dolu ürünlerin reklamlarının da şaşırtıcı olması gerekiyordu. Dört filmden oluşan bir kampanya hazırladık. Reklam filmlerinde ürünlerimizin içeriğini esprili bir şekilde anlattık. ‘Bazen içinden ne çıkacağını bilemezsin’ söylemiyle yayına giren filmlerde; dışı çıtır tavuk, içi sucuk-mozzarella ve ıspanak-mozzarella dolgulu ürünlerimizin şaşırtıcılığına gönderme yaptık.”  

Beyaz et sektöründe daha önce hiç denenmemiş bir tarz 
Tribal Worldwide İstanbul imzalı bu sıradışı kampanyanın prodüksiyonunu Octopus üstlendi. Yönetmenlik koltuğunda ise Walky-Talky oturdu. Mesut Ergül, yeni reklam kampanyası ile kendilerini sadece piliç eti markası olmaktan öte, bir FMCG (Hızlı Tüketim), bir gıda markası olarak konumlandırdıklarını söyledi. Kampanyanın dili ve yaklaşımının beyaz et sektöründe daha önce hiç denenmemiş bir tarzda olduğuna dikkat çeken Ergül, “Lezita olarak sektörümüzde fark yaratmaya çalışıyoruz. Farklı çalışmalara imza atarak sektörümüze de yön vermeyi hedefliyoruz. Yeniliklere açık olup en kısa sürede adapte olmanın sürekli gelişim için en önemli faktör olduğuna inanıyoruz” diye konuştu. 

İçli Tavuk iletişim kampanyası; TV, radyo ve dijital ayakları olan entegre bir kampanya. Kampanyanın dijital ayağında Instagram’da Lezita hedef kitlesinin ilgiyle takip ettiği makro ve mikro influencer’lar ile işbirliğine gidildi. Kampanyanın teaser iletişimi bu şekilde gerçekleştirildi. Instagram hesapları ilgiyle takip edilen Fatih Yasin ve Bilal Hancı ile yapılan işbirliği sayesinde milyonlarca takipçiye ürünleri anlatma fırsatı yakalandı. Lezita, yeni nesil mecraları da kampanyaya dahil ediyor. Spotify’da hazırlanan “İçli Şarkılar” listesi ve TikTok’taki özel projelerle kampanyanın kapsamı genişletiliyor. 

“Benzersiz, daha önce deneyimlenmemiş tatlar sunmak bize heyecan veriyor”
Lezita olarak sıradışı sofralar için şaşırtıcı lezzetler sunduklarını dile getiren Mesut Ergül, raflarda yerini alır almaz büyük ilgi ile karşılaşan ürünleri ile ilgili, “Ürünlerimiz sektörde tüketiciler tarafından en çok tercih edilen ve sevilen ürünler arasında gösteriliyor. Yepyeni lezzetlerle sürekli büyüttüğümüz ürün ailemiz sayesinde geniş bir müşteri kitlesine ulaşabiliyoruz. Müşterilerimizi piliç eti, pratik ürünler, şarküteri ve döner gruplarında yenilikçi lezzetlerle tanıştırmaktan da büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Her zaman en son teknolojiye yatırım yapıyoruz. Özellikle ileri işlenmiş ürün gruplarındaki başarımız ile sektörde öne çıkıyoruz. Sofraları benzersiz, daha önce deneyimlenmemiş tatlarla buluşturmak da bize heyecan veriyor. Tüketicilerimizden ilham alarak yeni ürünümüz olan ve Sucuk & Mozzarella dolgulu çıtır piliç topları, Ispanak & Mozzarella dolgulu piliç kroketten oluşan İçli Tavuk ürün ailesi de bu bakış açısı ile geliştirildi” dedi. İçli Tavuk ürün ailesini gençler başta olmak üzere her yaştan insana pratik ve çok lezzetli bir seçenek olarak satışa sunduklarını belirten Ergül, “Günlük hayatın koşuşturmasında uzun uzun yemek hazırlamaya yeterince vakit kalmıyor. Dolayısıyla çok kolay hazırlanabilen, lezzetli ve raftaki diğer seçeneklerden farklı ürünler tüketiciler tarafından daha fazla ilgi görüyor” diye konuştu.

“Yatırıma, istihdam yaratmaya, ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz”
50’den fazla ülkeye ihracat yapan Lezita, yüzde 65’lik oranla pratik ürünlerde en çok ihracat yapan marka. 2021 yılında 72 milyon dolarlık ihracata ulaşan Lezita, iki yıl sonra devreye alınması planlanan Kahramanmaraş tesisi kapasitesini iki katına çıkacak. Mesut Ergül yeni yatırım planları ve hedefleriyle ilgili; “Bu yatırım hem Türkiye beyaz et sektörüne ivme kazandıracak hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak. 2022 yılında işçilikli ürünlerin üretim kapasitesini artırmak amacıyla 5 milyon euro’luk otomasyon yatırımını, elektrik tüketiminden kaynaklanan karbon salınımını yarı yarıya azaltmak için 4 milyon euro’luk yenilenebilir enerji yatırımını hayata geçireceğiz. Ayrıca 2022 yılında 9 milyon euro’luk şarküteri hattı yatırımı, 2 milyon euro’luk hat hızlandırma yatırımı yapacağız. Böylelikle piliç etinde yüzde 10, şarküteride yüzde 60, ileri işlemin toplamında yüzde 20’lik bir büyüme sağlayacağız. 2022’de ihracatta hedefimiz 125 milyon dolar. Öte yandan patates, kırmızı et gibi yeni alanlara girerek gıda markası olma hedefimizi sağlamlaştıracağız. En yeni küresel trendleri ve tüketici ihtiyaçlarını yakından takip etmeye, yatırıma, istihdam yaratmaya, ülke ekonomisine katkıda bulunmaya ve büyümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Tribal Ajans başkanı Arda Erdik, “Lezita ile yol arkadaşlığımız yeni. Müşterimiz olmadan önce markanın yenilikçi ürünleri özellikle TikTok başta olmak üzere sosyal medyada radarıma takılmıştı. Gördüğüm kadarıyla Çıtır Kova pandemi döneminde eve kapanan gençler arasında oldukça popüler olmuştu. Izgara Dilimli Piliç Fileto’yu da sporcuların paylaşımlarında çokça görüyordum. Beyaz et sektöründe böyle çok daha fazla yenilikçi ürünleri olduğunu da sonradan gördüm. Yine yenilikçi bir ürün çıkardıktan sonra iletişim için kapımızı çaldılar. Kimya toplantılarımız sonucunda gördük ki, ürün geliştirmede olduğu kadar iletişimde de fark yaratacak yeni fikirlere açıklar. Böyle bir müşteriyle yol arkadaşlığı yapmak her reklamcı için heyecan verici. Farklı fikirler sunduk ama “İçinden ne çıkacağını bilemezsin” konsepti en çok heyecanlandıran fikir oldu. Sonrasında da -marka yöneticilerine bir kez daha teşekkür etmeliyim ki- uzmanlığımıza güvendiler ve neredeyse revizyonsuz diyebileceğimiz bir süreçte hepimizin pek sevdiği kampanyamız ortaya çıktı. “İçinden ne çıkacağını bilemezsin” bence uzun yıllar sürdürülebilecek bir konsept. Umarım tüketicide karşılığını bulur ve bizi iş hedeflerimize de ulaştırır.” açıklamasında bulundu.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir