Lebron James tarihte milyarder olan ilk aktif sporcu oldu

Forbes dergisinin geçen hafta yayınladığı rapora göre aktif sporculuktan ve yaptığı yatırımlardan oluşan gelirleriyle Lebron James, dolar milyarderi sıfatını elde etti.

Sporcular ve sporcuların elde ettiği gelirler ile onlara ödenen bonservis miktarları özellikle ülkemizde her zaman ilgi duyulan konular arasında yer alıyor. Konu futbol olduğunda takımların yaptığı transfer harcamaları ve sporculara ödenen ücretler transfer dönemlerinde basının en çok ilgi gösterdiği konular arasında. Real Madrid’in Gareth Bale için ödediği bonservis bedeli (100 milyon Euro) ile ilk kez futbol tarihinde dokuz haneli bonservis bedeline şahit olduk. Bu gelişmeyi Neymar Jr.’a ödenen bonservis miktarı (222 milyon Euro) ve Messi’ye ödenen en yüksek kontrat bedeli (75 milyon Euro) gelişmeleri izledi.

Konu ABD ve ABD’nin spor kültürüne geldiğinde ise durum yine benzer bir seviye gösteriyor. Tiger Woods’un golf sporundan ve sponsorlarından elde ettiği gelir, Michael Jordan’ın aktif basketbol hayatından kazandığı paradan daha fazlasını aktif sporculuk kariyerini sona erdirip iş adamı kimliğine bürünmesine takip eden süreçte kazanması ve dolar milyarderi olması da yakın zamanda gerçekleşen olaylar arasında. Lebron James, Michael Jordan’dan belki de ilham alarak aktif sporcu kimliğine yatırımcı kimliğini ekledi. 37 yaşında olan basketbolcu, spor kariyerini sürdürmesinin yanı sıra yatırımlarına devam ediyor. Lebron James, Cleveland Cavaliers, Miami Heat ve Los Angeles Lakers takımlarından toplamda 385 milyon dolar gelir elde etti. Buna karşılık “parke dışından” 900 milyon dolar kazandı. Nike ile ömür boyu sponsorluk anlaşması olan Lebron James, bu şirketin yanı sıra AT&T, Pepsi ve Walmart’la da sponsorluk anlaşması yaptı. Basketbol kontratları ve sponsorluk gelirleriyle geçtiğimiz yılı Messi’nin ardından en çok kazanan ikinci sporcu olarak tamamladı. 

Lebron James’i dünyadaki tüm sporculardan ayıran ve onu milyarder statüsüne ulaştıran farkı ise kendisinin yaptığı yatırımlardan ve girişimlerden geliyor. Pazarlama ajansı ve prodüksiyon şirketi olarak tanımlanan Spring Hill’den 300 milyon dolar, Amerikan spor yatırımları şirketi Fenway Sports Group ile olan ortaklık anlaşmasından 90 milyon dolar, gayrimenkulden 80 ve pizza markasından 30 milyon dolar gelir elde ediyor. Diğer tüm mal varlığı ve yatırımlarından da yaklaşık 500 milyon dolar gelir elde ettiği hesaplanıyor. Fenway Spor Yatırımları bünyesindeki İngiliz devi Liverpool FC’de bulunan hisseleri kendisinin Avrupa’da ses getirmesini sağlıyor. Lebron James, 21. yüzyılın ilk çeyreğinin son yıllarına yaklaşırken aktif spor kariyerinden elde edilen gelirin yatırımlarla desteklenerek gelirin artırılmasına yönelik önemli bir örnek olma vazifesi görüyor. Bir sonraki yazıda buluşmak dileğiyle. 

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir