L'Oréal Türkiye Kurumsal İletişim ve Etkileşim Direktörü İrem Karaoda Tanrıkulu: "Farklılıklar fırsat olarak değerlendirilmeli"

L'Oréal Türkiye Kurumsal İletişim ve Etkileşim Direktörü İrem Karaoda Tanrıkulu'na; cinsiyet eşitliği konusundaki bariyerleri, kadın istihdamını artırma adına yürüttükleri çalışmaları ve kariyerinin başındaki kadın yönetici adaylarına tavsiyelerini sorduk…

Her alanda yeniliğe ve gelişime katkıda bulunan kadınlar, iş dünyasında da fark yaratarak yaşamın her alanında iz bırakıyor olsa da, toplumun yarısını oluşturan kadınların iş dünyasındaki yeri ne yazık ki yüzde 30’u geçemiyor. Türkiye’nin alanında öncü ve lider şirketlerinin yönetimlerinde görev alan kadınlar, dünyada ve Türkiye’de, toplumsal cinsiyete dayalı zihniyet kalıplarını değiştirme adına iş dünyasında pek çok toplumsal önyargıyla başa çıkmak zorunda kalıyor. Zihinlerdeki ‘mit’leri ortaya koyan pek çok araştırmada, gelişmiş ülkelerin kadın-erkek eşitliğini sağlamada diğerlerinden ileride olduğunu görüyor ancak dünyanın hiçbir yerinde tam bir cinsiyet eşitliğinden söz edilmediği gerçeği ile yüzleşiyoruz.

L'Oréal Türkiye Kurumsal İletişim ve Etkileşim Direktörü İrem Karaoda Tanrıkulu'na, cinsiyet eşitliği konusundaki bariyerleri, kadın istihdamını artırma adına yürüttükleri çalışmaları ve kariyerinin başındaki kadın yönetici adaylarına tavsiyelerini sorduk…

"Yöneticilik düzeyinde cinsiyet değil, başarı kriterleri ve hedefler öne çıkıyor"

Kadınların iş hayatında bulunmasıyla ilgili pek çok farklı düşünce olsa da iş hayatında fırsat bulabildiklerini hatta her gün daha fazla kadının iş hayatına girerek kariyer basamaklarını hızla çıktığını görüyoruz. Kadınlar; her geçen gün daha çok söz sahibi oluyor ve şirketlerinin yönünü belirlemede etkin bir rol oynuyorlar. Pek çok beceriye sahip olan kadınlar sayesinde iş yerlerinde çeşitlilik artıyor, farklı görüşler ve etkili iş yapış tarzları ortaya çıkıyor. Dünyadaki oranlara paralel olarak Türkiye’deki kadın yönetim sayısında da artış olduğunu düşünüyorum. Yöneticilik düzeyinde cinsiyet değil, başarı kriterleri ve hedefler öne çıkıyor. İyi bir takım kurmak, takımdaki farklılıklardan yararlanıp zorlukların üstesinden gelmek ve başarının sürdürülebilir olmasını sağlamak, her liderin sahip olması gereken özellikler arasında. Kariyerde yükseldikçe, insanlar büyük resmi görmeye başlıyorlar, o da farklılıkları ve görüş ayrılıklarını birer zenginlik ve fırsat olarak değerlendirmek anlamına geliyor.

"Cinsiyet eşitliği konusunda şirket içi uygulamalarımızla Türkiye’de de öncüyüz"

L’Oréal Grup; çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda her zaman kararlı ve proaktif bir şirket. Kişilere çok değer veren bir kültüre sahibiz. L’Oréal Group olarak, kadınların güçlendirilmesi konusunu her alanda destekliyoruz. Şirket içinde çok çeşitli kişisel ve profesyonel gelişim programları, esnek çalışma saatleri, annelik sonrası özel destekler gibi uygulamalarımız var. İş yerinde cinsiyet eşitliği konusunda yaptıklarımızla üst üste beşinci kez Bloomberg'in Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde yer almaya hak kazanan bir şirketiz. Cinsiyet eşitliği konusunda şirket içi uygulamalarımızla Türkiye’de de öncü durumdayız. Çalışanlarımızın yüzde 57’si, yöneticilerimizin yüzde 51’i kadın. Değişmez önceliklerimizden olan kadınların, organizasyonumuzun tüm seviyelerinde yükselmeleri ve başarılı olmaları için yeni yollar inşa ediyoruz.

"Girişimci olmak ve soru sormak başarının anahtarıdır"

Kariyerinin başındaki kadın yönetici adaylarına görüşlerini ifade etmekten ve başardıkları işlerle ön plana çıkmaktan çekinmemelerini tavsiye ederim. Girişimci olmak ve soru sormak başarının anahtarıdır. Kendilerine inanmaları ve güvenmeleri başarıyı da beraberinde getirecektir. Güvenin sırrı da kişisel donanımı artırmaktan geçiyor. Okumak, öğrenmek, çalışmak güven yaratıyor, güven de başarıyı. Zorluk ve engeller karşısında kararlı olmaları çok önemli. Kendi güçlerinin farkında olmalarını ve her zaman kendilerine inanmalarını öneririm.

Kariyer
Arzum 55’inci yaşını 55 ayrı tasarımla kutladı

Arzum, 55’inci yılını 55 farklı tasarımcıyla gerçekleştirdiği sergi ile kutladı.

Bunlar İlginizi Çekebilir