Kurumlar kendi iletişim platformlarını kurmalı

PİAR İletişim Tasarımı ve Stratejik Danışmanlık Şirketi Ajans Başkanı Başkanı Selin Oran ile 2022 değerlendirmelerini, yeni trendleri ve PİAR İletişim’in 2023’e ilişkin hedeflerini konuştuk.

PİAR İletişim Tasarımı ve Stratejik Danışmanlık Ajansı, 2023'te de; Türkiye’deki iletişim ekosistemine hizmet etmeyi, bu konuda yeni nesil insanlar yetiştirmeyi, yeni nesil araçlarla yeniliğe açık kurumlara ve liderlere hizmet vermeyi hedefliyor. PİAR İletişim Tasarımı ve Stratejik Danışmanlık Şirketi Ajans Başkanı Selin Oran ile, 2022 değerlendirmelerini, yeni trendleri ve PİAR İletişim Tasarımı ve Stratejik Danışmanlık Ajansı’nın 2023’e ilişkin hedeflerini konuştuk.

İletişim tasarımı yeterliğimizi daha da güçlendirmeye odaklandık

2022, yeni bir vizyon belirleyip yeniliklere yelken açtığımız kıymetli bir yıl oldu. Teknoloji sektörü başta olmak üzere, alanında öncü kurumların iletişim ihtiyaçlarına cevap olduğumuz ve bu alanda daha da büyümeye başladığımız bir yıldı, 2022. 

İletişim tasarımı ve içerik danışmanlığı tarafındaki strateji kaslarımızı geliştirmek için teknoloji ve ekosistemin gücünden faydalanmaya başladık. Özellikle, iletişim tasarımı ve içerik danışmanlığı tarafındaki yeterliğimizi daha da güçlendirmeye odaklandık. Kurumların ve liderlerin iletişim bariyerlerini ortadan kaldıran içerik ve eğitim projeleriyle klasik PR hizmetlerinin ötesinde hizmetler sunmaya odaklandığımız bir döneme girdik. 2022 yılını kurumsal yapılanmamızı da yapay zekâ destekli hizmetlerle şekillendirmeye başladığımız, heyecan verici bir yıl olarak görüyorum. 

Kurumların kendi iletişim platformlarını kurması gerekliliği yeterince fark edilmiyor
Maalesef, sektörde birçok iletişim şirketinin yeniliklere ayak uyduramadığını görüyorum. Sosyal medya ve yapay zekânın sağladığı fırsatları kurum bünyesine katmak konusunda sektörün ciddi problemleri var. Çoğu PR şirketi yeni nesil içeriğin gücünü iletişimde nasıl kullanabileceği hakkında net değil. Ayrıca, yeni düzende medyanın dönüşümüyle birlikte, kurumların artık kendi iletişim platformlarını kurması gerekliliği de yeterince fark edilmiyor. PİAR olarak, bu alanlarda önemli yatırımlar ve işbirliktelikleri yapıyoruz. 2023’ün, 2022’de attığımız tohumların yeşerdiğini gördüğümüz, umut dolu bir yıl olacağını düşünüyoruz.

Yapay zekâ uygulamaları iletişimcilerin iş yapış biçimlerini kökten değiştirecek
Yapay zekâ uygulamaları biz iletişimcilerin iş yapış biçimlerini kökten değiştiriyor. OpenAI, Chat GPT ve DALL-E gibi uygulamalar, yeni nesil iletişimcinin yeniden tanımlanmasının gerekliliğini ortaya koyuyor. Bu uygulamaları kullanabilecek yeterlikte iletişimciler yetiştirmek bizim için çok önemli. İçeride danışmanlarımızla birlikte bu konuda çalışan bir ekip bile kurduk. Yapay zekâ ile iletişim kurmak ve onunla verimli çalışabilmek için kurumların çalışanlarına eğitimler vermeye de başladık.

Lider iletişimi değişiyor. Değişim, iyi bir iletişim tasarımı ve iyi uygulanmış kreatif içerikleri zorunlu kılıyor. Liderler, çalışanlarla, müşterilerle ve sektördeki paydaşlarla yeni platformlarda yeni içeriklerle bir araya gelmek zorunda. Podcast’ler, kısa videolar ve klasik ama güçlü bir mecra olan kitapların, yeni nesil lider iletişiminde daha da önemli bir yer edineceğini düşünüyoruz. 

İletişim ekosisteminin geliştirilmesi bir başka önemli gereklilik ve büyüyecek bir trend. İletişim ekosistemi, ajanslardaki çalışanlardan, kurumdaki iletişimcilere, hatta sosyal medya influencer’larından gazeteci ve fikir liderlerine kadar uzanan paydaşlardan oluşan büyük bir ekosistem. Sektörün büyümesi ve gelişmesi için insan kaynağını geliştirmek çok önemli.” Lider iletişimi”, “Sosyal Medya”, “Influencer Pazarlaması”, “İçerik Pazarlaması”, “Dijital PR”, “Dijital Bilgi Mimarisi Oluşturmak” ve “Yapay Zekâ Destekli İletişim” gibi başlıklarda kurumsal eğitimler vermeye başladık. Bize göre eğitim, her dönemin trendi olmalı. 

PİAR’ı yeni nesil iletişim tasarımı ve danışmanlık şirketi olarak konumlandırıyoruz
Şirketimiz PİAR’ı klasik bir PR ajansı olarak düşünmedik hiçbir zaman. PİAR’ı Türkiye’deki iletişim ekosistemine hizmet eden, bu konuda yeni nesil insanlar yetiştiren, yeni nesil iletişimi, yeni nesil araçlarla, yeniliğe açık kurumlara ve liderlere hizmet veren bir iletişim tasarımı ve danışmanlık şirketi olarak konumlandırıyoruz. 2023, bu sözümüzün altını doldurmak için akıllıca çalıştığımız ve bol bol işbirliği yaptığımız bir yıl olacak. Hatta sektörün tanıdığı ve sevdiği uzman birkaç ismi bünyemize kattık bile. Yakında bunun da duyurusunu sizler aracılığıyla gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 2023 yılının hepimize sağlıkla, huzurla, mutlulukla büyük güzellikler getirmesini dilerim. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir