Küresel salgın pazarlama ve reklam dünyasında oyunun kurallarını değiştirdi

Dijitalleşmenin etkisiyle mecralar çeşitlenirken, kreatif ajanslar da markalar ile hedef kitle arasındaki konumunu yükseltti.

Pandemiyle değişen tüketici alışkanlıkları, markaların reklam ve pazarlama faaliyetlerine veri odaklı kişiselleştirilmiş bir yaklaşım getirdi.  IPSOS ve Infıllion, tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre geleneksel TV reklam modelinin yerini kişiselleştirilmiş reklamlar alıyor. Sosyal medya aracılığıyla markaların pazarlama aracına dönüşen tüketicilerin yüzde 67’si reklama yer veren platformları reklamsız olanlara tercih ederken, yüzde 50’si kişiselleştirilmiş reklamları yararlı buluyor. Tüketicilerin yüzde 73’ü ise kendini tekrar eden reklamlardan şikâyet ediyor. 

Küresel salgının pazarlama ve reklam dünyasının sınırlarını ortadan kaldırdığını belirten STANDBY Kreatif Reklam Ajansı Yönetici Ortağı Can Yurdakul, “Optimum tüketici deneyimi sunmaya odaklanan markalar, kişiselleştirilmiş içeriklerin tüketici davranışlarındaki etkisini verilerle ölçerek gelecek stratejilerine ölçeklenebilir bir yapı kazandırdı. Tüketiciler ilgi alanlarını hedef alan kişiselleştirilmiş reklamları tercih ediyor. Bu tür reklamlar tüketiciyi 12’den vurarak kişisel verilerini paylaşmalarını olanaklı kılıyor. Verilerin dünyasında yeniden şekillenen pazarlama ve reklam dünyasında çeşitlilik, kapsayıcılık, çeviklik ve sürdürülebilirlik kavramları öncü bir yer edindi. Pandemi, tüketicilerin ihtiyaçlarına odaklanan markalar için eşsiz bir fırsat yarattı. Yeni ilgi alanlarıyla değişen müşteri beklentilerini doğru okuyanlar bu dönemin kazananı oldu. Ticari faydadan ziyade tüketici beklentisini karşılayan kapsayıcı ve insan odaklı pazarlama ve reklam stratejileri markaları büyüme hedeflerinin ötesine taşıyor” dedi.

Pazarlama ve reklam dünyasının kumandası tüketicide
Pandemi öncesinde tüketicilerin markaların çizdiği sınırların içinde konumlandığını belirten Can Yurdakul, “Deloitte tarafından hazırlanan 2022 Küresel Pazarlama Trendleri raporu, ihtiyaca odaklanan ve güven üzerine kurulu pazarlama stratejisi geliştiren markaların büyüme hedeflerine ulaşabileceğini gösteriyor. İnsan odaklı, kapsayıcı ve verilerin diliyle geliştirilen pazarlama çözümleri 2022’nin yükselen trendleri arasında yer alıyor. Değişen pazarlama ve reklam dünyasının kumandası tüketicilerin elinde. Kreatif ajanslar da tüketiciyle takım arkadaşlığı kurarak kumandayı yönetebiliyor. Kreatif ajansların iş modeli de bağımsız hale geldi. Eskiden uluslararası büyük markaların ve yayın kuruluşlarının sahip olduğu görünürlükte bağımsız ajanslar da söz sahibi. Büyük, kurumsal ajanslarla, bağımsız olarak çalışan kreatif ajansların arasındaki tek fark bütçe olsa da yaratıcılık, çoğu zaman bütçe bariyerini aşarak başarının anahtarı oluyor. Artık herhangi bir dijital profile sahip olan tüketiciler, markaların hem hedef kitlesi hem de rakibi olma potansiyeli taşıyor” diye belirtti.

Kişiselleştirilmiş veri odaklı pazarlamada dünyanın en iyileri arasında
İstanbul merkezli bağımsız bir tam hizmet kreatif reklam ajansı olarak 12 yıldan bu yana “Lines, No More!” mottosuyla geleneksel reklamcılığın kalıplarını ortadan kaldırmaya odaklandıklarını söyleyen STANDBY Kreatif Reklam Ajansı Kurucu Ortağı ve Kreatif Direktörü Burak Kılavuz, “Bu kapsamda müşteri odaklı segmentlere ayırdığımız mecralarda, bütünsel ve veri odaklı pazarlama çözümleri sunuyoruz. İnsanların yaşamlarına değer katan ve amaca yönelik işler sunan kreatif insanlar topluluğu” olarak tanımladığımız ajansımızda ulusal ve uluslararası 40’tan fazla markaya hizmet veriyoruz. Benimsediğimiz yeni nesil pazarlama modeli uluslararası başarıları da beraberinde getiriyor. Kişiselleştirilmiş veri odaklı pazarlama modelimizle dünyanın en iyileri arasına girdik. 2021’de MMA Smarties Business Impact Index’inde dünyanın dördüncü, Avrupa ve EMEA bölgesinin ikinci en yaratıcı ajansı olarak yerimizi aldık. Marka ve Tüketici Deneyimi, Veri Odaklı Pazarlama, Entegre Pazarlama, Lead Toplama, Sosyal Medya, Sosyal Sorumluluk, Influencer Marketing, Video Reklam kategorilerinde geliştirdiğimiz kreatif projelerimizle endeksin kriterlerini karşıladık. STANDBY CREATIVE GROUP bünyesinde faaliyet gösteren tam hizmet kreatif reklam ajansı olarak ulusal ve uluslararası kreatif projelerimizle yeni başarılara imza atmayı hedefliyoruz” ifadelerinde bulundu. 

Dijital dönüşümün geleceğini tasarlayacak
STANDBY CREATIVE GROUP bünyesinde yer alan kreatif teknoloji ajansı ME ile dijital dönüşümün geleceğini tasarlamaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Can Yurdakul, “Web 3.0 ile metaverse odaklı yaratıcı teknoloji alanlarında hizmet veren, Türkiye’nin ilk metaverse odaklı kreatif teknoloji ajansı ME ile markalara uçtan uca bütünsel hizmetler sunuyoruz. Dijital dönüşümün en büyük parçasını oluşturan metaverse’de yaratıcı, ekonomik, ekolojik projeler üreterek bu alanda ilklerin öncüsü olmayı hedefliyoruz” diye ekledi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir