Kraliyet Düğününden Çıkarılacak 10 Pazarlama Dersi

İster Royalist olun, ister olmayın Prens Harry ve Meghan Markle arasındaki İngiliz Kraliyet düğününün, küresel çapta yarattığı etkiden herkes kadar nasibinizi aldığınızı tahmin ediyoruz.

Tahminlere göre dünya çapında yaklaşık üç milyar kişinin bu eşsiz düğünü televizyonlarından izlediği düşünülüyor. Dünyada yaklaşık yedi milyar insanın olduğu göz önünde bulundurulduğunda, her iki kişiden birinin bu düğünü yakından takip ettiği gerçeğiyle baş başa kalıyoruz.

Ayrıca yapılan araştırmalar İnternet trafiğinin Royal Wedding (Kraliyet Düğünü) günü onda bir azaldığını gösteriyor. Çünkü pek çok insanın o esnada televizyon ekranlarından görkemli düğünü izlediği tahmin ediliyor.

Küresel çapta bu kadar ses getiren her olay pazarlamacıların radarına giriyor. Peki ya bu tarihi düğünün pazarlama perspektifinden çıkarılacak dersleri nelerdir? Biz de muhteşem Royal Wedding’den öğrenilecek 10 adet önemli ipucunu pazarlamacılar için derledik.

1. Kıyasıya Planlama

Her gelin, düğün gününün kusursuzca geçmesini ister. Kraliyet düğününde de planlama kusursuz şekilde gerçekleştirilmişti. Öyle ki kalabalığın nasıl hareket edeceği bile detaylı şekilde planlanmıştı. Sadece ulaşım, lojistik, güvenlik, protokol ve olay etrafında gerekli zamanlama için bile titiz planlama aylarca sürdü.

Pazarlama ve PR çalışmalarını titizlikle, en ince ayrıntısına kadar planlamak önemlidir.

2. Görseller

Etkinlik öncesinde, sırasında ve sonrasındaki tüm görseller adeta fotoğraf karesi etkisi taşıyordu.Babasının mavi Aston Martin'iyle resepsiyondan ayrılan gelin ve damadın görüntüsü, aynı zamanda sıcak, otantik, yeryüzüne ve eğlenceye dönüşen harika bir resim olarak hafızalara kazındı.

Pazarlamacıların da benzer şekilde markaları için daima iyi görsellere yatırım yapmaları gerekiyor. Bu tarz müşterilerin aklında yer edecek resimler, markalar için büyük önem taşır.

3.Basit Bir Slogan

En etkili mesajlar en basit olanlardır.  “Yüzyılın Düğünü”, olayı betimlemek için basit bir slogan niteliğindedir ancak gücü ve akılda kalıcığı sorgulanamayacak kadar güçlü etkidedir.

Pazarlamacıların da markalarının sloganlarını basit ve etkileyici cümlelerden seçmeleri gerekir.

4. Uzmanlığı Paylaşacak Bir Platform Sağlayın

Akıllı pazarlamacılar, düğün gibi güncel olaylar tarafından yaratılan medya momentumunu kendileri lehlerine kullanırlar. Bunun dışında, her pazarlamacının Real-Time-Marketing aksiyonlarıyla anı çok iyi yönetmesi de önem taşır.

Özellikle düğün sektöründe yer alan markalar, bu önemli günden yararlanarak pek çok platformdaki feedlerin içerisinde yer alma şansı buldular. Nitekim, Royal Wedding için müthiş bir içerik çılgınlığı vardı ve bu sektörde yer alan herkes bilgi ve uzmanlıklarını paylaşmak için Royal Wedding'i kullanarak mevcut ve potansiyel müşterilerle görüşlerini paylaştı.

Bu nedenle dahil olunan sektördeki önemli ve geniş kitlelere ulaşan etkinliklerinde yer almak önemlidir.

5. Medya Erişimi

Royal Wedding için 8.000 medya kuruluşu, resmi olarak onaylandı. Eğer markalar, olumlu medya imajı yaratmak istiyorlarsa, medyanın işlerini mümkün olduğunca kolaylaştırmaları gerekir. Servis edilecek içeriklerin hazır şekilde sunulması bu nedenle önemlidir.

Markaların uygun olması, erişilebilir olması ve mesajlarını profesyonel bir şekilde iletmeye hazır olmaları gerekir.

6. Medya Denetimi

Medyaya kontrollü bir şekilde bilgi aktarılması spekülasyonu durdurur. Royal Wedding görüntüleri, TV üzerinde yalnızca BBC ve ITN tarafından sağlandı.  Ayrıca, büyük ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından çekilen ve dağıtılan görüntülerle, Manastırın içinde ve doğrudan Kutsal Alan'da sabit konumlar bulunuyordu.

Markaların da çeşitli kitle iletişim araçları üzerinden kontrolleri kendilerinin sağladıkları kaynakları paylaşmaları, doğru ve düzenli bilginin aktarılmasını sağlar. Böylece marka, oluşturmak istediği imajı kendisi inşa eder ve korur.

7. Etkinliklerin Gücü

Etkinlikler, markaların mesajlarını, resimlerini ve değerlerini kontrol etmelerinin harika yollarından biridir. Etkinlikler, markaların pazarlama çabalarını zamana duyarlı bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlar.

İşletme, ürün veya hizmetleri sergilemek için ses getirecek etkinlikler yaratmak müthiş bir fikirdir.

8.Duygusal Kanca

Her markanın duygusal bir kancaya ihtiyacı vardır. Royal Wedding’de balkondaki öpücük, düğünün duygusal kancası olarak hafızalara kazındı.

Pazarlamacılar, müşterilerinde duygusal bir kanca veya “öpücük anı” yaratmanın yollarını aramalıdırlar.

9. Efsanevi Hikayeleştirme

Masallar, efsaneler ve hikayeler, müşterileri markalara derin bir düzeyde bağlamaya yardımcı olur. İnsanlar, genellikle bu tarz hikayelerden hoşlanırlar. Dünya çapında Royal Wedding’in bu denli ses getirmesinin temelinde de bu masalsı gerçeklik yatar.

Pazarlamacıların, ürünlerini veya markalarını hikayeleştirerek ya da masalsı detaylarla süsleyerek anlatmaları gerekir.

10. Sosyal Medya

Royal Wedding, ciddi anlamda sosyal medyayı kucakladı. Resmi Royal Wedding fotoğrafları, Flickr'de paylaşıldı. Royal Wedding için resmi bir web sitesi, RSS beslemesi, Facebook Sayfası ve Twitter feed'i bulunuyordu. Hatta YouTube'de resmi bir kanal bile kuruldu.

Sosyal medyanın kullanımı, markaların kitleleriyle ilişki kurma biçimlerini temsil etmektedir. Bu nedenle bir markanın sosyal medyadaki etkinliği, var oluşunu temsil eder.

Dünyada büyük yankı uyandıran Royal Wedding’in masalsı etkisi belki de yıllar boyunca sürecek. Pazarlamacıların da tüm dünya çapında ses getirici marka imajları yaratabilmeleri için, en az İngiliz Kraliyet ailesinin bu görkemli düğünü kadar efsanevi olmaları şart.

Ne de olsa hepimiz; saray düğünleriyle mutlu sona kavuşturulmuş masalların, gerçek mutlu sonlar olduğuna inanarak büyümüş bir neslin çocuklarıyız!

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir