Kompostlaştırılabilen çöp torbaları

HoldOn Bags, evde kompostlaştırılabilen çöp torbaları üretti.

Gündelik yaşantımızın sıradan bir parçası olan çöp torbaları, plastik kullanımı açısından çevreye en çok zararı veren kullanımların başında geliyor diyebiliriz. 

Gerçeklşetirilen bir araştırmaya göre sadece Amerika'da her yıl 100 milyar çöp torbası çöpe atılıyor. Bu problemden yola çıkarak bir çözüm geliştiren HoldOn Bags, çöpleri yüzde 100 evde kompostlaştırılabilen çöp torbaları üretti. Bu çöp torbaları doğaya salındıktan sonra güneşe maruz kalmaları durumunda parçalanmaya başlıyor ve toprağa karışabiliyor.

Biyolojik olarak parçalanabilen polimer PBAT, mısır nişastası ve etik kaynaklı polilaktik asit ile üretilmeleri sayesinde, torbalar bozulduklarında havaya herhangi bir toksik hava da yaymıyor ve geride herhangi bir mikroplastik bırakmıyor. Ayrıca plastik çöp torbalarına kıyasla, üretim sürecinde daha az enerji ve ham petrol gerektiriyor.

Şirket, yüzde 100 kompostlaştırılabilen çöp torbalarının plastik çöp torbalarına kıyasla çevre dostu olduğunu belirtiyor fakat üretim sürecinde petrol kullanımının henüz önüne geçmiş değil.

Kariyer
Arzum 55’inci yaşını 55 ayrı tasarımla kutladı

Arzum, 55’inci yılını 55 farklı tasarımcıyla gerçekleştirdiği sergi ile kutladı.

Bunlar İlginizi Çekebilir