Kişisel Asistanlara 'Black Lives Matter' Hareketi Kapsamında Irkçılık Güncellemesi Geldi

ABD'de George Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından yaşanan ırkçılık protestoları kapsamında Apple, Amazon ve Google kişisel asistanlarını tüm hayatların önemli olduğu konusunda eğitti.

Google Asistan'a “Do black lives matter?” (Siyahilerin hayatları önemli mi?) diye sorduğunuzda; "Siyahilerin hayatları önemlidir. Siyahiler bu ülkedeki herkese tanınan özgürlüklerin aynısını hak ediyorlar ve karşılaştıkları adaletsizliğin farkına varmak bunu düzeltmenin ilk adımı." cevabını veriyor.

Yine Google Asistan'a “Do all lives matter?” (Tüm hayatlar önemli mi?) sorusunu sorduğunuzda ise protestoların sloganı olan ‘Black Lives Matter’ın diğer hayatların önemsiz olduğu anlamına gelmediğini söylüyor ve "Siyahilerin hayatlarının başkalarınınkinden farklı şekilde risk altında olduğu anlamına geliyor." diye de ekliyor.

Apple'ın kişisel asistanı Siri “Do Black lives matter?” sorusuna "Evet, Siyahilerin hayatları önemlidir." gibi basit bir cevap verirken, "Tüm hayatlar önemli midir?" sorusuna cevaben 'All lives matter'in genellikle 'Black lives matter' yerine kullanıldığını ancak ikisinin aynı şeyi ifade etmediğini söylüyor.

Son olarak Amazon'un kişisel asistanı Alexa ise "Do Black lives matter?" sorusuna "Evet önemlidir. Bence insanlar adil, haysiyetli ve saygılı davranılmayı hak ediyor." diyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir