KFC'den taklitçilerini ifşa eden yaratıcı kampanya

KFC, gizli tarifini kopyalamak isteyen işletmeler için KFC görsellerini ücretsiz indirebilecekleri görsel kütüphane kullanıma sunarak taklitçilerini ifşa etti.

Burger King, McDonald's, KFC gibi global fast food devlerini taklit eden, gizli tariflerine ulaşmak isteyen birçok yerel işletme bulunuyor. Kimi zaman uyarlama marka isimleriyle karşımıza çıkan yerel işletmeler kimi zaman da lezzet benzerliği ile büyük markaları taklit ediyor.

KFC de bu durumdan yola çıkarak yeni bir kampanya hazırladı. Reklam ajansı TBWA\RAAD tarafından hazırlanan kampanyada; içerisinde birçok KFC ürününün yer aldığı bir web sitesi bulunuyor. Taklitçilerinin sürekli olarak KFC görsellerini kullanmasından sıkılan KFC, kendi stok bankasını yaratarak taklitçilerin görselleri yüksek çözünürlükte sahip olmasına izin veriyor.

Kampanyanın tanıtım videosunda ise "Görüntülerimizi çalmak mı istiyorsunuz? Güzel, ama bunu lütfen düzgün yapın" mesajı veriliyor. Tabii KFC'nin bu kampanyayı yapmasının bir amacı var. Şirket görselleri indirenlerin izini sürerek daha önce izinsiz kullanım yaptıklarını belirledi ve her şeyin farkında olduklarını anlatan bir afiş tasarladı. Afişte ise "Bir tavuğun lezzetli olmasının yolu bu değil" anlamına gelen bir yazıya yer verdi. 

Günün sonunda KFC kampanya ile taklitçilere "Görüntülerimizi çalabilirsiniz ama asla lezzetimizi çalamazsınız" mesajını verdi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir