Jeff Bezos, Ay'da Kurmak İstediği Medeniyetin Konsept Çizimlerini Paylaştı

  • Jeff Bezos, 9 Mayıs Perşembe günü, Washington DC'de gerçekleşen bir etkinlikte, havacılık ve uzay şirketi Blue Origin'in "Mavi Ay" isimli aya yerleşme projesine ait konsept çizimleri paylaştı.
  • Bezos, gemi prototiplerinin yanı sıra, Christopher Nolan’ın Interstellar filmindeki O’Neill silindirlerine benzeyen ve kendi kendine yeten uzay habitatlarının ütopik görsellerini de gösterdi.
  • Bezos’un paylaştığı konsept çizimler; trilyonlarca insanı toplu halde tutmak için üretilmiş ve yer çekimi değiştirilmiş devasa silindirlerde tutulan şehirleri, yüksek hızlı ulaşım sistemlerini, milli parkları, tarım için bol miktarda yeşil alanı ve daha fazlasını resmediyordu.
  • Bezos'un ayda koloni kurma vizyonu, 1976 tarihli "Yüksek Sınır: Uzayda İnsan Kolonileri" kitabında insanların uzaya muhtemel göçü ile ilgili görüşlerini paylaşan ve bu konuyu örneklerle açıklayan fizikçi Gerard K. O’Neill'ın oluşturduğu kavramlar üzerine kurulu.
  • İlgili Yazı: Rus Şirket StartRocket, Uzaya Reklam Panoları Yerleştirmek İstiyor

Özellikle son yıllarda insanlık için yaşamaya elverişli başka bir gezegen olup olmadığına yönelik araştırmalar hız kazanmış durumda. Hatta Elon Musk'ın da aralarında yer aldığı pek çok girişimci ve şirket, ciddi bir şekilde Mars'ta kolonileşme planları yapıyor. İnsanlık dünya gibi kendine uygun bir gezegen bulabilir mi ya da Mars'ta koloni kurma fikirleri gerçeğe dönüşür mü şimdilik bilemeyiz, ancak teknolojinin her geçen gün daha hızlı bir gelişim göstermesiyle birlikte, insanoğlu bu hayaline ulaşabileceğine dair daha fazla ümitleniyor.

Bu tarz bir fikri hayata geçirmek isteyen önemli isimlerden biri de Amazon CEO'su Jeff Bezos. Zira Bezos'un kurduğu "Blue Origin" isimli bir havacılık ve uzay şirketi bulunuyor ve Bezos, bu şirket aracılığıyla dikkat çekici bir projeyi gerçeğe dönüştürmeyi amaçlıyor. Bezos ve Blue Origin'in hayata geçirmeyi amaçladığı ve geçtiğimiz hafta açıklanan bu projenin amacı, ayda koloni kurmak.

Design Taxi'nin paylaştığı habere göre Jeff Bezos, 9 Mayıs Perşembe günü, ABD'nin başkenti Washington DC'de, Blue Origin şirketinin "Mavi Ay" adını verdiği aya yerleşme projesine ait konsept çizimleri paylaşmak için özel bir medya etkinliği düzenledi. Bezos bu medya etkinliğinde, gemi prototiplerinin görsellerini paylaşmasının yanı sıra, aynı zamanda Christopher Nolan’ın Interstellar (Yıldızlararası) filmindeki O’Neill silindirlerine benzeyen ve kendi kendine yeten uzay habitatlarının ütopik görsellerini de gösterdi.

Bezos'un bu ayda koloni kurma vizyonu, 1976 tarihli "Yüksek Sınır: Uzayda İnsan Kolonileri" kitabında insanların uzaya muhtemel göçü ile ilgili görüşlerini paylaşan ve bu konuyu örneklerle açıklayan fizikçi Gerard K. O’Neill'ın meydana getirdiği kavramlar üzerine kuruludur. Gerard K. O’Neill'ın oluşturduğu konsept, yapıları ve yeşillik alanı barındıran uzay silindirleri meydana getirmek için gerekli malzemelerin Ay ve asteroitlerden elde edilmesine dayanıyor. Neill, başka bir gezegenin yüzeyinin büyüyen teknolojik bir medeniyet için yaşanabilir olacağını düşünmüyordu, ancak buralarda insanlık için kendi kendine yeten dünyaların meydana getirilebileceğine inanıyordu.

https://pazarlamasyon.com/iki-uzay-oteli-2021de-hizmete-girecek/

Jeff Bezos’un paylaştığı konsept çizimler; trilyonlarca insanı toplu halde tutmak için üretilmiş ve yer çekimi değiştirilmiş devasa silindirlerde tutulan şehirleri, yüksek hızlı ulaşım sistemlerini, milli parkları, tarım için bol miktarda yeşil alanı ve daha fazlasını resmediyordu. Bununla birlikte Bezos, bu silindirlerin içinde insanların uçmasını sağlamak için yer çekimi seviyelerinin değiştirilerek silindirlerin maceracı turistler için uygun hale getirilebileceğini de ifade etti.

Tüm bunlara rağmen Bezos, bu şehirleri oluşturma konusunda tam bir planı olmadığını da itiraf etti ve bu konuda "Bilmiyorum. Bu kitle içerisindeki kimse bilmiyor. Bu, gelecek nesillerin detayları çözmesi içindir." dedi. Blue Origin'in kurucusu, ayrıca bu projeyi hayata geçirmenin yolunun, fırlatma maliyetlerini sınırlamak ve uzaydaki kaynakları kullanmaktan geçtiğini işaret etti.

Jeff Bezos'un, Blue Origin'in "Mavi Ay" projesinden söz ettiği ve yaklaşık olarak bir saat süren etkinliğin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/GQ98hGUe6FM
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir