Japon Havayolları Hiper Kişiselleştirme Stratejisinden Nasıl Yararlanıyor?

Son yıllarda adından sıkça bahsettirebilen Japon Havayolları hatırlarsanız geçtiğimiz Eylül ayında uçaklarda bebeklerden uzak oturma seçeneğini duyurmuştu. Bu haberimizde ise markanın hiper kişiselleştirme stratejisinden nasıl yararlandığını inceleyeceğiz. Keyifli okumalar.

Hiper kişiselleştirme nedir diye merak edenleri dilerseniz ilgili yazımızı “Hiper Kişselleştirme Nedir?” inceleyebilirsiniz.

Esas konumuza yani ajansı Ogilvy yardımıyla online kampanyalarında hiper kişiselleştirme stratejisinden yararlanan Japon Havayolları’na dönelim.

Japon Havayoları geçtiğimiz günlerde Güneydoğu Asya’da aktifleştirdiği hiper kişiselleştirme kurgulayarak yürüttüğü bir dijital reklam kampanyası başlattı. Asya kıtasısındaki Filipinler, Kamboçya, Malezya, Singapur, Tayland, Vietnam gibi ülkelerde gösterilmeye başlanan bu reklamı aşağıda inceleyebilirsiniz.

https://m.youtube.com/watch?v=TU7_JxB_Brc&ebc=ANyPxKoQ-oF4Ha75cSnkAtFOJ7xVAPnAZrmYV2q933hP5v3tdjA72oPVNr5neKiToaBHkISorx8qwnoxXxKOv4LdXFyAwNKYyw&feature=emb_title

Peki bu reklam kampanyasını diğerlerinden ayıran özelliği ne? Japan Airlines YouTube kanalına hızlıca göz attığınızda, Güneydoğu Asya'da beş farklı pazara uyarlanmış yukarıdaki “Fly Once, Fly Always.” reklamının iki düzineden fazla farklı sürümü inceleme fırsatınız olacak. Reklamlar birbirinden farklı, ancak hepsi hala Japon Havayolları’nın marka mesajının etrafında dönüyor.

Örneğin, Tayland versiyonunda bir metronun benzer bir atmosferi karşınıza çıkarken, Vietnam’da gösterilen versiyonda metro sistemini henüz tamamlanmadığı için böyle bir görüntü bulamıyorsunuz.

https://m.youtube.com/watch?v=q9MoTdNnR9I&ebc=ANyPxKrAGeZjCK4SsONB9crIfDlw6bouBNAN0dUM3ePyM7H97zLYBVM0J3NdtZO2kZd-UDcM9PnW_AwSS1nHp4W0onCazo1WNw&feature=emb_title

Japon Havayolları sözcüsü günümüzde kişiselleştirilmiş ve alakalı içerik sunmanın; adeta müşteri deneyimi, bağlılığı ve ticareti yönlendirmek için kullanılan para birimi haline geldiğini söylüyor. Aynı zamanda, Güneydoğu Asya pazarının zorlu ve karmaşık olduğunu dile getirirken, bu kampanyada Ogilvy ile ortaklaşa çalışmaktan heyecan duyduğunu dile getiriyor.

Fly Once, Fly Always.” reklam kampanyası Ogilvy Singapore’un Japan Airlines’ın ajansı olduktan bu yana yaptığı ilk entegre marka kampanyası.

Sonuç olarak Japon Havayolları bölgedeki belki en prestijli ajansala yollarını kesiştirebilmiş ve kesenin ağzını açmış. Fakat şunu unutmamak lazım siz de sektörünüzdeki hiper kişiselleştirme stratejisi uygulayarak, müşteri içgörü ve davranışını daha iyi analiz ettiğimiz kampanyaları üretebilirsiniz. Önemli olan veriyi iyi yorumlayabilmek ve kopyala yapıştır kampanyalardan uzak durmak. Klişe kampanyaların peşinden koşuldukça inanın ajansın büyüklüğü ya da pazarlama ekibindeki kişi sayısı bu durumu değiştirmeyecektir.

Kaynak: Branding in Asia

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir