İnternetten otel rezervasyonu yapacaklara tavsiyeler

Otel rezervasyonu yaparken nelere dikkat edilmeli? Neler yapılmalı?

Eğer tercih ettiğiniz otel için internet üzerinden rezervasyon yapıyorsanız sunacağımız tavsiyelere göz atmanız size büyük bir katkı sağlayacaktır. Gelişen teknoloji ve internetin getirdiği avantajlar sayesinde artık kısa süre içinde tek bir tıklama ile otel rezervasyonu yapmak mümkündür. Ancak bunu yaparken, nelere dikkat etmelisiniz? Neler yapmalısınız? 

Hangi otel için hangi siteden rezervasyon yapmalıyım diye düşünürken zaman kaybedebilirsiniz. Pek çok arama motoru otel rezervasyonu hizmeti vermekte ve çeşitli siteler aracılığı ile hizmetlerini sunmaktadır. Tabi ki tatilinizi planlarken bu düşüncenizi etkileyen çeşitli etkenler bulunuyor. Şehir, otel, bütçeye ve isteklerinize göre bir yer seçmek isteyebilirsiniz. İlk olarak tatil planınızı erkenden yapmakla başlayacağınız bu yolculuğu hem ekonomik hem de tatilden maksimum keyif alabileceğiniz bir otelde geçirmek oldukça önemlidir.  

Otelinizi belirlerken erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmek doğru bir hamle olacaktır. Çünkü tatil günü gelip çattığına aradığınız nitelikte otellerde yer kalmayabilir. Odalarda kısıtlı olduğu için fiyatlar yükselebilir. Bu fırsatlardan yararlanmak için tatilinizi erkenden planlamaya ve otel rezervasyonunuzu erken yapmak bir fırsata dönüşebilir. Böylece tatilinizi garanti altına almış olursunuz. Hangi şehri ve hangi otelde kalmak istediğinize karar verdikten sonra internetin nimetlerinden yararlanma zamanı gelmiş demektir. Artık yapacağınız şey siteler arasında dolaşmak ve size uygun olan rezervasyonu yaptırmaktır. 

Erken rezervasyon yaptırmaya özen gösterin
Kışın yaz tatilini ve yazın da kış tatilini planlamak bir adım önde başlamanızı sağlayacaktır. Çünkü arama motorlarında ve otellerin internet sayfalarında erken rezervasyona özel kampanyalar sunulmaktadır. Bunları yakalayarak oldukça avantajlı bir tatil geçirebilirsiniz. Ayrıca tatil masraflarını taksit olarak ödemek isteyenler için bankaların sunduğu fırsatları da yine arama motorlarından keşfedebilirsiniz.

 Kapsamlı bir araştırma sonrası elde edeceğiniz veriler ışığında kararınızı verebilirsiniz. Aklınızda gitmek istediğiniz bir yer olsa dahi oldukça avantajlı kampanyalar sunan otelleri de bularak yeni yerler keşfedebilirsiniz. Kalacağınız yer hakkında bir şey bilmeseniz dahi internet sitelerinin sağladığı dil desteği sayesinde kolaylıkla bilgi sahibi olabilirsiniz. 

İnternet üzerinden erken rezervasyon yaptırmayı düşündüğünüz otelde rezervasyon iptal şartlarını da mutlaka kontrol ediniz. Bazı oteller erken rezervasyon iptali sırasında ödediğiniz kaporanın tamamını iade ederken, bazı oteller kaporanın bir kısmını iade edebiliyor. 

Arama motorlarında dolaşın
İnternetten otel rezervasyonu yapmak için birçok siteden araştırma yapabilirsiniz. Karşılaştırma yaparak ilerlemek, kampanyaları görmek ve araştırma yapmak oldukça önemlidir. Otel arama motorları farklı kuruluşlar tarafından yönetildiği için oteller ile yapılan anlaşmalar farklı olabilir. Otel imkânları ve hizmetleri doğrultusunda karşılaştırma yapabilir ve size uygun oteli seçebilirsiniz. 

Arama motorlarını karşılaştırabileceğiniz gibi aynı zamanda otelleri de siteler üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Aynı otel her sitede aynı fiyattan oda vermeyebilir. Ya da sunduğu imkânlar arama motorları arasında farklılık gösterebilir. Otelinizi seçtikten sonra internette değerlendirme yaparak size uygun özellikle oteli bulabilirsiniz. Bir rekabet ortamı oluştuğundan dolayı burada kazanan siz olacaksınız. 

Gitmek istediğiniz yeri belirleyin
Her şeyden önce gitmek istediğiniz yer hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bazı tanıtımlarda ne yazık ki öne çıkarılan bol filtreli ve cıvıl cıvıl fotoğraflar göz alıcı ve bir o kadar da büyüleyici görünse de gerçekler sizin için oldukça sarsıcı olabilir.

Öncelikle kişisel deneyimler otel tercihinde önem arz etmelidir. Bu sayede oraya gitmiş ve tatilinin nasıl geçtiğini anlatmak isteyen müşteriler olacaktır. Arama motorlarında bunlara dikkat ederek sizin için en doğru olan yeri seçebilirsiniz. Gerekirse internette yer alan video blog tarzı içeriklere göz atabilirsiniz. Orayı daha önce görmüş birinin tanıtım amaçlı çektiği bir fotoğraf bile sizin doğru karar vermenize yardımcı olabilir.

Gitmek istediğiniz şehir, ilçe ve otele karar verirken titiz bir araştırma yapmalısınız. Örneğin bir şeye alerjiniz olabilir ve bu gideceğiniz yerde oldukça yaygın olabilir. Bu ve bunun gibi etmenleri dikkate alarak kaliteli bir tatil için sıradaki adımlara geçebilirsiniz.

Karşılaştırma yapın
Seçenekler arttıkça kararsızlık daima kaçınılmaz olur. Seçtiğiniz birden fazla otel arasında sadece en beğendikleriniz arasından fiyat ve kalite konusunda karşılaştırma yapmayı deneyin. Şunu unutmamakta fayda var. Ne siz tek müşterisiniz ne de otel tek bir tane. İhtiyacınız ve isteklerinizi en iyi şekilde karşılayan oteller arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. 

Verdiği hizmetler ve sunduğu imkânlar arasında sizi en çok kendine çeken yer neresi olduğuna dikkat etmelisiniz. Sadece tek bir otele ya da tek bir siteye bağlı kalmak yanlış bir hareket olur. Arama motorları arasında dolaşarak karşılaştırmalar yapabilirsiniz.  Böylelikle sizin için mükemmel olana eninde sonunda ulaşmış olacaksınız. 

Fırsat otelleri ve erken rezervasyon açısından hangisinin daha çok olanak sağladığına önem gösterin. Otellerin giriş çıkış saati, yiyecek ve içecek hizmeti gibi hizmetleri incelemelisiniz.

Kullanıcı yorumlarını okuyun
İnsanlar satın aldıkları deneyimlere dair düşüncelerini en net ve dürüst şekilde paylaşmaktan asla çekinmezler. Yorum ve puanlamaları dikkate alarak yaşanması muhtemel birçok kötü deneyimin önüne geçebilir ve birikiminizi en doğru şekilde kullanabilirsiniz. 

Otelin aslında en büyük reklamı kullanıcı deneyimidir. Tabi ki burada göz ardı etmemeniz gereken husus, kişilerin istek ve arzuları farklı olabilir. Siz daha somut ve genel eleştirilere odaklanın. Otelin verdiği hizmet, odaların temizliği, yemeklerin titizliği ve diğer hizmetler için yapılan yorumlar aslında otelin kalitesini ve sizin muhtemel tatilinizin kaderini de çiziyor. Kimi arama motorları sergilediği otellerin kullanıcı yorumu kısmına fotoğraf koyabilme özelliği getirmiştir. Bu sayede otelde konaklayan müşteri de yaşadığı deneyimi görsel olarak aktarabiliyor. Sizin için artı ya da eksi olabilecek bu hizmetleri direkt olarak görebilmek karat vermeniz için oldukça önemlidir. Özellikle sosyal medya hesapları sayesinde otel ziyaretçileri fotoğraflarını paylaşıyor. Bu mecraları gezerek kalmak istediğiniz şehir ve otel hakkında oldukça faydalı bilgiler elde edebilirsiniz.

Dolandırıcılığa dikkat edin
Oldukça önem arz eden bu maddeyi dikkatlice okumalısınız. Çünkü internetin getirdiği avantajların yanı sıra dezavantajları da bulunuyor. Bunlardan belki de en önemlisi dolandırıcılık konusudur. Rezervasyonunuzu mutlaka güvenilir ve SSL sertifikası olan bir siteden yapmalısınız. İnternette çok fazla dolandırıcı siteler bulunuyor. Önce otel rezervasyon sitesi adı altında açılıyor ve sizden ödeme alıyor. Sonrasında ise kayıplara karışıyor. Yani siz paranızı bir başkasına kaptırmış oluyorsunuz. Özellikle “SSL Sertifikası” olan sitelerden rezervasyon yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sertifikaya sahip olan siteler sizin kredi kart bilgilerinizi göremez ve ulaşamaz. Bilgi gizliliği ve güvenliği çerçevesinde otel rezervasyonunuzu tamamladıktan sonra geriye tatilin keyfini çıkarmak kalıyor. 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir