Intel'den bilim dünyasını odağına alan yapay zekâ modeli

Intel'in Aurora genAI'si, yapay zekâ ile bilim dünyasını buluşturmaya hazırlanıyor.

ChatGPT'ye yeni bir rakip çıkmasını sağlayan yapay zekâ trendi her geçen gün artıyor. Intel, yakın tarihli bir açıklama yaparak Aurora genAI yapay zekâ teknolojisi ile bu furyaya katılan şirketlerden biri oldu.

Alternatif yapay zekâ araçlarından farklı olarak günlük kullanıcı ihtiyaçları yerine bilim dünyasına odaklanan Aurora genAI, başlangıçta 1 trilyon parametre içerecek ve bilim dünyasındaki soruların cevaplarını bulmada yardımcı olacak. ChatGPT'nin 175 milyon parametresi ile kıyaslandığı zaman Aurora genAI'nin 5,75 kat daha büyük bir modele sahip olduğu görülüyor.

Açıklamalara göre Aurora genAI, Megatron ve DeepSpeed temelleri üzerine inşa edilen bir yapıya sahip olacak. Genel metinler, bilimsel metinler, bilimsel veriler ve ilgili kodlar üzerinde eğitilecek. Aurora genAI, "Sistem Biyolojisi", "Kanser Araştırması", "İklim Bilimi", "Kozmoloji", "Polimer Kimyası ve Malzemeleri" ve "Bilim" temalarına odaklacak.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir