Instagram Video İlk Haftada Gücünü Gösterdi

Bir hafta önce kullanıma sunulan Instagram Video, geçen bir haftalık süre içerisinde piyasanın tozunu attı ve Vine'ın dibe vurmasına neden oldu. MarketingLand'in araştırmasına göre, geride kalan haftada Twitter üzerinden paylaşılan Vine videolarında önemli bir azalma oldu. Twitter verilerini takip eden Topsy şirketinin verilerine göre de, sosyal medya ağında 19 Haziran’da 2,5 milyon video, 20 Haziran’da yani Instagram'ın kullanıma girdiği gün ise 1,5 milyon video paylaşıldı. Hatırlarsanız ilk günde Instagram'da 5 milyondan fazla video paylaşılmıştı.

Geçtiğimiz aya kıyasla, Twitter’da günlük Vine bağlantısı paylaşımı da yaklaşık 900 bin azaldı. Bu rakam, Mayıs ayına oranla yüzde 70’lik azalmaya denk geliyor.

[caption id="attachment_27254" align="alignnone" width="600"]vine-instagram-shares Twitter'da Vine ve Instagram paylaşımları.[/caption]

Vine, yaklaşık 200 milyonu aktif olmak üzere 500 milyona yakın üyesi olan Twitter’ın mikro video paylaşım uygulaması. Instagram ise dünya genelinde 1,1 milyar kullanıcısı olan ve mobil kullanıcısı 750 milyonu aşan Facebook'un yan servisi olarak hızlı bir büyüme kaydetti. Kaldı ki, Instagram'ın kendi kullanıcı sayısı (130 milyon) bile neredeyse Twitter'ın aktif kullanıcı sayısına yakın.

Twitter her ne kadar yükselişte olan bir sosyal mecra olsa da, Facebook'un gücüyle kıyaslanamayacak durumda. Bu sebeple Instagram Video ile kısa sürede Vine'ı alt etti. Instagram’da paylaşılan videoların aynı zamanda Facebook’ta yayımlanması da çok önemli, çünkü bu özellik kullanıcılara video paylaşımı için ekstra bir motivasyon sağlıyor.

Markalar da Instagram Diyor

Simply Measured verilerine göre, geride kalan bir haftalık süre içinde dünyanın en büyük 100 markasından 14’ü Instagram kullanarak video paylaştı. Bu veriye kıyasla, Vine’la video paylaşan şirket sayısı ise 7 oldu.

Instagram’la video paylaşan firmalar Ford, MTV, Disney, Intel, Cisco Systems, Avon, Burberry, Dell, eBay, Facebook, Gap, General Electric, Nike ve Starbucks olarak göze çarpıyor.

instagrammm

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir