Instagram Uygulama İçi Alışveriş Özelliğini Test Ediyor

  • Instagram hız kesmeden yeni testlere devam ediyor.
  • 19 Mart'ta duyurusu yapılan Instagram üzerindeki beta alışveriş platformu içerisinde 20'inin üzerinde marka var.
  • Özellik sayesinde kullanıcılar uygulama içerisinde sipariş verip, ilgili kontrollerini sağlayabilecek.
  • Uygulama içi alışverişi test edilen markalar arasında Kylie Cosmetics, Nike ve Huda Beauty gibi markalar bulunuyor.
  • İlgili yazı: Instagram, Pinterest’ten Bir Fikir Daha Ödünç Alıyor

Instagram’da alışveriş yapmak daha dinamik bir ortam sağladığından daha fazla tercih edilmeye başladı. Markalar hesaplarını güncel tutuyor. Bu güncellik sayesinde yeni bir ürün ya da hizmet pazara sunulduğunda, takipçilerin ilgisini çekebiliyor ve bu güncel tutulan ilgi satın almayı tetikliyor.

Bildiğiniz gibi Instagram kullanıcıları bir ürüne şimdiye kadar Instagram Stories aracılığıyla swipe up özelliğini kullanarak ya da markaların 3. parti uygulamalar temin ederek satın alma işlemini gerçekleştirilebiliyordu.

Şimdi testi yapılan özellik sayesinde ise, bir kullanıcı “Ürünü Görüntüle” düğmesine dokunduğunda, eskisi gibi bir e-ticaret sitesine yönlendirilmiyor, uygulama içinde ödeme yap seçeneği görülüyor. Kullanıcı Instagram üzerinde ilgili tüm bilgileri girdikten sonra ürünü doğrudan satın alabiliyor ve siparişlerini uygulama üzerinden takip edebiliyor.

Bu özellik birkaç hafta boyunca ABD'deki Instagraö mobil kullanıcılara sunulacak. Instagram üzerinde alışveriş yapabilecekleri markalar arasında ise; Adidas, Anastasia Beverly Hills, ColourPop, Huda Beauty, Kylie Kozmetik, Nike gibi markalar bulunuyor. Bu markalarda öylesine seçilmemiş tabii. Markalar en fazla takipçilerini bu platformda barındırıyor ve hepsi Instagram'da oldukça popüler. Örneğin, Huda Beauty'nin 34 milyondan fazla, Nike'ın ise 85 milyondan fazla takipçisi var. Ayrıca Instagram, markaları seçerken ürün kategorisinin çeşitliliğine ve fiyatlandırma politikaları üzerine de düşünerek bu markaları seçmeye çalıştı.

Instagram tam bir alışveriş platformuna dönüştüğünde markalardan satış yapmayı, ödemeyi mümkün kılan programları ve ürünleri için belli bir ücret talep edeceği konuşuluyor. Kredi kartı işlem maliyetlerini ve işlemle ilgili diğer giderleri kapsayabilir fakat şimdilik elimizde konu ile ilgili net bir bilgi yok.

Instagram geçen yıl üzerinde çalıştığını duyurduğu özel bir alışveriş uygulamasından bizlere bahsetmişti aslında. Bu sene de yine bu alışveriş uygulaması çalışmalarını destekleyen koleksiyonlar özelinde bir çalışma yapmıştı.

Bu yeni beta testi, fotoğraf paylaşım uygulaması olarak yola çıkan sosyal medya platformu için büyük bir gelişme. Anlaşılıyor ki test aşamasını tamamlandığında, Instagram'da alışveriş yapmak ve de bütünüyle alışveriş anlayışımız epey bir değişecek gibi...

Kaynak: DIGIDAY

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir