İnsanları DNA'larına Göre Eşleştiren Çöpçatan Uygulaması

Bilinen ve kullanılan çöpçatan uygulamaları, kullanıcıların online platformda kendi zevk ve beğenilerine uygun kişiler ile eşleşmelerini sağlıyordu. Ancak Harvard Üniversitesi'nden genetik bilimci George Church'un geliştirmek istediği çöpçatan uygulaması biraz daha farklı ve bilimsel metriklerle eşleştirme sağlamak üzerine kurulu.

65 yaşındaki genetik bilimci Church'un geliştirdiği bu fikir dünyadaki kalıtsal hastalıkların ve genetik bozuklukların önüne geçebilme gibi bir amaca hizmet ediyor. Uygulama aynı genetik bozukluğa sahip kişilerin birbirleri ile eşleşmesini önleyecek ve eşleşmeleri gerçekleştirirken genetik uygunluklarına öncelik verecek. Church bu şekilde birçok genetik hastalıktan kurtulunabileceğini savunuyor.

Uygulama Nasıl Çalışacak?

https://twitter.com/60Minutes/status/1204235674989289472?s=20

DNA tüm canlıların genetik kodlarını barındıran sarmal bir yapıdadır. Ebeveynlerden miras kalarak aktarılan DNA kodları hangi genin baskın olduğuna göre değişebilmekte ve bazı hastalıklar anne-babadan alınan kalıtsan genlere göre belirlenebilmektedir. Bahsi geçen 'Date' uygulaması da bu konuya odaklanarak genetik hastalıkları önleme amaçlı çocuklarında genetik problem yaratacak kişileri eşleştirmeyecek.

Uygulamada uyumlu olmadığınız kişileri göremeyeceksiniz, yalnızca uyumlu olduğunuz kişileri görecek ve onlarla eşleşeceksiniz.

Amaç ve işleyiş basit gibi gözükse de uygulamanın nasıl olacağı henüz meçhul. Ayrıca uygulama fikrinin sahibi George Church'un insan yaşamını tersine çevirmek, mamutları diriltmek gibi fikirleri de var...

Uygulamanın çalışabilmesi için gereken bilgiler ise ciddi güvenlik problemlerine neden olabilir. Bir diğer konu ise DNA'larımızın eşleştiği kişilerden duygusal olarak da etkilenebilme şansımız nedir? Yani sadece genlerimiz uyumlu olduğu için bir başkasıyla birlikte olmak ve üremek ne kadar mümkün? Sanıyorum bu soruların cevaplarını ancak uygulama hayata geçirildiğinde cevaplayabiliriz.

Siz ne düşünüyorsunuz, bu şekilde hastalıkların önlenebileceğine ve genlerin iyileştirilebileceğine inanıyor musunuz?

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir