İnsanlar, Yapay Zekanın Nerelerde Kullanıldığını Biliyorlar mı?

  • Sadece bu yıl içinde yapay zekanın %154 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.
  • Halkla ilişkiler ve pazarlama danışmanlığı şirketi Edelman'ın yaptığı araştırmaya göre, çoğu teknoloji yöneticisi ve kamuoyu, sesli asistan programlarının arkasında yapay zekanın olduğunun farkındalar.
  • Halk içerisindeki pek çok insan, insan dillerini sistematik olarak listeleyen "doğal dil işleme"nin yapay zeka kullandığının farkında değil. Doğal dil işlemenin temelini oluşturan teknoloji, sesli asistanlar tarafından kullanılıyor.
  • Araştırmaya katılan insanların sadece beşte biri, teknoloji yöneticilerinin ise sadece üçte biri, araç paylaşımının belli bir seviyede yapay zeka içerdiğinin farkında.
  • İlgili Yazı: Çin'de Yapay Zekanın Kontrol Ettiği Bir Hapishane Hizmete Giriyor

Son dönemde pek çok endüstrideki dijital dönüşümü sürükleyen teknolojilerin başında yapay zeka geliyor. İstatistik portalı Statista'nın paylaştığı bilgiye göre, sadece bu yıl içinde yapay zekanın %154 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Ancak buna rağmen, pek çok insan, yapay zekanın hayatımızın ne kadar içerisine girdiğinden, başka bir ifadeyle nerelerde kullanıldığı konusunda pek de bilgi sahibi değil.

https://pazarlamasyon.com/yapay-zekaya-en-cok-yatirimi-perakende-ve-bankacilik-sektoru-yapiyor/

Edelman isimli Amerikan halkla ilişkiler ve pazarlama danışmanlığı şirketi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, tahmin edilebileceği üzere halk içerisindeki insanların ve en üst kademelerde görev yapan teknoloji yöneticilerinin yapay zekayı anlama şekilleri arasında bir fark var. Edelman'ın yaptığı bu araştırma, 2018 yazında 1.000 ABD'li yetişkinin ve 300 teknoloji yöneticisinin katılımıyla gerçekleştirildi. Bu araştırmanın ortaya koyduğu sonuca göre, şaşırtıcı olmayan bir biçimde, pek çok teknoloji yöneticisi, hangi teknolojilerin yapay zeka tabanlı olduğunu sıradan insanlara kıyasla daha iyi biliyorlar.

Örneğin çoğu teknoloji yöneticisi ve kamuoyu, sesli asistan programlarının arkasında yapay zekanın olduğunun farkındalar. Bununla birlikte halk içerisindeki pek çok insan, insan dillerini sistematik olarak listeleyen "doğal dil işleme"nin yapay zeka kullandığının farkında değil. Aslında doğal dil işlemenin temelini oluşturan teknoloji, insanların büyük çoğunluğunun yapay zeka kullandığını bildiği sesli asistanlara yardımcı olmaktadır.

Hem teknoloji yöneticileri hem de kamuoyu, yapay zekanın araç paylaşım endüstrisine nasıl dahil olduğu konusunda düşük bir farkındalığa sahip gibi görünüyor. Araştırmaya katılan insanların sadece beşte biri, araç paylaşımının belli bir seviyede yapay zeka içerdiğini idrak ederlerken teknoloji yöneticilerinin ise üçte birinden daha azı, bu sektörde yapay zekanın kullanıldığının farkında olduklarını belirtti.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir