Influencer stratejimizin merkezinde sağlam bir kale: "Oyunlaştırma"

Sosyal medyanın yükselişi şirketler için alternatif reklam yöntemleri yarattı. Metaverse gibi oluşumların konuşulduğu günümüzde şirketlerin müşterilerine sadece gazete veya televizyon reklamları aracılığıyla ulaştığı günler tarihi birer hatıra olarak anı defterlerinde yerini aldı. Şirketler, müşterilerini takip ederek ve markalarını müşterilerinin keyif aldığı platformlarda konumlandırarak interaktif ve etkileyici işler çıkartmaya başladılar. Bununla birlikte yıllar içinde, birçok tüketicinin markalar tarafından paylaşılan mesajın gerçekliğine meydan okumasıyla birlikte, “Markalar sosyal platformlar üzerinden insanların güvenini nasıl kazanacak?” sorusu sorulmaya başlandı.

Marka iletişiminde kullanıcı deneyimi üzerine tüketicinin duyguları ile ilgili önemli araştırmalar yapılmaya devam ediyor ve bu araştırmalar doğrultusunda her gün binlerce öngörü ortaya atılıyor. Bulunan temel varsayımlardan biri, müşterilerin markalar tarafından paylaşılan mesajlara kıyasla kendi emsalleri tarafından paylaşılan mesajlara güvendiği...

Bu temel varsayım, viral pazarlamanın büyümesine yol açan itici güçlerden biri. Viral pazarlama, sıradan bireylerin şirketlerin hizmetlerini ve ürünlerini belirli hedef kitlelerine tanıtmasına olanak tanır. Şirketler, popüler sosyal medya platformlarında kendi adlarına tekliflerini tanıtmak için geniş bir takipçi kitlesine sahip bir etkileyiciyle birlikte çalışmak üzere ödeme yapar. Bu iş stratejisi, şirketlerin yatırım getirisini (ROI) önemli ölçüde artırmaya yöneliktir ve müşteriler arasında marka bütünlüğü oluşturmaya katkı sağlayacak bir strateji olarak günümüzde kabul görmektedir. Dolayısıyla, “influencer” stratejiler artık hemen herkesin aklını kurcalayan şekilde içerisine dahil olduğumuz stratejilerden olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. 

Kendi hedef kitlemizle doğru iletişim kurmak iyi bir influencer olmanın ilk adımı olarak kabul edilirse, kitlemizle etkileşim kurmanın ve insanların kişisel markamız hakkında konuşmasını sağlamanın yeni bir yolunu aramaya başlamanın zamanı geldi demektir.

Hedef kitlemizle etkileşimi artırmak için sürekli olarak yeni yollar ve formüller ararken oyunlaştırma tam da bu noktada imdada yetişen, kullanıcılar üzerinde yarattığı etkiyle organik bir eğlence, yaratıcı bir etki ve dinamik bir enerji vadeden bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Oyunlaştırmanın ne olduğundan, nasıl kullanılacağından ve çevrimiçi bir topluluk oluşturmak için neden üstün yarar sağladığından bahsedelim.

Oyunlaştırmanın arkasındaki temel fikir çok basittir:

Rekabet, seviye atlama veya ödüller gibi oyun dinamiklerini alıp oyun dışı durumlara uygularsak ne olur?

Ya da başka bir deyişle: Sosyal medya profillerimizi, insanların bizimle etkileşim kurarak "oynadığı" ve ödüller kazandığı etkileşimli bir deneyime dönüştürebilseydik ne olurdu?

Hepimiz biraz rekabetçiyiz, kabul edelim. Herkes isimlerini bir skor tablosunda görmeyi veya bir oyun seviyesini başarıyla tamamlamanın dopamin hücumunu yaşamayı sever. Çevrimiçi oyunlar ve video oyunları daha da popüler hale geldikçe, takipçilerimiz sosyal medya platformlarında oyunlaştırmaya hazır hale geliyor. Ayrıca çevrimiçi gönderilerimize testler, oyunlar ve yarışmalar eklemek yeni nesil araçlarla artık hiç olmadığı kadar kolay.

İşin içine oyun ve oyunlaştırma dahil etmek kulağa çok eğlenceli geliyor. Peki oyunlaştırma aslında bizim için ne yapıyor? Elbette, takipçilerimizi eğlendirecek araçlardan faydalanmak keyifli, ancak bu durumda gerçekte ne elde ediyoruz?

Oyunlaştırma, sosyal medya katılımını artırmaya nasıl yardımcı olur?

Oyunlaştırma, sosyal medya etkileşimi için harika bir araçtır çünkü aynı anda birkaç hedefi yerine getirir. Ve bundan daha iyi ne olabilir, değil mi?

Oyunlaştırma ;

 • İnsanları profilimizde daha fazla zaman geçirmeye teşvik edecektir.
 • Marka görünürlüğünü ve marka bilinirliğini artırmak için önemli bir destektir.
 • İnsanların merakı ve ilgisini çekerek daha fazlası için geri gelmesini sağlar.
 • Takipçilerimiz için bir topluluk ve rekabet duygusu yaratmamız için ortam hazırlar.
 • Eşantiyonlar/ Çekilişle edinilen küçük ödüller için kazananları seçmenin basit ve adil bir yoludur.
 • Takipçilerimizin hobilerine, ilgi alanlarına veya nostaljisine dokunmak için ideal bir zemin hazırlar.

 1. İnsanları profilimizde daha fazla zaman geçirmeye teşvik edecektir

Challange kültürünün yaygınlaşmasıyla basit meydan okumalar yayınlayarak, uygulama içi araçları (Hikaye sınavları gibi) kullanarak veya daha karmaşık oyunlara bağlantı vererek sosyal medya profilimize oyunlaştırma ekleyebiliriz. Tüm bu stratejiler, insanları gönderilerimizle daha uzun süre etkileşimde bulunmaya teşvik edecektir.

Sonuç: Sosyal medya algoritmaları, insanların işinizi sevdiğini gösterecektir.

 1. Marka görünürlüğünü ve marka bilinirliğini artırmak için önemli bir destektir

Oyunlaştırma, marka bilinci oluşturma için yararlıdır çünkü içeriğimizi ekstra marka bilinci oluşturma yöntemleri ile özelleştirebilmemiz için bize yardımcı olur. İster kişisel bir markayı büyütüyor olalım, ister bir sponsoru destekliyor olalım, bu, marka görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmanın harika bir yoludur.

 1. İnsanların ilgisini çekerek daha fazlası içi geri gelmesini sağlar

Çevrimiçi hızlı bir yapboz oynadığımızı hayal edelim. Bulmaca tamamladıktan sonra- beş saniye!

Oyunu bırakıyor muyuz yoksa tekrar oynuyor muyuz?

Çoğu insan tekrar oynamayı seçiyor. ☺

Oyunlaştırmanın bu kadar güçlü olmasının nedenlerinden biri de budur. Takipçiler tekrar tekrar etkileşimli, oyunlaştırılmış içeriğe geri dönmeyi tercih edecektir.

Ve bir dizi oyun kurabilir veya haftalık bir kazanan seçebilirsek.. Bingo!

Daha da başarılı bir strateji!

 1. Takipçilerimiz için bir topluluk ve rekabet duygusu yaratmak için ortam hazırlar

Pek çok insan influencer’ları sadece ilgili kişiyi takip etmiş olmak için takip etmez.

Onlar da toplum için oradalar.

Ve kişisel markamızı oluşturmak için epeyce mesai harcadıysak, bir çevrimiçi topluluk için etkileyici olmanın en ödüllendirici etkilerden biri olduğunu artık biliyoruz.

Oyunlaştırma, bu topluluğu güçlendirmemize yardımcı olabilir. Örneğin, en yüksek dereceli "oyuncuların" öne çıkarıldığı haftalık bir lider panosu çalıştırabiliriz. Bu hesabımızı dinamik tutacaktır.

Zamanla, takipçilerimiz bizden bağımsız şekilde birbirlerini tanıyacak, oynanışla ilgili ipuçlarını paylaşacak ve sağlıklı bir rekabet duygusunu paylaşmaya başlayacaklar. Hatta farklı sosyal ağlardan takipçileri bir araya getirerek hepsini oyunla bir potada toplayabiliriz.

 1. Hediye kazananları seçmenin basit ve adil bir yoludur

Adminden bahsedelim. Sıkıcı, biliyorum… ama önemli.

Şansımıza güvenip bir veya iki çekiliş yaptık. Bir sebepten dolayı çekilişlerimiz popüler hale geldi.: Evet, sistem çalışıyor! Eşantiyonlar ve minik ödüller yeni takipçilere ulaşmanın, etkileşimi artırmanın ve markamızı oluşturmanın çok güçlü bir yoludur.

Ancak bir kazanan seçmek her zaman işin en zor kısımdır. Rastgele sayı üreteci kullanabilir miyiz? Evet, sadece aşağı kaydır ve gördüğün ilk kişiyi seç. ☺

Son birkaç yılda, takipçilerimiz etkileyici eşantiyonlardan daha çok şeffaflık talep ediyorlar. Kazananları nasıl seçtiğimizi ve bunun adil bir seçim olup olmadığını bilmek istiyorlar.

Oyunlaştırma, tüm bu süreci daha basit hale getirir. Rastgele bir kişi seçmeye çalışmak yerine oyunun işi bizim yerimize yapmasına izin vermek makul bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Bir oyunu tamamlayan ilk kişiye veya zaman içinde en yüksek puanı alan kişiye ödüller verebiliriz. Yine de rastgele bir kazanan seçmek bize cazip geliyorsa, oyun uygulamaları yinelenen girişleri ve önceki kazananları filtrelememize yardımcı olabilir.

 1. Takipçilerimizin hobilerinden  ilgi alanlarından veya nostaljisinden faydalanmamız için ideal bir zemin hazırlar 

Takipçilerimiz çoktan seçmeli soruları seviyor mu? Sonra onları şıklardan örülü bir beyin fırtınasına davet edelim. Şans oyunlarını mı seviyorlar? Ardından bir ödül çarkı kuralım ve onları çarkı çevirmeye davet edelim. Yılan Oyunu ve Mayın Tarlası'nın eski güzel günlerini hatırlıyorlar mı? Ardından kendi markamızla klasik bir oyun oluşturalım.

Takipçilerimizle hobilerini, ilgi alanlarını ve hatta nostaljik yaklaşımlarını paylaşarak bağlantı kurabiliriz. Ve karışıma oyunlaştırmayı eklediğinizde, bu bağlantı daha da güçlü hale gelecektir.

2021'de de sahnede eski modanın günümüze yansımalarını, oyunlar ve tasarımlar için trend olan nostaljiyi gördük. Eski moda unsurlar içeren hediyeler ve yarışmalar düzenleyen influencer ve markaların bazı stratejilerinin gerçekten başarılı olduğu görülmüştür.

Sosyal medya da oyunlaştırma stratejisi uygulamanın faydalarından çok bahsettik. Ama şimdiye kadar anlattıklarımız üzerine muhtemelen merak ettiğiniz birkaç nokta daha var. 

Aklımıza takılan en önemli soru: Sosyal medyada oyunlaştırma nasıl kullanılır? 

Kurallara bir şekilde erişip, oyunlaştırmayı, oyun dinamiklerini, mekaniklerini iyice öğrendiysek “Peki, tüm bu saydığımız işleri ben tek başıma nasıl yapabilirim? “ sorusuyla karşı karşıyayız demektir. Tüm bunların gerçekleşmesi için bir yazılım geliştiricisine, bir tasarımcıya ve hatta kendi oyun stüdyoma ihtiyacım yok mu? 

Aslında, hayır. Teknolojik imkanlar ilerledikçe, sosyal medya platformları üzerinde çeşitlilik arttıkça, oyunlaştırma daha önce hiç olmadığı kadar erişilebilir hale geldi.

Başlangıç ​​olarak, birçok sosyal ağda konumlandırılmış yerleşik araçlardan yararlanılabilir. Kısa sınavlardan, hashtag yarışmalarından ve anketlerden bahsediyoruz. Yeni başlayanlar için oyunlaştırma budur.

Ama daha fazlasını yapmamak için bir sebebimiz yok. İnternet üzerinde pek çok mecrada interaktif olarak uygulanabilir sınavlar, çarklarla kurgulanmış oyunlar, bulmaca, kelime-arama, mayın tarama gemisi ve daha fazlasını oluşturmamıza yardımcı olmak için bizleri bekleyen pek çok uygulama bulunuyor. Tek yapmamız gereken bir oyun dinamiği seçmek, markamızı konumlandırmak ve oyunu sosyal profillerimizde paylaşmak.

Burada ihtiyaç duyduğumuz anahtar, takipçilerimize hitap eden ve oynaması kolay bir oyun seçmektir. Takipçilerimiz eğlenmeye başladığında, artan katılım, etkileşim ve marka bilinirliğinin ödüllerini almış olacağız.

Beray Çinçin

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir