İlk Viral Örneklerinden: Subservient Chicken

Geçtiğimiz son on yıl içerisinde internetin dev adımlarla hayatımıza girmesi viral pazarlamanın günümüzdeki konumuna gelmesinde birincil neden olarak gösterilebilir.  Bununla beraber, her geçen gün yaratıcılık ve etkisini arttıran viral çalışmaların kökeni doksanlı yıllara kadar uzanıyor.   Öyle ki o yılların fenomeni  hâline gelmiş Dans Eden Bebek animasyonu başta olmak üzere kendi istekleri dışında yıldızlaşan onca örnek,  viralin ne derece önemli olduğuna dair kıvılcımlarını gösteriyordu.

Bu yazıda ise takvimimizi 90'lı yıllardan biraz daha ileriye, 2004 yılına çekiyoruz. Burger King’in Subservient Chicken uygulamasını hayata geçirdiği tarihe.

http://www.youtube.com/watch?v=K0KjqQZquys

Tender crispy chicken ürününün  bilinirliğini ve  satışlarını arttırmak için Crispin Porter + Bogusky  ajansı ile çalışan Burger King, itaatkar tavuk olarak dilimize çevirebileceğimiz subservient chicken viraline nisan ayında  başlangıcı veriyor.

Günümüzde hâlâ aktif olan siteye girdiğimizde karşımıza çıkan görüntü siyah bir zemin üzerine video ekranı yerleştirilmiş bir sayfa.  Ekranın altında ise tavuğumuza emir verebileceğimiz bir yazma kutusu görüyoruz.

Önceden kaydedilmiş dört yüze yakın videoyu  içinde barındıran sitede  tavuğumuz bizim verdiğimiz komutalara göre dans ediyor, zıplıyor, uçuyor ve daha birçok şey gerçekleştiriyor.  Sistemde yüklü olmayan bir komut verdiğimiz takdirde ise  hayır işareti yaparak bizi uyarıyor.

Sitenin başarısı ilk günden itibaren elde ettiği istatistikler ile kendini gösteriyor:

  • Yayına girdiği ilk gün site 1 milyon tık aldı.
  • İlk hafta tık sayısı 20 milyona ulaştı.
  • Mart 2005’te ise site 14 milyon kişiye ulaştı.

2004 – 2007 arasındaki Burger King’in paylaştığı bazı satış istatistiklerine göre ise:

  • İlk ay ürüne yönelik satışlar %9 oranında artmıştır.
  • Ürüne karşı olan bilinirlik Burger King’in verilerine göre iki haneli sayılara ulaşmıştır.

Uygulamaya karşı dile getirilen eleştirilerin büyük bir çoğunluğu markanın kendini  göstermemesi noktasına odaklanıyor. Buna rağmen Burger King’in verilerine baktığımızda  başarıya ulaşılmış ve kampanya başlamadan önce belirledikleri hedefleri (Pazar payı arttırma, bilinirliği arttırma ve satışları çoğaltmak) gerçekleştirilmiştir.

http://www.subservientchicken.com/pre_bk_skinned.swf sitesine uğrayarak siz de kendi komutalarınızı deneyebilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir