İletişimimizi çoklu kanallara dayalı stratejilerle yürütüyoruz

PepsiCo Türkiye İçecek Kategorisi Pazarlama Kıdemli Direktörü Aslı Önder ve PepsiCo Türkiye Yiyecek Kategorisi Pazarlama Kıdemli Direktörü Seren Çankırı ile PepsiCo'nun yılın ilk çeyreğini, Grammy ödüllü Burna Boy ile gerçekleştirdikleri işbirliğini ve PepsiCo'nun yeni dönem hedeflerini konuştuk.

Pepsi bu yıl 10 Haziran'da gerçekleşecek olan UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nin sponsorlarından biri olarak hazırlıklarını sürdürüyor. Grammy ödüllü Burna Boy'un da sahne alacağı UEFA Şampiyonlar Ligi resmi sponsoru PepsiCo'nun, Türkiye İçecek Kategorisi Pazarlama Kıdemli Direktörü Aslı Önder ve PepsiCo Türkiye Yiyecek Kategorisi Pazarlama Kıdemli Direktörü Seren Çankırı ile PepsiCo'nun ilk çeyreğini, Grammy ödüllü Burna Boy ile gerçekleştirdikleri işbirliğini ve PepsiCo'nun yeni dönem hedeflerini konuştuk.

2023’ün ilk çeyreği sektör ve şirketiniz açısından nasıl geçti?

Aslı Önder: Odağında sürdürülebilirlik yer alan ve Pozitif Tarım, Pozitif Değer Zinciri ve Pozitif Seçenekler üzerine yoğunlaşan PepsiCo Pozitif anlayışı çerçevesinde yapılan yatırımlar PepsiCo’nun kalıcı ve sürdürülebilir bir büyüme performansı ortaya koymasına yardımcı oluyor. Dünyanın önde gelen atıştırmalık gıda ve içecek şirketlerinden biri olan PepsiCo 2023’e güçlü bir performansla başladı. Bu yılın ilk çeyreğinde gelirlerde yüzde 14,3 organik büyüme elde edildi. Türkiye’de hem atıştırmalık hem de içecek sektörlerinde pazar payımızı artırdık. 

Yeme içme sektörünün geleceğine ve yeni tüketici profiline dair düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

Seren Çankırı: Yeme içme sektörü hızlı bir değişim içinde bulunuyor. Bu değişim sürecini de tüketici beklentilerindeki değişim yönlendiriyor. Tüketici bir yandan yeni lezzetler ararken bir yandan da gıda ve içeceklerin üretim, dağıtım ve tüketim dâhil tüm süreçlerinin sürdürülebilir olmasına önem veriyor. Sürdürülebilirliği operasyonlarının odağına alan kuruluşlar hem tüketicilerin daha çok ilgisini çekiyor hem de rekabette öne geçiyor.

Bu kapsamda, PepsiCo Pozitif yaklaşımını benimseyen ve sürdürülebilirliğe odaklanan şirketimizin ürettiği ürünler tüketiciler tarafından benimseniyor. Aynı zamanda, tüketicilerimizin yeni tatlar ve deneyimler arayışına da yanıt verme çabası içindeyiz. Buna örnek olarak, sevilen atıştırmalık markalarımızdan Doritos’un Kentucky Fried Chicken (KFC) restoranlarıyla iş birliği yaparak 44 şehir ve 270 şubede sunduğu Twister dürüm ürününü verebiliriz. KFC’nin sevilen tavuklarının Doritos’un baharatı ve çıtırtısıyla harmanlanmasıyla elde edilen bu lezzet çok sevildi.

Satış kanallarınızdaki yeniliklerden bahseder misiniz?

Seren Çankırı: Bildiğiniz gibi hızlı bir değişim ve dönüşümün yaşandığı sektörümüzdeki hızlı değişimi tetikleyen faktörleri yakından takip ederek, çıkarttığımız içgörülerle tüketicilere değer yaratan ürünler sunuyoruz. Özellikle tüketicilerin pandemi sonrasında değişen yaşam tarzlarına uygun çözümler üreterek hem evde hem dışarda keyiflerine eşlik ediyoruz. Ürünlerimizin her zaman, lezzetli olduğu kadar yüksek kaliteli içeriğiyle de, faaliyet gösterdiğimiz sektörde tüketicilerimizin 1 numaralı seçeneği olmasını hedefliyoruz. 

Yeni inovasyonlar, dijital ve mobil teknolojiler, yeni trend ve yaklaşımlar beraberinde güzel fırsatlar da sunuyor ve aynı zamanda sektörün geleceğini şekillendiriyor. Biz de müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine en uygun deneyimi sunmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Değişimleri ve tüketici ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, dijital inovasyonlar ve verinin doğru analizi önceliğimiz olmaya devam ediyor. Bu noktada şimdiye kadar 35 milyon indirilen PepsiCo’nun ilk dijital mobil uygulaması KazandıRio ile tüketiciler dijital promosyonları ve hediye fırsatlarını anlık olarak takip edebiliyor. Bu kapsamda Kazandirio’nun sağladığı dijital yetkinliklerle, Amerika ve Meksika ile birlikte PepsiCo’nun küresel ölçekte önceliklendirdiği 3 pazardan biriyiz. Önceki senelerde olduğu gibi bu sene de pep+ vizyonumuz doğrultusunda ülkemiz ve tüketicilerimiz için pozitif değer yaratmaya devam ediyoruz. 

Pepsi sponsorluğundaki UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nde sahne alacak Grammy ödüllü Burna Boy ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? 10 Haziran’da taraftarlar neler yaşayacak?

Aslı Önder: 2016 yılından bu yana; UEFA Şampiyonlar Ligi final maçlarının açılış seremonilerini etkileyici, unutulmaz performanslara dönüştürüyor ve Pepsi’nin enerjisini bu şekilde sahaya yansıtıyoruz.  O zamandan bu yana dünyaca ünlü sanatçılar Pepsi’nin katkılarıyla final maçı başlamadan önce benzeri görülmemiş şovlar hazırlıyor.

Bu yıl programda megastar, Grammy ödüllü Burna Boy var. Dünya listelerinde zirveye oturan "Last Last" ve "It's Plenty" adlı parçalarıyla ününü daha da pekiştiren Burna Boy’un afrobeat ezgileri 10 Haziran’da İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yankılanacak. Sahada ve ekran başındaki milyonlarca futbolsever kulüp futbolunun en büyük maçı başlamadan hemen önce son derece etkileyici bir performans izleyecek. Burna Boy’a açılış seremonisinde yakında ismini açıklayacağımız sürpriz bir megastar da eşlik edecek.

Burna Boy’un başlattığı TikTok akımı, Pepsi'nin UEFA Şampiyonlar Ligi Açılış Töreni'ne yönelik nasıl bir stratejinin bir parçası?

Aslı Önder: Pepsi olarak biz futbolun birleştirici gücüne inanıyoruz ve gençlerin enerjisini sürece katmaya önem veriyoruz. Gençler Pepsi’nin yansıttığı enerjinin çok önemli bir kaynağını oluşturuyor. Bu yaklaşımla yola çıkarak bu yılki performansa TikTok ile farklı ve daha da zenginleştirici bir boyut kattık. Burna Boy dünya şampiyonu Leo Messi, UCL şampiyonu Vini Jr ve Avrupa ödüllü “Lioness” yıldız Leah Williamson’ın dâhil olduğu Pepsi marka elçileri ve futbol yıldızlarıyla bir takım oluşturarak bir TikTok videosu paylaştı. Videoda Burna Boy, hayranlarını #PepsiKickOffShow hashtag'ini kullanarak en iyi dans hareketlerini veya becerilerini TikTok'ta sergilemeye davet ediyor. En iyi başvurular arasından seçilecek kullanıcılar, Pepsi'nin sunacağı 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali Açılış Töreninin bir parçası olarak becerilerini sergileyecek.

Pepsico’nun yeni dönemde pazarlama stratejileri ve hedefleri neler? 

Aslı Önder: Tüketicinin sesine kulak vermek, onların istek ve beklentilerini öğrenmek pazarlama stratejisinin temelidir. Biz de PepsiCo olarak tüketici beklentilerini karşılayan kaliteli ürünlerin iletişimini çoklu kanallara dayalı stratejilerle yürütüyoruz. Pazarlama iletişimimizde mümkün olan en geniş toplum kesimlerine ulaşmayı hedefliyoruz. Tanınmış isimlerle iş birliği yaparak etki alanımızı genişletiyoruz. Sporun çeşitli dallarının yanında futbola ve bu kapsamda UEFA Şampiyonlar Ligi’ne verdiğimiz destek bizim için çok önemli. Futbol çok özel bir etkinlik. Milyonları peşinden sürüklüyor, insanlara umut, hayallerinin peşinden koşma cesareti ve ilhamı veriyor, hayatlarını anlamlı kılıyor. 

Futbolun birleştirici ve iyileştirici gücüne inanıyoruz. Futbol odağında hazırlanmış ikonik Pepsi reklam filmlerinin başarısının arkasında futbolun insanlarda yarattığı heyecanı, mutluluğu ve tutkuyu gerçekten anlamak yatıyor. İnsanları, hayran oldukları futbolcularla, tutkuyla bağlandıkları takımlarla ve keyif veren bu oyunla buluşturmak Pepsi olarak bize büyük bir mutluluk veriyor. Bu alanda dijital olan ve olmayan çok çeşitli kanalları kullanarak çok geniş toplum kesimlerine ulaşabiliyoruz. 

Bugün Türkiye’de yaklaşık 35 milyon kişi futbolu aktif olarak takip ediyor ve bu tüketicileri 3 ana segmentte toplayabiliyoruz: Futbol çerçevesindeki her konuyu takip eden ‘’Futbolun Fanatikleri’’, futbolun teknik/taktik kısmıyla ilgilenen "Futbolun Uzmanları" ve sadece keyif almak için maçları ve ligleri takip eden ‘’Futbolun Keyifçileri’’. Pepsi olarak, tüm medya kanallarında bu 3 segmenti de kapsayacak bir iletişim stratejisi oluşturduk. Televizyon, dijital ve açık havanın entegre olduğu 360 derece bir kampanya örgüsü ile Pepsi ve futbol ilişkisini güçlendirirken maç izleme anlarının eşlikçisi olmaya devam edeceğiz.

Seren Çankırı: Atıştırmalık gıda markalarımızda farklı stratejileri hayata geçiriyoruz. Değer yaratan ve toplumsal gelişmeyi destekleyen çalışmalarla farklı toplum kesimlerine ulaşıyoruz. 

Doritos markamızla yürüttüğümüz projelerle gençlere ulaşıyoruz. Doritos Bi’ Cesaret kampanyasıyla gençlerin yükselen yeni meslekler hakkında bilgilenmelerine katkıda bulunuyor ve hayallerindeki işi kurmaları için onlara destek oluyoruz. Doritos’un gençliğe verdiği destek bu yıl yeni bir sosyal sorumluluk çalışmasıyla devam ediyor. Hayallerini ve potansiyellerini gerçekleştirmek için her zaman gençleri teşvik eden ve destekleyen Doritos olarak, kısa adı YetGen olan sivil toplum kuruluşu Yetkin Genç ile iş birliği yaparak “Gerçek Sen Seminer Programı”nı hayata geçiriyor. Burada gençlere 21’inci yüzyılın iş yaşamında ihtiyaç duyacakları yetkinlikleri kazandırıyoruz.

Önceki senelerde olduğu gibi bu sene de pep+ vizyonumuz doğrultusunda ülkemiz ve tüketicilerimiz için pozitif değer yaratmaya devam ediyoruz. Geçen sene Anadolu Meraları iş birliği ve PepsiCo Vakfı desteğiyle başlattığımız “Lay’s Yenileyici Tarım” projemizi deprem bölgesindeki çiftçilerin desteklenmesi ve tarımın devam etmesi için yeniden kurguluyoruz. Projemizle hem sürdürülebilir ve yenileyici tarımı o topraklara taşıyacağız hem de çiftçilerimizin bölgede kalmasını teşvik edeceğiz

Futbolun gücüyle, dünyanın dört bir yanında ihtiyaç içindeki topluluklara mutluluk getirmek amacıyla başlayan küresel girişim Ruffles RePlay’i de, bu sene depremden etkilenen Şanlıurfa’da hayat geçiriyoruz. Geri dönüştürülmüş Ruffles cips paketlerinden elde edilen peletlerle yaratılan sürdürülebilir futbol sahamız Haziran ayında bölgedeki herkesin ücretsiz olarak kullanılması için açılacak. Projedeki partnerimiz, sosyal girişim “Kızlar Sahada” ekibi de bu sahada özellikle genç kızların kullanmasını desteklemek için çalışmalar yapacak ve bölgedekilere destek olacak. Böylece projemizle çevresel sürdürülebilirliğe ek olarak sosyal fayda da yaratacağız.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir