IKEA, 2030 yılında hayatın nasıl olacağını yapay zekâ ile tahmin etti

IKEA, yapay zekâ yardımıyla 2030 ve sonrasındaki ev yaşamını tasarlayarak, geleceğin evlerinde inovatif konseptleri müşterilerine sundu.

IKEA, geleceğin ev yaşamını şekillendirmek için yapay zekâ teknolojisini kullandı. 2030 ve sonrasında evlerimizin nasıl olabileceğine dair çeşitli yenilikçi konseptleri sunan şirket, montaja hazır mobilyalarının ötesinde bir geleceği müşterilerine tanıtıyor.

Yapay zekâ teknolojisini kullanarak tasarımlarını gerçekleştiren IKEA, gelecekte evlerimizin yosunlarla güçlendirildiği ve çevre dostu malzemeler kullanılarak üretilen 3D yazıcılarla yapılmış mobilya tasarımlarına sahip olabileceği bir vizyon ortaya koyuyor.

Bu futuristik senaryolar, dünya genelinde ev yaşamını keşfetmek amacıyla yapılan 10. Evde Yaşam Raporu'ndan yola çıkarak hazırlandı. IKEA, evde daha iyi bir yaşam için belirlediği "kontrol, konfor, güvenlik, beslenme, ait olma, keyif alma, başarı ve tutku olmak üzere sekiz temel ihtiyaç temelinde bu vizyonları şekillendiriyor. Rapor, geçtiğimiz on yılda 250 binden fazla katılımcıyla yapılan kapsamlı küresel araştırmanın sonuçlarına dayanıyor.

Rapor, gelecekte ev yaşamını şekillendirecek üç farklı senaryo sunuyor. "Jin" adlı bir karakter, iklim değişikliğine uyum sağlamak için evini sıcaklığı düzenleyen canlı kapsüllerle donatmış bir yaşam tarzını temsil ederken, "Angela" ABD'de yosun duvar kağıdı ile çevrili, güç üretebilen bir evde yaşayan dirençli bir kadını simgeliyor. İsveçli "Jamie" ise  eşi ve çocuklarıyla birlikte kapsayıcı bir yaşam alanında yaşıyor.

Rapora göre, ankete katılan müşterilerin yüzde 47'si gelecekleri hakkında olumlu hissediyor. Ancak, gerçek uyumun, sekiz duygusal ihtiyacın evde karşılandığı durumlarda ortaya çıktığı belirtilmiş, bu da bireylerin yüzde 65'inin parlak bir bakış açısına sahip olduğunu gösteriyor.

Araştırma aynı zamanda evcil hayvanların destekleyici bir rol oynadığını, düzenli bir evin zihinsel sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ve çevre dostu alışkanlıkların ev mutluluğunu artırdığını ortaya koyuyor.

Kampanyanın iletişim yöneticisi Belén Frau, "Artık evde daha iyi bir yaşam yaratmanın formülünü biliyoruz. İster mahremiyet arayışında ister daha sürdürülebilir seçimler yapma isteğinde olsun, mümkün olduğunca çok insanın hayalini kurduğu yaşamı gerçekleştirmesine yardımcı olmak istiyoruz" diyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir