İBB'den binaların risk durumunu öğrenmek için hizmet: Bina Tespiti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bina Tespiti hizmeti ile 2000 yılı öncesi yapılmış binalar kapsamında, binalar için inceleme talep edilmesi durumunda inceleme sonucunu vatandaşla paylaşıyor.

Kahramanmaraş depreminin ardından deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleştik. Uzmanların İstanbul uyarılarının ardından birçok vatandaş deprem bilinciyle hareket etmek için adımlar atmaya başladı. Bu adımlardan bir tanesi de binaların risk durumunu öğrenmek. İBB de tam bu noktada vatandaşlara binalarının risk durumunu öğrenebilmeleri için bir hizmet sunuyor. Vatandaşlar, İBB'nin "Bina Tespiti" hizmeti ile ikamet ettikleri binanın risk durumunu öğrenebiliyor.

Bina Tespiti sitesinden "Bina İnceleme Başvuru" butonu ile incelenmesinin yapılmasını istediğiniz binanın adres bilgilerinin girilmesi gereken bir forma yönlendiriliyorsunuz. Bina ile ilgili yapılan inceleme sonuçları, başvuru formuna girilen e-posta adresine gönderiliyor. 

Bir algoritma ile analiz edilen binalar için deprem güvenlik oranı da tespit ediliyor. Ortaya çıkan oran ile birlikte binaların risk durumlarını da elde ediliyor. Bilgilere göre şu ana kadar toplamda 107 bin binanın kontorlü gerçekleştirildi. 

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Özlem Tut'un Twitter'dan aktardıklarına göre başvurular hızla devam ediyor. 

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir