Hugo Boss, Bir Nazi Destekçisiydi

  • Ünlü moda markası Hugo Boss, Nazi Almanyası döneminde Nazi birlikleri için üniforma üretti.
  • Aynı zamanda Hugo Boss'un kurucusu Hugo F. Boss, Nazi Partisi'nin aktif bir üyesi ve bölgesel Nazi lideri Georg Rath ile iyi arkadaştı.
  • Hugo Boss, Naziler ile olan iş birliği sayesinde, aralarında 40 Fransız savaş mahkumunun da yer aldığı toplamda 180 kişiyi zorla çalıştırıyordu.
  • İlgili Yazı: Coca-Cola, Bir Zamanlar Kokain İçeriyordu


Almanya'daki pek çok üretici, Naziler için üniforma ve silah üretti, böylece işe devam edebileceklerdi. Ancak bu üreticiler arasından bir tanesi bu konuda diğer markalardan daha fazla öne çıktı: Hugo Boss. Yazar Matt McNabb'in "Markaların Gizli Geçmişi: Bildiğimiz ve Sevdiğimiz Markaların Karanlık ve Çarpık Kökenleri" isimli kitabında belirttiğine göre, Almanya'daki Nazi iktidarı döneminde Hugo Boss şirketi, bazı insanları zorla çalıştırması ve şirketin kurucusu olan Hugo F. Boss'un Ulusal Sosyalist Parti'ye olan bağlılığı nedeniyle yıllar sonra birtakım ciddi suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

[caption id="attachment_80904" align="aligncenter" width="634"] Hugo Boss'un SS İçin Üniformalar Yaptığına Dair Bir Alman Gazetesinde Yer Alan Reklam[/caption]

Hugo F. Boss, Nazi Partisi'nin ideallarini kabul etti ve şirketi, Nazi birlikleri ve Gestapo için, İkinci Dünya Savaşı öncesinde ve savaş boyunca üniforma üretti. Nazi Almanyası geçerli üretici maliyetlerini sınırladığında, Hugo F. Boss, 1930'lu yılların sonlarında yüksek miktarlara ulaşan ve 1942 itibarıyla karla zirveye çıkan komisyonlar nedeniyle son derece heyecanlıydı. Savaş öncesinde Hugo Boss, kahverengi gömlekler, SS (Hitler'in kişisel muhafızlığını yapmak için kurulan birlikler) için siyah üniformalar ve Hitler Gençliği üniformaları üretiyordu. Savaş sırasında ise şirket, Alman Silahlı Kuvvetleri ve Waffen-SS (SS'in iki askeri kanadından biri) için üniformalar üretti.

Hugo F. Boss'un Naziler ile olan karanlık ilişkisi, ona zorla çalıştırma konusunda yarar da sağlıyordu. Zorla çalıştırılan 140 kişi ve 40 Fransız savaş mahkumu, Hugo Boss adına görev yapıyordu. Ve bütün bu kişiler, Almanya'nın Metzingen isimli şehrinde yer alan bir kampta, az bir yemek ile yetersiz hijyen koşullarında tutuluyordu. Bunların yanı sıra Hugo F. Boss, sadece Nazi Partisi'nin gururlu ve aktif bir üyesi değildi, aynı zamanda küçümsenen bölgesel Nazi lideri Georg Rath ile de iyi arkadaştı.

[caption id="attachment_80903" align="aligncenter" width="634"] Hugo F. Boss'un 1931 Yılından Kalma Nazi Üyelik Kartı[/caption]

Hugo Boss şirketi, bu olaylardan yıllar sonra şirketin zamanında yaptığı Nazi iş birliği konusunda tarihi bir araştırma yaptı ve son derece korkunç inançları konusunda yaptığı hatayı kabul etti. Bununla birlikte şirket, fabrikasında çalışırken zarar görmüş ve sıkıntı çekmiş olan tüm kişilere de en derin pişmanlıklarını iletti.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir