Huawei’den şık tasarımlı performans canavarı: MateBook 16s (2023)

Huawei, şık tasarımlarının yanı sıra güçlü performanslı dizüstü bilgisayarlarıyla adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Huawei’nin, MateBook 2023 serisinin yeni üyesi olan MateBook 16s’e yakından bakalım...

Geçtiğimiz yıl MateBook 16s modelini Türkiye’de piyasaya sunan Huawei, şık tasarımlı ve yüksek performans sunan modeliyle kullanıcılarını memnun etmişti. Marka şimdi de bu güçlü modelini 2023 model 13. nesil Intel Core işlemci seçenekleriyle birlikte güncelleyerek başarı ivmesini sürdürüyor. Yeni MateBook 16s, bir önceki modeli MateBook 16'nın genel tasarımıyla benzerlikler gösterse de pek çok yeniliği bünyesine eklemiş. Yüksek performans ve kullanışlı tasarımıyla okul dönüşü ihtiyaçların arttığı  bir dönemde gelen yeni MateBook 16s’e yakından bakalım...

Tasarım
Huawei MateBook serisi, premium bir tasarıma sahip modelleriyle biliniyor. Metal gövde, ince çerçeveli ekran ve kaliteli malzemelerin kullanımı bu modelleri premium segmentine taşıyor. Şık tasarımı ile dikkat çeken 2023 model Huawei MateBook 16s 2023 modeli de tasarım anlamında diğer seleflerini aratmıyor. Alüminyum alaşımlı metal gövdesi, tasarımı ve dayanıklılığıyla öne çıkan model, kullanıcılarına rahat bir taşıma deneyimi sunuyor. MateBook 16s, metalik kasası ve ince tasarımıyla son derece ergonomik.

Kullanıcılarını memnun edecek özelliklerden biri de tam boyutlu ve arkadan aydınlatmalı klavyesi. Klavyenin hemen altında bulunan geniş touchpad, büyük boyutu ve cilt dostu yüzeyi sayesinde MateBook 16s'i mouse’a ihtiyaç duymadan rahatça kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca touchpad’in dokunmatik özellikleri ve kullanımı kolay arayüzü daha verimli bir kullanım sunuyor. Huawei'nin dizüstü bilgisayarlarında alıştığımız gibi tuş aralıkları oldukça muntazam. Klavyede yoğun bir biçimde yazı yazıyorsanız oldukça rahat edeceğinizi söyleyebiliriz. 1.5 milimetrelik basınç mesafesi, yazarken parmak uçlarında baskı hissi yaratmıyor, böylece uzun metinleri rahatlıkla yazabiliyorsunuz. Klavyenin en kullanışlı özelliklerinden birisi de üç farklı aydınlatma seviyesine sahip olması. Bu özellikle düşük ışıklı ortamlarda dahi son derece rahat bir şekilde çalışabilirsiniz. Klavyenin hemen üst kısmında ise; ses, ekran parlaklığı klavye aydınlatması gibi kontroller yer alıyor. Huawei bunun yanında ayrıca Wi-Fi, mikrofon ve Huawei PC Yöneticisi gibi işlevlere de özel tuşlar atayarak kullanım kolaylığında kullanıcılarını hayli memnun edecek gibi görünüyor.

Huawei'nin son dönem MateBook dizüstü bilgisayarlarındaki hoparlörler, kullanıcılarına gerçekten yüksek kaliteli ses deneyimi sunuyor. Yüksek ses seviyeleri ve iyi bas performansı, multimedia içeriklerini ve sesli deneyimleri daha etkili bir biçimde sunuyor. MateBook 16s’in bağlantı noktalarına bakacak olursak, Huawei, bu dizüstü bilgisayarda geniş bir bağlantı seçeneği ile kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına yanıt veriyor diyebiliriz.

 

İki adet USB-C bağlantı noktası, biri Thunderbolt 4 desteği ile yüksek hızlı veri transferi, harici monitör bağlantısı ve diğer işlevleri desteklerken, diğeri USB-A, HDMI ve ses jakını da destekliyor. USB-C bağlantı noktalarının hem DisplayPort hem de Power Delivery desteklemesi de işlevselliği artırıyor. Huawei MateBook 16s 2023’ün kamerası da, tıpkı ve selefi modellerinin kamerası gibi ekranın üst kısmındaki ince çerçeveye yerleştirilmiş ve 1080p çözünürlüğe sahip. Yapay zekâ desteği sayesinde, kamera net görüntüler sunarken düşük ışık koşullarında bile iyi bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Kamera ayarlarını Huawei Kontrol Paneli üzerinden kontrol etmek mümkün. Panelde kamerayı fiziksel açıp kapayabilmenin yanı sıra arka plan ekleme, filtreleri etkinleştirme gibi işlemleri kolayca gerçekleştirebiliyoruz.

Özellikler ve performans
MateBook 16s'de öncelikle muazzam bir ekran bizi karşılıyor. Huawei, 16 inç dizüstü bilgisayarda bulabileceğiniz en iyi ekranlardan birine bu cihazda yer vermiş. MateBook 16s'in ekranının etrafını saran çerçeveler oldukça ince ve şık görünüyor. Altta 7.3 milimetre, diğer kenarlarda ise 5.2 milimetre genişliğe sahip bu çerçeveler, ekranın gövdeye oranını yüzde 90 gibi oldukça yüksek bir seviyeye çıkarıyor. Bu da kullanıcılara daha fazla ekran alanı ve içeriğe odaklanma imkânı sunuyor. İnce çerçeveler, bilgisayarın boyutunu minimize ederken maksimum ekran alanı elde etme imkânı veriyor. Huawei tarafından “FullView” olarak nitelendirilen 2.5K olarak da ifade edebileceğimiz 2560x1680 gibi yüksek bir çözünürlük ve 3:2 oranına sahip ekran, kullanım deneyimini üst seviyelere taşıyor. Yüksek çözünürlükte  daha keskin ve ayrıntılı görüntüler elde edebiliyoruz, bu da özellikle fotoğraf düzenleme, video izleme ve içerik oluşturma gibi alanlarda son derece önemli. Ayrıca metin belgeleri okuma, web sayfalarını gezinme ve çoklu görev yapma gibi aktiviteler için ideal. Verimlilik odaklı özellikleriyle de dikkati çeken Huawei MateBook 16s, 400 nit parlaklığa sahip. Bu da multimedyadan iş ihtiyaçlarına kadar tüm kullanım alanları için uygun. Ayrıca MateBook 16s'in 10 noktalı çoklu dokunmayı destekleyen dokunmatik ekranı, mobil ortamlarda büyük bir rahatlık sağlıyor. Windows’u belli durumlarda dokunarak kontrol etmek kullanışlılık sağlıyor. İşte bu noktada MateBook 16s’nin ekranı ihtiyaçlara iyi biçimde yanıt veriyor. Üstelik cam üzerinde bulunan AF kaplama, parmak izi gibi lekelerin kolayca temizlenmesini sağlıyor, ekranda fazla leke veya parmak izi tutulmuyor. MateBook 16s’nin gelişmiş ekran özellikleri saymakla bitmiyor diyebiliriz. TÜV Rheinland sertifikalı Düşük Mavi Işık ve DC karartma teknolojisi sayesinde, zararlı mavi ışık ve görünmez titreşimleri filtreleyerek özellikle gece çalışmalarında göz sağlığını korumaya yardımcı oluyor. 

Huawei MateBook 16s'in performansının oldukça etkileyici olduğunu hemen söyleyelim. Gücünü Intel'in 13. nesil işlemcisi olan Core i9-13900H’dan alan laptop, çoklu görevlerin ve yoğun uygulamaların sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak tanıyor. Ayrıca, 4800MHz hızında çalışan 16 GB LPDDR5 RAM, işlemci de performansını katbekat artıyor. MateBook 16s ile; tasarım programlarını rahatça kullanabilmenin yanında, oyun performansını da başarılı bulduk. Herhangi bir yavaşlama veya takılma olmaması, MateBook 16s'i günlük kullanım için güçlü bir seçenek haline getiriyor. Grafik konusunda Intel’in Iris Xe grafik işlemci biriminin katkısının altını çizmek gerekiyor. MateBook 16s’in Intel Evo sertifikasına sahip olması, bu dizüstü bilgisayarların yüksek kaliteli performans ve uzun pil ömrü sunma yeteneğine sahip olduğunu gösterdiğini hatırlatalım. Bu standartları karşılayarak kullanıcılarına gelişmiş bir bilgisayar deneyimi sunmaya odaklanan Huawei’nin zaten çok iyi noktada olan geçen yılın modelinin çizgisini koruduğunu söyleyebiliriz. Teknik detaylara devam edecek olursak MateBook 16s’in 1TB SSD depolama alanı, kullanıcıların büyük veri dosyalarını rahatlıkla saklamalarını ve bu dosyalara hızlıca erişebilmelerine olanak tanıyor. 

Dizüstü bilgisayarların en önemli bileşenlerinden biri olan pil tarafına baktığımızda, 16s'in önceki modele göre pil ömrünün iyileştirildiğini görüyoruz. Bunda şüphesiz 13’üncü nesil Intel işlemcinin geliştirilmiş güç verimliliğinin katkısı var. Huawei MateBook 16s 2023 modelinde 84Wh pil kapasitesine sahip. Huawei, bu pil kapasitesinin 13.5 saate kadar yerel 1080p video oynatma imkânı sunabildiğini ve 9 saate kadar ofis çalışması için yeterli gücü sunduğu belirtiyor. Gerçekleştirdiğimiz testlerde günlük çalışma saatlerinin ortalama 8-9 saat olduğunu düşünürsek cihazın bu hedefini gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Core i9 işlemcili model, 135W güç çıkışlı özel bir adaptörle geliyor. Yaptığımız testlerde 30 dakikada yüzde 30-35 dolaylarında doluma ulaşırken, tam kapasite doldurmak için 2 saatin yeterli olduğunu belirtelim. 

Huawei MateBook 16s'nin hoparlör özelliklerine bakacak olursak, klavyenin her iki yanına yerleştirilmiş Huawei Sound teknolojili hoparlörlerin performansını son derece başarılı bulduk. Ses çıkış şiddeti gayet yüksek, odanın her yerinden sesi net bir şekilde duyabilirsiniz. Diğer taraftan bas ve tiz dengesinin iyi ayarlanmış olması da ses kalitesini artırıyor. Huawei Sound ayarları içerisindeki ses çıkışı ayarlarından sesi kişiselleştirebiliyorsunuz. Huawei MateBook 16s'nin dahili Full HD kamerasının iyi bir kontrast ve keskinlik sunması, özellikle sanal toplantılar ve video konferanslar için harika bir özellik. Görüntü kalitesinin yüksek olması, iletişimin daha net ve profesyonel görünmesini sağlıyor. Yüz tanıma kilidi için ayrı bir sensör olmasa da ön kameranın yüksek kalitesi, bu eksikliği kısmen telafi ediyor. Sonuç olarak, Huawei MateBook 16s'nin kamera ve mikrofon özellikleri, sanal toplantılar ve video konferanslar için mükemmel bir deneyim sunmak için tasarlanmış gibi görünüyor.

MateBook 16s’de yükleyebileceğiniz uygulamalardan bir tanesi de PC için Huawei Cloud. Bu uygulama Huawei ekosistemindeki diğer cihazlarla genişletilmiş entegrasyona sahip. Böylece bilgisayarınızı diğer Huawei cihazlara kolaylıkla bağlayabiliyorsunuz. MateBook 16s'in 1 TB'lık geniş depolama alanının yanı sıra Huawei Cloud’un bulut depolama hizmetlerini kullanarak ek depolama alanı edinmek, dosyalarınızı güvenli bir şekilde saklamak, herhangi bir cihazdan erişebilmek, verilerinizi yedeklemek, paylaşmak ve senkronize etmek için son derece kullanışlı. Huawei ekosistemi içindeki bu tür entegrasyonlar, kullanıcıların cihazları arasında daha sorunsuz bir deneyim yaşamalarına ve verilerini güvende tutmalarına yardımcı oluyor. Tüm bunlara ek olarak, Huawei Kimliği altındaki cihazları bu uygulama üzerinden görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz. Bu da cihazlarınızı izleme ve gerektiğinde uzaktan kontrol etme açısından büyük bir avantaj. Örneğin, kaybolan bir cihazı kilitlemek veya verilerinizi uzaktan silmek gibi güvenlik önlemleri alabiliyorsunuz. 

Sonuç
Huawei MateBook 16s güncellenmiş versiyonunun sunduğu özellikler ve avantajların oldukça başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. MateBook 16s; tasarımı, performansı ve ergonomik yapısıyla selefi modellerin kalitesini aynen koruyor.  Günlük kullanım, yaratıcı işler, grafik ağırlıklı oyunlar oynama gibi yoğun görevler sırasında, 13. nesil Intel Core i9-13900H işlemcisi sayesinde performans ve pil ömrü konusunda oldukça verimli. Özellikle mobil çalışanlar ve öğrenciler için pil performansı ve 135W güç adaptörü son derece avantajlı. Ayrıca Huawei markalı tablet, telefon ve kulaklık kullanıcısıysanız bu cihazın ekosistem avantajlarından daha fazla yararlanabilirsiniz. Teknik özellikleri ve fiyatını göz önünde bulundurduğumuzda ise Huawei MateBook 16s’in tam bir fiyat performans ürünü. MateBook 16s’in Huawei Online Mağazası satış fiyatının güncel olarak 37.999 TL olduğunu belirtelim. Huawei şu anda tüm satın alımlarda 14 inç Huawei MatePad SE 10.4 tabletini laptop’ın yanında hediye olarak veriyor. Buna ek olarak, FreeBuds SE2, sırt çantası, Watch Fit SE, FreeBuds 5 ürünlerine çeşitli indirimlerle sahip olabiliyorsunuz. Huawei MateBook 16s (2023) hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Teknik Özellikler

Ürün Modeli: Huawei MateBook 16s (2023)

USB-A 3.2: 2 adet

Thunderbolt 4: Var

İşletim Sistemi: Windows 11 Home

İşlemci: Intel Core i9-13900H

İşlemci Hızı: 5 GHz

Çekirdek Sayısı: 14

Ekran ve Grafik

Ekran: 16 inç inç

Ekran Paneli: IPS

Çözünürlük: 2520 x 1680 px

Grafik İşlemci: Intel Iris Xe Graphics

Bellek ve Depolama

Bellek (RAM): 16 GB

SSD: 1000 GB

Optik Sürücü: Yok

Bağlantılar

HDMI: Var

DisplayPort: Yok

VGA: Yok

Bluetooth: Var

Wi-Fi: 802.11ax

Kart Okuyucu: Yok

Boyutlar: 351 x 254.9 x 17.8 mm

Ağırlık: 1.99 kg

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir