Hopi'de hiper kişiselleştirme dönemi

Hopi, mart ayında yenilenerek pazarlama teknolojileri şirketine dönüşmeye hazırlanıyor.

Pandeminin dijital dönüşümün hızını artırması iş yapış şekillerimizden alışveriş alışkanlıklarımıza ve tüketici eğilimlerine kadar her şeyin değişmesini beraberinde getirdi. İçinde bulunduğumuz dönem ise bu değişime hızlı bir şekilde adapte olan çevik şirketlerin dönemi.

7 yıl önce bir mobil sadakat ve alışveriş uygulaması olarak yola çıkan Hopi, pandemiyi de kapsayan bu süre zarfında, geleceğin trendleri ve teknolojileri görülerek şirketin iş modelini farklılaştıracak yatırımlar yaptı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen toplantıda, Hopi'nin mart ayında gerçekleşecek olan dönüşümünü Hopi Ürün Yönetimi, Pazarlama, E-Ticaret ve CRM'den Sorumlu GMY Gül Sağır Aydın'dan dinledik.

B2C noktasında kendisini “Hayatın Her Anında” kullanıcısının yanında bir alışveriş uygulaması olarak konumlandıran Hopi, 15 milyon kullancısına ise kişiselleştirilmiş teklif ve deneyim sunuyor. Bugün ise hiper kişiselleştirme noktasında adım atmaya hazırlanan Hopi, akıllı iletişim, sepet artırma, yeni müşteri kazanımı, sadakat yaratma ve akıllı hedefleme odağında çalışarak kişiselleştirilmiş teklif sunabilme konusundaki yeteneklerini daha da geliştirmeyi amaçlıyor.

Yeni yatırımlar
Geçtiğimiz yıl kullanıcılarına uçtan uca dijitalleşmiş bir alışveriş deneyimi sunmak için dijital pazaryeri uygulası Hopishop ve dijital cüzdan uygulaması Hopipay'i hayata geçen Hopi, yatırımlarını bununla sınırlamayarak yeni dönemde yeni projelere imza atmaya hazırlanıyor. 

Hiper kişiselleştirme
Araştırmalara baktıldığında  tüketicilerin beklentisinin de hiper kişiselleştirme yönünde olduğunu görülüyor. Deloitte’un “Hyper-personalizing the customer experience using data, analytics, and AI” raporuna göre;

  • Tüketicilerin yüzde 80’inin kişiselleştirme sunan markaları sunmayanlara kıyasla tercih edeceğini, bu markaları aile ve arkadaşlarına tavsiye edeceğini belirtiyor. 
  • Doğru şekilde hayata geçirilmiş hiper kişiselleştirme projesi pazarlama harcamalarının geri dönüşünü 8 kat, satışları ise yüzde 10’dan fazla artırıyor.
  • Her 4 kullanıcıdan üçü markalardan gereğinden fazla e-mail ve mesaj geldiğini söylerken, bunların yüzde 69’u markayı takip etmeyi bırakıyor. 
  • Kullanıcıların yüzde 69’u doğru eşleştirilmiş tekliflerin marka algısını güçlendirdiğini belirtiyor.
  • Daha da önemlisi hiper kişiselleştirme müşteri katılımını, sadakatini, satışları artmasının yanında müşterilerin daha iyi anlaşılmasına neden oluyor. 

Hopi de, dünya analitik lideri SAS ile işbirliği yaparak yapay zekâ, makine öğrenmesi ve büyük veri analizi gibi alanlardaki yetkinliklerini artırıp, her bir kullanıcıyı tek bir mikro-segment gibi yönetebilecek bir kabiliyete kavuşuyor. Hopi birkaç aya tamamlanacak proje ile; kişiselleştirilmiş teklif sunabilme kapasitesini en az üç kat artırmış olacak.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir