Hız Kesmeden Devam Eden Katlanabilir Telefon Yarışı

  • Samsung ve Huawei katlanabilir telefonlar için ilk somut adım atanlar arasında.
  • Lenovo, Motorola, Xiaomi ve Oppo gibi markalar da katlanabilir telefonlar üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor.
  • LG katlanabilir telefonlar için yapacağı yatırımları şimdilik bekletip, diğer akıllı telefon modellerine odaklanmayı planladığını paylaştı.
  • Apple geçtiğimiz günlerde katlanabilir telefon modeli için patent aldı.
  • Katlanabilir telefonlarla birlikle işleri rahatça tamamlayabilmek için daha geniş bir alan olacak ve telefondan dizüstü bilgisayara geçme oranını azalacak.
  • İlgili yazı; Samsung Katlanabilir Telefonu Galaxy Fold’u Tanıttı

Günümüzde teknolojik gelişmeler birbiri ardına geliyor ve tüketicileri büyülemeye devam ediyor. Evet, bizleri şaşırtan ve fuarlarda yakından takip ettiğimiz ürünlerin arasında katlanabilir telefonlar da var.

Markalar Katlanabilir Telefonlara Nasıl Yaklaşıyor?

Bir yandan Samsung, Huawei, Lenovo, Motorola, Xiaomi ve Oppo gibi markalar katlanabilir telefonlar üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor, patent alıyor. Bir yandan LG gibi diğer büyük markalar ise katlanabilir telefonlar için yapacağı yatırımları (üretmeye tamamen hazır olmalarına rağmen) şimdilik bekletip, diğer akıllı telefon modellerine odaklanmayı planladığını açıklıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=K-q8NGcGvmY
Xiaomi'in CEO’su katlanabilir telefonun prototipini gösteriyor.

Yukarıdaki videoya göz atabildiyseniz, göreceksiniz ki tabletlerimiz bir anda telefonlarımıza dönüşebilecek. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde mobil katlanabilir telefonlarımız, en güçlü bilgisayar sistemlerinden daha kapsamlı olacak.

LG ise aslında katlanabilir akıllı telefon yarışında ilk olmak için mücadele vermiyor, çünkü katlanan akıllı telefonları piyasaya sürmek için çok erken olduğuna inanıyor.

Diğer firmalar birbiriyle yarışa dursun, yakın gelecekte LG, 5G teknolojisini destekleyen telefonlara odaklanarak pazar payını artırmayı hedefliyor. Hem böylece diğer firmaların piyasaya süreceği katlanabilir telefonlara olan potansiyel ilgiyi de bir yandan ölçüp, geleceğe yönelik daha sağlam kararlar alabilecek.

Samsung Galaxy Fold

Samsung ve Huawei katlanabilir telefonlar için ilk somut adım atanlar arasında.

Samsung’un her sene düzenlediği Unpacked etkinliğinde aylardır konuşulan yeni katlanabilir akıllı telefonu Galaxy Fold tanıtıldı. Samsung, etkinliğini sanırım özellikle Mobil World Congres’ten önce gerçekleştirdi ki Huawei Mate ve etkinlikte tanıtılacak diğer katlanabilir telefonu tanıtımından önce olsun.

Samsung Galaxy Fold’un biraz teknik özelliklerinden bahsedecek olursak, katlanabilir telefon Infinity Flex adı verilen bir ekran teknolojisine sahip. 7,3 inç ve 4,6 inç olmak üzere iki ekran boyutu var ayrıca her iki ekranın çözünürlükleri de yüksek. Ağırlığı 200 gram ve işlemcisi Snapdragon 855. Fiyatı henüz net değil ama 600 ile 1800 dolar arasında olması konuşulanlar arasında.

huawei-katlanabilir-telefon-prototip
Huawei Mate prototip

Huawei’nin CEO’su Richard Yu’da geçtiğimiz ayalarda 2019’un Haziran ayında 5G destekli katlanabilir telefon modelini piyasa süreceklerinin haberini vermişti. Huawei’nin, Samsung’un aksine 8 inç ile daha büyük bir ekranla tüketicinin karşısına çıkacağı söylentiler arasında.

Apple da geçtiğimiz günlerde katlanabilir telefon modeli için patent aldı. Fakat henüz ilk katlanabilir iPhone’un ne zaman üretileceğini açıklamadı. Gelecek sene olabileceği ise net olmamakla birlikte konuşulanlar arasında.

Çinli firma Oppo da ciddi bir şekilde katlanabilir telefonlar üzerinde çalışıyor. Çok daha ince ve katlandığında her iki ekranı da kullanılabilir bir model ile karşımıza çıkmayı planlıyor. Patentini aldı bile.

Katlanabilir Telefonlarla Birlikte Neler Değişecek?

Telefon büyüdükçe, donanım için daha fazla alan olacak. Üreticiler kolayca büyük piller ve güçlü işlemcileri telefon yerleştirebilecekler. Bu da sarj süresini iyleştirecek. Ayrıca, telefonlar katlayabildikçe bizlere kullanım kolaylığı sağlayacak.

Akıllı telefonunuzdan neden dizüstü bilgisayarınıza geçiyoruz? Çünkü ekranda işlerimizi rahatça tamamlayabilmek için yeterli alana sahip değiliz. Katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar bu sorunu bir dereceye kadar çözecek gibi gözüküyor.

Donanım, boyut telefonun ağırlığını etkileyecek. Cihazın karmaşıklığı arızalanma sıklığını olumsuz yönde etkileyebilir maalesef. Ayrıca üreticiler bu teknolojiyi üretmek için daha çok çaba sarf edecekler, net bir şekilde, fiyat en azından bu teknolojiyle ilk tanışacak nesiller için- yani yine bize ;) -yüksek kalacak.

Katlanabilir Telefon Üretmek İçin Hala Çok mu Erken?              

Şöyle bir baktığımızda tabletler, akıllı telefon ve saatler çoktan evimize girdi bile. Anlaşılan o ki taşınabilir olan her şeyin sevildiği bir zamanda yaşıyoruz. O yüzden katlanabilir telefon üretmek için pek de erken değil, aksine tam zamanı. Aşağıdaki videoyu izleyip heyecan duymayan yoktur heralde...

https://www.youtube.com/watch?v=ajD2WZioOOc
Samsung Galaxy: The Future

Markalar, yeni ağ teknolojilerinin gelişmesiyle beraber donanım anlamında yeni çözümler sundukça yakın gelecekte katlanabilir telefonların kullanımı yaygınlaşacak. Tam olarak ne işe yaradığı hangi problemimize çözüm getirdiğini pek anlamaya fırsat bulanamadan bu yeni teknoloji de evimize girmeyi başaracak ve biz yine yeni telefonlarımızı çok seveceğiz.

Kaynaklar: Brand Equity, LOG .

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir