Hiper kişileştirme, İngilizcesi hyper-personalization olan terimi son yıllarda sıkça duymaya başlar olduk.

Peki nedir bu hiper kişiselleştirme ve dijital pazarlamacılara ne gibi bir fayda sağlar? Gelin beraber yazımızda inceleyelim. Keyifli okumalar.

Hiper Kişiselleştirme Nedir?

Hiper-kişiselleştirme, bir markanın müşterilerinden elde edebileceği davranışsal ve gerçek zamanlı verileri birleştiren sürecin bütünüdür. Bu süreç, markanın kendi ürünlerini ve müşterilerini daha iyi anlayabilmesini gerektiren bir süreçtir. Marka ancak bu aşamadan sonra müşterileri için özelleştirilmiş bir pazarlama stratejisi geliştirebilir.

Hiper kişiselleştirmeye önemsemeyen e-ticaret firmalarını oyunun gerisinde kalıyor.

Çünkü tüketicilerin çoğu kişiselleştirilmiş ürün sunan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ayrıca, kişiselleştirilmiş reklam çalışmalarıyla elde edilen dönüşüm oranlarının kayda değer farklar yaratığı gözlemleniyor.


Hiper kişiselleştirme derken e-postalarda müşterilere ilk adlarıyla hitap etmek gibi temel taktiklerin ötesine geçmekten bahsediyoruz.

Starbucks mobil uygulamasının her kullanıcı bazında kişiselleştirildiğini biliyor muydunuz?

Kişisel tercihlere göre oluşan dinamik ekranlar müşterilerin bir sonraki satın alma kararlarını olumlu etkiliyor ve markaya olan bağlılığı artırıyor.

Kişiselleştirilmiş çözümler sunmak için, daha çok müşterisi verisi toplanmalı ve yalnızca toplamakla kalmayıp bu veriler yalnızca istatiksel açıdan değil bütünüyle yorumlanmalı.

İmaj: Capgemini

Müşterilerin talepleri teknoloji gelişmesiyle doğru orantılı artıyor ve mevcut segmentasyon pazar ihtiyaçlarına yeterince cevap veremeyebiliyor. Hal böyle olunca da pazarlamada hiper kişiselleştirmenin önemini hızla artıyor. İşin içine hiper kişiselleştirmenin dinamizmini katan markaların ise yüzü gülüyor.

KPMG’nin yaptığı bir araştırmada, müşterilerin %75‘inin daha kişiselleştirilmiş hizmet ve daha iyi müşteri deneyimi karşılığında verilerini de paylaşmaya razı geldiği sonucu çıkıyor.

Dijital pazarlamayı yeniden şekillendiren hiper kişiselleştirme için markalar hazır mı?

Markaların bu kişiselleştirme tekniğinden yararlanabilmesi için öncelikle doğru teknolojilerden yararlanıyor ve gerekli altyapıyı kullanıyor olması gerekiyor. Henüz yoksa hala geç değil. Biliyoruz ki bu eksiklikleri gidermek müşteri kayıplarınız da azalmasını sağlayacak.

Günümüzün rekabet ortamı çok acımazsız. Markalar daha müşteri talebi oluşmadan ihtiyacı anlamaya yönelik çalışmalar yapıyor ve başarıya ulaşıyorlar. Dolayısıyla, siz de bu rekabetçi ortamda pastadan pay almak istiyorsanız, kesinlikle diğer markalar gibi bu noktaya gelmeniz ve hiper kişiselleştirme kurguları oluşturmanız gerekiyor.

Kaynak: Shopify

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir