Her Marketi Amazon Go'ya Dönüştürebilen Yapay Zeka Teknolojisi

Özellikle milenyum çağına girmemizle birlikte, teknoloji inanılmaz bir hızla gelişmeye başladı ve bu gelişim, her geçen gün daha da artan bir hızla devam ediyor. Teknolojideki bu hızlı gelişim, doğal olarak hayatımızın birçok alanına etki ediyor. Bu alanların en başında da hayatımızın çok büyük bir parçası haline gelen alışveriş geliyor.

Bildiğiniz gibi birçok büyük şirket, son dönemde fiziksel alışveriş konusunda devrimsel teknolojiler deniyor. Bu şirketlerin başında ise Amazon ve Walmart geliyor. Uzun bir süredir kasiyersiz alışveriş teknolojisi Amazon Go üzerinde çalışan e-ticaret devi Amazon, geçtiğimiz günlerde Amazon Go teknolojisini barındıran ilk marketini Seattle'da hizmete açtı. Bununla birlikte Amazon ile rekabet etmek için var gücüyle çalışan Walmart da birçok yeni alışveriş teknolojisi üzerinde çalışıyor. Mağazalarında raf tarama robotları kullanan şirket, ayrıca Amazon Go benzeri bir kasiyersiz alışveriş teknolojisi ve mutsuz müşterileri tespit eden bir yüz tanıma teknolojisi geliştiriyor.

Bu tarz alışveriş teknolojileri geliştirilmeye devam ederken San Francisco merkezli Aipoly isimli teknoloji şirketinin geliştirdiği yeni teknoloji ise alışveriş teknolojilerinin geldiği son noktayı ve ilerleyen yıllarda marketlerdeki her hareketimizin nasıl izleneceğini gözler önüne seriyor. Yazının devamında paylaşmış olduğum dört farklı videoyu izleyerek ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

https://youtu.be/WyMgv2-lxvQ

Aipoly, geliştirdiği "Otonom Mağaza Platformu" isimli yapay zeka tabanlı teknolojiyle marketleri kendi kendini idare edebilen, yani kısaca otonom hale getirmeyi vadediyor. Market sahipleri bu yeni teknoloji sayesinde anlık olarak stoğu biten ürünler ve satışlar hakkında bilgi sahibi olmak ve kapsamlı bir analiz elde etmek için gerçek zamanlı olarak ürünlerin hareketlerini görüntüleyebiliyor. Bununla birlikte Aipoly'nin geliştirdiği yapay zeka reyonların ideal düzeniyle ilgili önerilerde bulunuyor, hızlı A/B testlerine imkan tanıyor ve ısı haritaları oluşturuyor.

https://youtu.be/UnRWZmcbdf8

Otonom Mağaza Platformu, markete yerleştirilen kameralar sayesinde her 50 milisaniyede bir envanter taraması gerçekleştiriyor. Bu sayede gerçek zamanlı olarak raflarda hangi ürünlerin yer aldığı biliniyor ve ürünlerin raflarda ne kadar süre kalacağı da tahmin edilebiliyor. Ayrıca platform, Aipoly uygulamasını kullanan kişilerin tercihlerini öğreniyor ve buna göre ideal ürünleri birbirleriyle eşleştiriyor. Müşteriler belirli bir ürünü arıyorsa, doğrudan o ürünün yer aldığı rafa yönlendiriliyor. Kullanıcılar, markette bulamadıkları ürünleri Aipoly uygulaması aracılığıyla talep edebiliyorlar.

https://youtu.be/6Kpomt-BFW0

https://youtu.be/9kzC7L24M_k

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir