Hepsiburada CMO'su Ender Özgün: "Efsane Kasım bu sene de rekorlara imza attı"

Hepsiburada CMO'su Ender Özgün ile Hepsiburada'nın geride bıraktığımız kasım ayında gerçekleşen "Efsane Kasım" kampanyasını konuştuk.

Hepsiburada 7 yıl önce Türkiye’ye tanıttığı “Efsane Kasım”da bu sene de yeni rekorlara imza attı. Efsane Kasım için teknolojik ve operasyonel süreçlerin yanı sıra tüm tedarikçiler ve KOBİ’lerle kapsamlı bir hazırlık dönemi geçiren Hepsiburada, müşterilerini 200 binin üzerinde kampanya ve milyonlarca üründe indirimli fiyatlarla buluşturdu. Kampanya döneminin en çok sipariş alan tarihi olan 11 Kasım’da günlük sipariş ve ciro rekoru kırıldı. Kampanya döneminin detaylarını Hepsiburada CMO'su Ender Özgün ile konuştuk.

Hepsiburada’nın "Efsane Marka Günleri"yle başlayan Efsane Kasım’ı geride bıraktık. Hepsiburada açısından değerlendirir misiniz, bu ayda sunduğunuz kampanya ve fırsatlar neler oldu? 
Bu sene platformumuzu Efsane Kasım döneminde "Akıllı Alışveriş Platformu" olarak müşterilerimizin karşısına çıktık. Akıllı alışverişin formüllerinden ilki olan "Şimdi Al Şubatta Taksitle Öde" teklifine müşterilerimiz yoğun ilgi gösterdi. Hepsiburada'nın aile bütçelerini rahatlatan bu özel uygulamamız sayesinde müşterilerimiz, kampanyaya uygun kartlarla yaptıkları taksitli alışverişlerinin yüzde 50'sinde ödemelerini erteleyerek ihtiyaçlarını karşıladılar. 

Akıllı alışveriş formülleri arasında yer alan LinkGelir uygulamamızla Efsane Kasım'da alışveriş listesini oluşturup paylaşan Hepsiburada kullanıcıları, bu listelerden alışveriş yapıldıkça yüzde 10 Hepsipay Papel kazandı. Yaklaşık 48 bin kullanıcımız, 185 bin liste oluşturup yakınları ve arkadaşlarıyla paylaştı. "Sana özel kuponlar"la ihtiyaçlarına yönelik, onlara özel fırsatlardan yararlandılar.

Akıllı alışverişin bir başka yolu olan Hepsiburada Premium’la müşterilerimiz kargo bedava, yüzde 3 Hepsipay Papel kazancı ve hediye BluTV üyeliği gibi faydaların yanı sıra, mobilya siparişlerinde ücretsiz kurulum gibi ayrıcalıklardan yararlandılar.

Hepsiburada’nın Efsane Kasım’ın sonuçları nasıl? 
7 yıl önce hayata geçirdiğimiz "Efsane Kasım"da bu sene de yeni rekorlara imza attık. Efsane Kasım için teknolojik ve operasyonel süreçlerin yanı sıra tüm tedarikçiler ve KOBİ’lerle kapsamlı bir hazırlık dönemi geçirdik. 

Platform üzerinde bu dönem boyunca 207 bin farklı kampanya düzenledik ve müşterilerimizi milyonlarca üründe indirimli fiyatlarla buluşturduk. Kampanya döneminin en çok sipariş alan tarihi olan 11 Kasım’da günlük sipariş ve ciro rekoru kırdık. 

1-28 Kasım tarihleri arasında müşterilerimizin verdikleri sipariş sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 1,7 kat arttı. Böylelikle aylık rekor satış hacmine ulaşmış olduk. Satılan ürün adedi 30 milyona ulaşırken, indirimli alışveriş yapan haneler 907 milyon TL tasarruf sağlamış oldu.

Bu ay en çok sipariş verilen 11 Kasım ve 25 Kasım tarihlerinde uygulama üzerinde aynı anda bulunan kullanıcı sayısı 1 milyonu buldu. Müşterilerimiz ay boyunca en çok akşam 20.00 ila 23.00 saatleri arasında alışveriş yaptı. Saat 20.00-21.00 civarı temel tüketim ve süpermarket kategorilerinden alışveriş yapılırken; 22.00’den sonra en çok giyim, sağlık-güzellik, spor malzemeleri kategorileri ilgi gördü. Öğlen saatlerinde ise en çok kitap alışverişi yapıldı.

Ürün kategorilerinde en ciddi satışlar nasıl şekilendi? Efsane Kasım’ın en çok ilgi gören ürünleri hangileri oldu? Şehir bazında istatistikler bizlere neler söylüyor?
Müşterilerimiz Efsane Kasım’da en çok temel tüketim ve gıda, giyim, sağlık ve güzellik, züccaciye ve kozmetik kategorilerine ilgi gösterdi. En çok satın alınan ürünler çamaşır deterjanı, tuvalet kâğıdı, bebek bezi, çay, ıslak temizlik havlusu ve kâğıt havlu oldu. Satın alınan tuvalet kâğıdı miktarı beş milyon ruloyu buldu. Giyim kategorisinde ise satışlar aylık ortalamanın üç katına çıktı.

Bilgisayar kategorisinde en çok bilgisayar, monitör, klavye ve mouse setleri satılırken, teknoloji aksesuarlarında en çok kulaklık, şarj aletleri ve kılıflar tercih edildi.Kozmetik kategorisinde en çok yüz bakımı ürünlerinin tercih edildiği Efsane Kasım'da, bunu göz çevresi ve vücut bakım ürünleri takip etti. Ürün bazında en çok tercih edilen ürün yaşlanma karşıtı krem oldu. 

Küçük ev aletleri kategorisinde geçtiğimiz yıl popülerlik kazanan Air Fryer liderliğini sürdürdü ve yaklaşık 50 bin hane Air Fryer’a kavuştu. Küçük ev aletleri kategorisinde elektrikli süpürge, robot süpürge ve Türk kahvesi makinesi de müşteriler tarafından yoğun ilgi gören diğer ürünler olarak ön plana çıktı.

Bu dönemde İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından Hepsiburada üzerinden en çok satış yapılan şehirler Bursa, Konya ve Gaziantep oldu. Geçen yıla göre en fazla sipariş artışı Hakkari, Sinop, Kırklareli, Kastamonu, Sivas, Erzincan illerinde faaliyet gösteren satıcılar tarafından kaydedildi. Bu iller geçen seneye göre sipariş sayılarını sekiz kat artırdı.

Yaklaşık bir yıla yakın bir süredir Cem Yılmaz Hepsiburada’nın reklam yüzü olarak izleyici karşısına çıkıyor. Kısa bir süre önce Bergüzar Korel’i de Hepsiburada ile birlikte görmeye başladık. Kasım ayı kapsamında hazırlanan kampanyalarda seyirci açısından ikiliyi nasıl değerlendirdiniz?
Cem Yılmaz’lı reklam filmlerinde Hepsiburada’nın Efsane Kasım akıllı alışveriş ipuçları ve "Şimdi al, Şubat’ta taksitle ödemeye başla" gibi avantajlarımızla ilgili bilgiler verdik. "Akıllı Alışveriş Platformu" reklamlarında teknoloji sever aileler, moda tutkunları ve oyuncular gibi çeşitli kesimlere hitap eden reklam içerikleri yer aldı. 

Bergüzar Korel’in rol aldığı reklam filminde ise Efsane Kasım kapsamındaki ayrıcalıklar, kullanıcı ihtiyaçlarına çözümle cevap veren bir şarkıyla sunuldu. Bergüzar Korel’in söylediği jingle’da Hepsiburada Premium’un kargo bedava gibi avantajlarının yanı sıra, "şimdi al şubatta öde" avantajı, alışveriş listesini paylaşarak kazanma uygulaması olan "LinkGelir" ile müşterinin ilgi alanlarına dönük en indirimler sunan "Sana Özel Kupon" konuları da işlendi.

Cem Yılmaz ve Bergüzar Korel artık marka yüzümüzden öte, marka elçilerimiz gibi. Reklam filmlerimizde anlattığımız tüm fayda ve ayrıcalıkları direkt bizden tüm detaylarıyla öğreniyor, kendileri de deneyimliyorlar. Hatta birçok uygulamamızı ilk kez onların denemelerine imkân sağlıyor, onlardan geri bildirimler alıyoruz.

Hepsiburada Premium nasıl gidiyor?
Hepsiburada Premium’u başlattığımızdan bu 5 aylık dönemin oldukça iyi geçtiğini söyleyebilirim. Türkiye’de geliştirilen ve hayata geçirilen ilk üyelik bazlı sadakat programı olma özelliği taşıyan Hepsiburada Premium programı, sunduğu pek çok avantaj ve fırsatla sektöre yeni bir soluk getirdi. 

Hepsiburada Premium üyelerine ücretsiz kargo, Hepsipay Papel kazanma avantajı, randevulu teslimat, ücretsiz mobilya montajı, kapıda iade, çağrı merkezi önceliği, ücretsiz market teslimatı gibi önemli ayrıcalıklar sunuyoruz.

Kasım ayında üye sayımız 500 bini geçti. Sadece bu ay, müşterilerimiz Premium’la 50 milyon TL tasarruf etti. Mobilya montajının da üyelerine ücretsiz sunulduğu program sayesinde 500 bin TL’ye yakın montaj ücretinden tasarruf edildi. Ayrıca tüm kitap alışverişlerinde ikinci kitabı yüzde 50 indirimle alan Premium’lular, toplamda 450 bin adet kitap siparişi verdi.

Kasım ayında, sadece Premium’lulara özel 120 kampanyanın yapıldığı Hepsiburada’da, Premium’luların siparişleri önceki aya göre yaklaşık iki kat artış gösterdi.

Hepsiburada Premium, orta ve uzun vadede Hepsiburada'nın iş modelinin önemli bir parçası olarak, müşterilerimizin hayatlarını daha da kolaylaştıracağımız atılımların ilk adımını temsil ediyor. Premium’un, önümüzdeki dönemde de başarısını artırarak sürdüreceğine inanıyoruz. 

Hepsiburada’nın pazarlama ekibinden bahseder misiniz?
Temmuz 2021’de CMO olarak göreve başladığım Hepsiburada’da Türkiye’de ve sektörde gerçekten fark yaratan, yeniliklere imza atan çok dinamik bir pazarlama ekibi var. Tüm birimler Hepsiburada’nın amacı olan "müşterilerinin hayatını kolaylaştıran dijital yol arkadaşı olarak" ekosistemindeki her bir paydaşının "İyi ki varsın Hepsiburada" diye düşünmeleri için pazarlama iletişim faaliyetlerini koordine bir biçimde yürütüyor.

Türkiye’de ve dünyada pazarlama dinamiklerine yön veren bir ekip olma gayesiyle çalışıyoruz. Bunu yaparken veriden yararlanma, müşteriyi anlama, teknolojiyi kullanma, üstün deneyim kurma, sürekli öğrenme ve gelişmeyi odağımıza koyuyoruz. 

Çok yakın zamanda The Hammers Awards’ta "E-ticaret sektörünün en iyi pazarlama takımı" ödülünü alan bu ekip, 2022’de pazarlama alanında birçok farklı ödüle layık görüldü. Bu motivasyonla her geçen gün yeni projeler üretmeye ve sektörde fark yaratmaya devam ediyoruz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir