Hayalet Metro: Hayalet Avcıları Filmi İçin Hazırlanan İnteraktif Reklam

Madrid’teki Alonso Martinez Metro İstasyonu’nda sıradan bir gün. İnsanlar, metronun gelmesini bekliyorlar. Ve en sonunda istasyona yaklaşan metronun sesi duyuluyor. Ses gittikçe yaklaşıyor, metronun fren sesi, hatta kapı açılma sesi bile duyuluyor. Ancak ortada metro falan yok. Bunların akabinde metronun kapıları kapanıyor ve metro, istasyondan ayrılıyor. Bu sırada yolcular, kafaları karışmış ve biraz da ürpermiş bir şekilde birbirlerine bakarak olayı anlamlandırmaya çalışıyorlar. Metro, istasyondan uzaklaştıktan sonra, bir an için etrafı derin bir sessizlik kaplıyor ve ardından ürpertici bir şarkı çalmaya başlıyor. Şarkı, ürpertici girşin ardında hareketleniyor ve bu sırada istasyondaki bilgilendirme ekranında “Geliyorlar” (Ya Vienen) yazısı görünüyor. Son olarak ekranda beliren “Ghostbusters”, yani Türkçe ismiyle “Hayalet Avcıları” filminin logosuyla birlikteyse durum anlaşılıyor.

Bu, tabii ki geçtiğimiz yıl vizyona giren Hayalet Avcıları filminin reklam çalışmasından başka bir şey değildi. Shackleton isimli İspanyol ajansın hazırladığı interaktif reklam, istasyonun çeşitli yerlerine yerleştirilen 40 adet hoparlörden daha önceden kaydedilmiş metro seslerinin surround bir şekilde verilmesiyle ortaya çıkarıldı. Aslında son derece basit bir fikirden yola çıkılarak hazırlanan, ancak buna rağmen çok iyi bir etki yaratan bu reklam çalışması, sosyal medyada da birçok kişi tarafından beğenildi ve paylaşıldı.

Shackleton’un bu reklam çalışması, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Cannes Lions 2017 festivalinde Silver Lion ödülü kazandı. Bu arada Cannes Lions 2017’de ödül alan reklamları derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir