Harley-Davidson, Motosiklet Dünyasının Tesla'sı Olmak İstiyor

Tesla'nın otomotiv dünyasında başlattığı elektrikli araç devrimi, Harley-Davidson ile birlikte motosiklet dünyasına taşınacak gibi görünüyor. Şirket, 2014 yılından beri üzerinde çalıştığı Project LiveWire isimli elektrikli motosiklet projesinde yavaş yavaş sona yaklaşıyor. Techcrunch'ın yaptığı habere göre, Harley-Davidson 2019 yılı içerisinde Project LiveWire ismiyle bildiğimiz ilk elektrikli motosikletini piyasaya sürecek.

Şirket CEO'su Matt Levatich, şirketin gelirlerinin açıklandığı son toplantıda, agresif bir şekilde elektrikli motosikletlere yatırım yapacaklarını açıkladı. Bununla birlikte Matt Levatich, Project LiveWire'ı da 18 aylık bir süre içerisinde piyasaya süreceklerini belirtti. Ayrıca şirket CFO'su John Olin, elektrikli araç altyapısına her yıl 25 ila 50 milyon dolar arasında bir yatırım yapılmasının planlandığını da ifade etti. Ancak şirket, elektrikli motorlar konusundaki planları hakkında bunların ötesinde bir detay vermedi.

https://youtu.be/TcjMUg38NdU

Harley-Davidson'ın ilk elektrikli motosikletinin teknik özellikleri hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak büyük ihtimalle Project LiveWire prototipinin daha gelişmiş bir versiyonu olacaktır. 2014 yılında gösterilen prototip motosiklet, 74 beygir gücüne sahipti ve saatte 150 km maksimum hıza ulaşabiliyordu. Ayrıca otomatik güç aktarımına sahip olan elektrikli motosiklet, tek seferde 80 km yol katedebiliyordu.

Harley-Davidson'ın elektrikli motosikleti, 2008 yılından sonra hızla düşüşe geçen ABD motosiklet pazarının yeniden hareketlenmesini sağlayabilir. Bu düşüşün en büyük sebeplerden biri ise o yıllarda otomotiv endüstrisinde başlayan elektrikli araç devrimiydi. Bu devrimin ardından motosiklet üreticileri, özellikle gençlerin ilgisini çekmekte zorlandı. 2008 yılının ardından ABD'deki motosiklet satışları, neredeyse yarı yarıya düştü ve satışlar, o seviyelerde kalmaya devam etti.

[caption id="attachment_74112" align="alignnone" width="932"] 2002-2016 Yılları Arasındaki ABD'deki Motosiklet Satış Rakamları[/caption]

Motosiklet denilince ilk akla gelen markalardan biri olan Harley-Davidson, bu yeni eğilimlerle birlikte diğer birçok motosiklet üreticisi gibi maddi sıkıntılar yaşadı. Hatta düşen motosiklet satışlarından ötürü, şirketin zor günler geçirdiğinden bu ayın başında sizlere bahsetmiştik. Bununla birlikte şirketin yeni elektrikli motosikletiyle ilgili açıklamalarında yapıldığı son toplantıda, ABD'deki Kansas City şehrinde yer alan tesisin kapatıldığı ve ABD'deki satışların yaklaşık olarak %8 oranında düştüğü de açıklanmıştı. Harley-Davidson'ın elektrikli motosikletlere yaptığı bu yatırım, son dönemde sıkıntılar çeken şirketin eski parlak günlerine dönmesi adına çok önemli bir hamle.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir