Hangi Markaların Logoları Daha Çok Tanınıyor?

Başarılı bir markanın en önemli özelliklerinden biri akılda kalıcı, ayırt edilebilir bir logoya sahip olmasıdır. Logoda kullanılan renkler, şekiller, tipografi ve tasarım kurgusu bu ayırt ediciliği arttırır. Akılda kalıcı bir logo tasarımı, tüm bu kavramlar ışığında tasarlanırsa çarpıcı, anımsanılabilir olur ve nerede görülürse görülsün hemen tanınır.

Bütün bu bilgiler ışığında markaların güçlerini logolarından aldığına inanan Portekizli grafik tasarımcı Pedro Almeida, bunu kanıtlamak için “Markaların Gücü - Minimal Logolar” adlı kişisel bir seri başlattı.

28 yaşındaki sanatçı, ünlü markaların logolarındaki temel yazıları ve nesneleri ayırarak sizi hangi büyük markayı temsil ettiklerini anlamaya zorluyor. Görsel iletişimin ve etkili bir logonun bir marka kimliği için ne kadar büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor. Minimal şekiller, ana hatlar ve ana renklerle sade bırakılan logolar bizlere hala çok tanıdık geliyor. Peki sizler bu logoların kaç tanesini hatırlıyorsunuz?

Sanatçı Almeida,Bored Panda'ya yaptığı açıklamada “Niyetim, grafik tasarımın önemi ve görsel bir kimliğin gelişimi konusunda farkındalık yaratma umuduyla görsel iletişimin değerinin algılanmasına katkıda bulunmaktı” diyerek çalışmasının nedenini anlattı.

Almeida basitliğin, başarılı bir görsel kimliğe sahip olmanın anahtarı olduğuna inanıyor. Apple ürünlerinden örnek vererek hepsinin görsel olarak temiz ve minimal olduğunu işin püf noktasının tasarım satmak olduğunu söylüyor. ''Tasarım önemli olmasaydı, Apple cihazları ucuz olurdu. Sadece Apple değil - tüm başarılı markaların grafik tasarıma görsel olarak basit bir yaklaşımı vardır çünkü basitlik güzeldir.'' diyerek basitliğin önemine vurgu yapıyor.

Almeida beynimizin karmaşıklıktan nefret ettiğini ve bir görüntü veya grafik ne kadar karmaşıksa, beynimizin o görüntüyü anlamak için ve çözümlemek için o kadar fazla zamana ve çabaya ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Basit ama etkili uyarlanabilir logoların marka kimliğini oluşturmada daha etkili olduğunu dile getiriyor. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir