HackJuno Blockchain hackathon’u KRPT partnerliğinde başlıyor

Bağımsız blok zincirlerinin oluşturulmasını ve bu blok zincirlerinin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan Cosmos ekosisteminin önemli parçası olan Juno Network, projelerin yarıştığı bir hackathon’la Türkiye’ye geliyor.

Türkiye’nin Blockchain stüdyosu KRPT’in partnerliği ve Uzmancoin’in ana medya sponsorluğunda gerçekleşen HackJuno Türkiye etkinliği, Juno Ekosistemi başta olmak üzere Cosmos ağını Türk blok zinciri ekosistemi ve pazarı içerisinde tanıtma amacı içeriyor.

Bu girişimin arkasındaki mantık, Cosmos ve Juno ekosistemini kullanan çok sayıda projenin geliştirilmesinin, Türkiye'yi uluslararası ve ulusal blok zinciri ile Web3 topluluklarının ön saflarında konumlandırma potansiyeline sahip olması.

Takımlar iki gün boyunca aralıksız kodlama yapacak
0xWilds ekibinin koordinatörlüğünde gerçekleşecek hackathon, hem Cosmos ekosisteminin ve teknolojisinin daha yakından tanınmasına olanak sağlayacak hem de Juno üzerinde geliştirilecek olası uygulamalar için de ön ayak olacak. Geliştiriciler ve proje koordinatörlerinin yer aldığı takımlar iki gece boyunca aralıksız kodlama yaparak yarışacak.

Dolayısıyla blok zinciri, Web3 ve GameFi alanlarındaki potansiyel yetenekleri ve yaratıcıları ekosisteme kazandırmak bu etkinlikteki ana hedeflerden biri.

Türkiye’nin ilk Web3 laboratuvarı olan İstanbul Üniversitesi Web3 laboratuvarı, 20-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinliğin merkezi olacak.

Yaklaşık 10'dan fazla takımla birlikte toplam 60'a yakın yarışmacı projelerini geliştirip sunacak. Hackathon’da farklı projeler de yarışacak. Bundan dolayı jüri koltuğunda farklı alanlarda deneyim sahibi kişiler olacak. Bu isimler ise şöyle sıralanıyor;

  • Enes Özkan İstanbul BTC Kurucusu ve İş Geliştirme Koordinatörü
  • Doç. Dr. Emre Akadal, Istanbul BTC Kurucusu ve Direktörü
  • Prof. Dr. Fatma Özkul, Marmara Üniversitesi
  • Alpcan Onaran, Halborn Kıdemli Siber Güvenlik Mühendisi, Rust TechLead
  • Doruk İşmen, dYdX Foundation
  • Tansel Kaya, The Mindstone Blockchain Labs CEO’su
  • Murat Kahraman, Game Factory Kurucu Ortağı

Etkinlik, herhangi bir kâr amacı gütmeden ekosistem için değer oluşturmak ve bu değer sayesinde Türk blok zinciri ekosistemine katkı sağlamak için iyi bir fırsat olarak öne çıkıyor.

"Hackathon'un ideathon ile birleşmesini istedik"

HackJuno Türkiye Hackathon direktörü Beyza Özcan, hackathon'a isteyen tüm üniversite öğrencilerinin takım oluşturmak kaydıyla tamamının katılabileceğini ifade etti.

Özcan, sorularımıza şu yanıtları verdi:

Türkiye'de böyle bir hackathon düzenleme fikri nasıl ortaya çıktı?

Hackathon fikrinin aslında ideathon tarzında bir yapı ile birleşmesini istedik. Bir fikir geliştirme fikrin uygulanabilir olması ve bunu da ekosistemde birlikte yapabilmeyi amaçladık. Ayrıca üniversite öğrencilerinin daha çok üreten bir ekosisteme odaklanmaları gerektiği yönünde bir düşüncemiz vardı. Biz de bu noktada bu üniversite öğrencilerine başta verdiğimiz  Rust kodlama dil ve CosmWasm kontrat eğitimleri ile buraya dahil olabileceklerini ve yeni fikirler çıkabilecek projeleri görebileceğimizi düşünerek hareket ettik.

Hackathon'un amacı ve hedefleri konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Yeni fikirler geliştirmek, birlikte sinerji oluşturmak ve diğer üniversiteli arkadaşlarla bu sinerjiyi geliştirebilmek ve genç yeteneklerin kendilerini keşfetmelerini sağlamak olarak sıralayabiliriz.

0xWilds ekibi, hackathon sürecinde hangi rolleri üstlenecek?

0xWilds ekibi, hackathon'un ilk süreci olan propasal'ın sunulması, hazırlanması ve örgütlenme aşamasında yer alarak hackathon'un yapılmasında en büyük paya sahip.

Hackathon'a kimler katılım sağlayabilecek?

Bir takım oluşturmak kaydıyla, Hackathon isteyen üniversite öğrencileri hepsi katılabilir.

Hackathon etkinliğine katılmak isteyenler, nasıl başvurabilirler ve süreçle ilgili bilgileri nereden edinebilirler?

HackJunoTurkey web sitesinde formlar mevcut. Sadece doldurmaları yeterlidir.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir