Günümüzün Olmazsa Olmazı İnternet, 90'larda Nasıldı?

Yıllardan 1999... Burak Kut radyolarda gümbür gümbür çalarken internet yeterince gelişmemiş sadece toplumun belirli bir kesimine hitap ediyordu. İnternete sahip insanlar da dial-up sesinden muzdaripti. Peki o zamanlar, günümüzün olmazsa olmazı internet ne durumdaydı? Hadi sizinle birlikte internetin büyülü geçmişine doğru bir yolculuk yapalım.

Günümüzün aksine World Wide Web henüz yeni ve acı verecek düzeyde yavaştı. İnsanlar on yıldan az süredir interneti kullanıyordu. O dönem internetin içerik üreticileri ise genellikle duvara konuşuyorlardı.

2000’den sonra doğan neslin 90’larda internetin nasıl olduğuna dair bir fikri yok. Hadi bunu düzeltelim ve TikTok nesline ders verirken kendi hafızamızı da tazeleyelim.

  • 1995’te kurulan AltaVista o dönemdeki ailelerin arama motoruydu. 2003’te Yahoo tarafından satın alındı ve 2013’te kapatıldı.
  • Amazon, 1999 yılına kadar kitapların ötesine geçmiş ve elektronik vb. ürünlere açılmıştı. O zamanlar ana sayfası mavi bağlantılarla doluydu. Bugün, birçok ürün kartıyla her şey şık gözüküyor.
  • AOL ana sayfasının o zamanlar dikey kolonları çok sevdiğini görüyoruz.
  • 1999’un Apple web sitesinde “Güncel Haber Manşetleri” bölümü vardı. Şimdilerde ise ana sayfası sade ve tamamen cesur renklerle donatılmış.
  • Online satış sektörünün önderlerinden eBay’in bu görünümü hepimize maziyi hissettiriyor.              
  • Aslında doodle olmayan bir günde günümüz teknoloji devi Google’ın 1999 yılından pek farkı olmadığını görebilirsiniz.
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir