Google, görüntüden video üretebilen özelliği VLOGGER AI'yi tanıttı

Google, yeni özelliği VLOGGER AI'yle insansı videolar üretebiliyor. Üstelik Google'ın videoları üretmek için ihtiyacı olan şeyler yalnızca bir görsel ve ses dosyası.

Google, öz çekimlerden ve ses dosyalarından video oluşturabilen yeni özelliği VLOGGER AI'yi tanıttı. Google'ın yayınladığı tanıtım makalesinde özelliğin kullanılabilmesi için girdi olarak yalnızca bir görüntünün ve ses klibinin yeterli olacağı söyleniyor. Vlogger ayrıca kullanıcıların yaratıcı süreçleri kolaylaştıracağını iddia ettiği hareketli videoları da düzenleyebiliyor.

Bir teknik incelemede Google ekibi, Vlogger'ı "insanları sesten sentezlemek için yeni bir çerçeve" olarak tanımlıyor ve şunu ekliyor: "Bu çalışmada hedeflediğimiz şey kesinlikle otomasyon ve davranışsal gerçekçilik ve somutlaşmış konuşma aracısı." Yani bu özelliğin esas amacı izleyici olan gerçek insanlara insan hissi veren gerçekçi görünüm sunmak.

VLOGGER AI teknolojisi ürkütücü

Yeni özellik video üreticilerinin işine mi yarar yoksa onlara yeni bir yapay rakip mi yaratır bilinmez ancak şimdiden bazı insanları görüntüden sentetik video üreten bu özellik endişelendirdi. Hareketli ve konuşan video klipler oluşturabilen bir aracın kötü amaçlı kullanımı ve ekran önündeki insanların manipüle edilmiş videolarının oluşturulabilecek olması şu an en yaygın endişelerden bazıları. Aslına bakılırsa, Vlogger'ı bu kadar tehlikeli kılan, Google'ın Vlogger'ı oluştururken kaydettiğini iddia ettiği ilerlemeler. AI deepfake halihazırda büyük ve büyüyen bir tehlikeyken VLOGGER AI'nin işlerini kolaylaştıracağı da aşikâr. Gelgelelim VLOGGER AI'nin yapay zeka animasyonları henüz mükemmel değil. Tuhaf bir şekilde robotsu bir şekilde hareket edip konuşarak hâlâ açıkça insanlık dışı bir tavır taşıyor. Yine de teknolojisi oldukça etkileyici.

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir