Google AdWords Customer Match Stratejileri

Google geçtiğimiz aylarda AdWords hedefleme seçenekleri arasına yeni bir tanesini ekledi. Artık e-mail adresleri üzerinden hedefleme yapabilmemiz ve reklam yayınlayabilmemiz mümkün. Customer Match adı verilen bu hedefleme özelliği ile Google, YouTube veya gmail adreslerine giriş yapmış kullanıcılara özel olarak reklam yayınlayabiliyoruz. Segmente edilmiş iyi bir e-mail veritabanınız varsa potansiyel ve hali hazırdaki müşterilere yönelik özel kurgular geliştirebilirsiniz. Customer Match kampanyalarınız için en az 1.000 aktif kullanıcıya ihtiyacınız olacak. Oluşturduğunuz bir listenin geçerlilik süresi ise 180 günden uzun olamaz. Örnek üzerinden ilerleyecek olursak; Mobilya sattığınızı varsayalım. “Mobilya” kelimesi jenerik olduğu için muhtemelen reklamlarda kullanmak için oldukça  pahalı olacaktır, çünkü jenerik anahtar kelimelerin anlam aralığı çok geniştir ve rekabetin yoğun yaşandığı kelimelerdir. Bu jenerik kelimeleri hedeflemek için daha önceden oluşturduğumuz RLS’ (Remarketing lists for search) listeleri ile bid stratejisi geliştirerek daha verimli hale getirebiliyorduk. Benzer stratejileri artık Customer Match özelliği ile de geliştirebiliriz. Örneğin daha önceden sitemizde alışveriş yapmış kişilerin mail listesini sisteme yükleyip sonrasında mobilya jenerik kelimesi ile google üzerinde arama yapan kullanıcıları hedefleyebilir, böylece daha düşük tıklama başı maliyetler ile (bu kullanıcıların ilgi oranı daha yüksek olacaktır) daha iyi dönüşüm oranları elde edebiliriz. Sitemizi tekrar tekrar ziyaret eden kullanıcıların dönüşüm oranları genellikle daha yüksektir. Daha önceden bizden alışveriş yapmış kullanıcıların da hiç yapmamış müşterilere göre satın alma ihtimali de aynı şekilde daha fazla olacaktır. Tabii ki bunun için alışveriş yapmış kullanıcıların iyi bir alışveriş deneyimi yaşamış olması ve aldıkları ürünün tekrar alınabilir ürün gruplarından olması gerekmektedir. Customer Match her ne kadar yeniden pazarlama listeleri ile yapılan hedeflemeye benzesede bu sefer hedeflememizi ziyaretlere değil, e-mail adreslerine bağlı olarak yapıyoruz. Custom_Audiences-686x350

Customer Match ile oluşturulabilecek stratejiler

 • Benzer ürünler ve çapraz satış: Birden fazla alınabilecek ürün gruplarında müşterilerinize benzer ürünler sunabilirsiniz. Ya da tamamlayıcı ürünleri push edebilirsiniz. Örneğin mangal satın almış bir kullanıcıya mangal kömürünü de sunmak, satış olasılığınızı arttıracaktır.
 • Periyodik müşterileri geri kazanmak: Satışını yaptığınız ürünler belirli periyotlarla tekrar satın alınıyor olabilir. Örneğin bebek bezi satıyorsanız kullanıcıların bu ürünü hangi periyotlarla satın aldığını analiz edebilirsiniz. Bunun sonucunda da bu satın almayı gerçekleştiren kullanıcıların mail adresleri üzerinden oluşturacağınız hedefleme ile tam zamanında bu kullanıcıları tekrar müşteriye dönüştürebilirsiniz.
 • Kararsız kullanıcıları müşteriye dönüştürmek: Bir program sattığınızı varsayalım, kullanıcılar satın almadan önce programı görmek ve kullanmak isteyebilir. Bu yüzden programın demosunu yayınlamanız gerekir. Demo’dan faydalanan kullanıcıları tekrar hedeflemek ise yine dönüşüm olasılığı yüksek bir reklam stratejisi olacaktır.
 • Potansiyel Müşteri Stratejisi: Sitenize ya da yayınladığınız bir haber bültenine kayıt olmuş kullanıcılar sizinle ilgileniyor demektir. Bu kullanıcıları AdWords üzerinde hedeflemek ve tekliflendirmek akıllıca bir hamle olacaktır. Sizinle daha önceden etkileşime girmiş kullanıcıları müşteriye dönüştürme olasılığınız daha yüksektir. Bu kullanıcıları AdWords’de daha yüksek tekliflendirebilirsiniz.
 • Çevrimdışı müşteriler üzerine oynamak: Restoran, masaj salonu, tiyatro ya da offline mağazaları da olan bir perakendeci iseniz, offline taraftaki müşterilerinizin mail bilgilerini Customer Match ile AdWords’e entegre ederek tekrar hedefleyebilir ve cüzi maliyetlerle bu kullanıcıları online müşterilerinize de dönüştürebilirsiniz.
 • Mevcut müşterileri hariç tutmak: Şimdiye kadar hep müşterilerinize yönelik geliştirebileceğiniz stratejilerden bahsettik. Mevcut müşterilerinizi hariç tutmak ya da daha düşük tekliflendirip yeni müşterilere bütçenizi aloke etmekte bir strateji olabilir. Örneğin tatil için rezervasyon yaptırmış bir müşterinizi tekrar tatil sunmak için hedeflemenize gerek yoktur.
 • Abonelikten çıkmış müşterileri tekrar hedeflemek: Eğer büyük bir e-mail listeniz varsa, abonelikten çıkmış ve size ilgisini yitirmiş kullanıcıları da tekrar hedefleyip sunacağınız iyi bir teklif ile geri kazanabilirsiniz.
 • Satın alınmış mail adreslerini kullanmak: Mevcut mail datanız sınırlı ise, ilgili olduğundan emin olduğunuz kullanıcı mail datalarını satın alarak bunları hedefleyebilir ve müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz.
 • İzin vermeyen müşterileri / potansiyel müşterileri ikna etmek: Müşterilerinizden bazıları e-mail alma konusunda size izin vermemiş olabilir, bu kullanıcılardan oluşturacağınız bir hedefleme ile özellikle sponsorlu gmail reklamları aracılığıyla bir nevi mailing yapabilir ve iyi bir kampanya ile bu kullanıcıları yakalayabilirsiniz.
 • Linkedin adreslerini kullanmak: Tüm bağlantılarınızın linkedin’deki e-mail adreslerini indirmeniz mümkün.  Bu kişilere özel reklamlar gösterebilirsiniz.

Customer Match Listesi Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle AdWords’e giriş yapın, sol taraftaki “Paylaşılan Kütüphane” sekmesine girin.Google, e-mail adreslerini şifrelenmiş bir şekilde yüklememize olanak sağlıyor. Bu sayede e-mail adreslerini Google ile tam anlamıyla paylaşmak zorunda kalmıyoruz. Bunun için, biz Customer Match SHA2 dönüştürücüsü kullanıyoruz. Fakat bunu kullanmak zorunlu değil. Eğer şifrelemek isterseniz, Customer Match SHA2 dönüştürücüsünü açın ve kullanmak istediğiniz e-mail adreslerini yapıştırın ve “SHA256’ya Dönüştür” sekmesine tıklayın. Şifrelenmiş adreslerin listesini “dosya olarak indir” sekmesine tıklayarak indirin. Listenin adını girin örneğin iyi bir isim listenin neyi içerdiği ile ilgili olacaktır, siz de böylelikle hedef kitlenizi spesifik tutabilirsiniz. Müşterilerin e-mail adreslerini yükle.” kısmına tıklayın. Sonrasında indirdiğiniz dosyayı seçin. Burada arama yapan kişinin listeye abone olmaktan vazgeçebileceği bir URL belirtmelisiniz. customermatch-1 Listedeki kullanıcıların ne kadarlık süreyle hedef alınabileceğini seçebilirsiniz. Bu süre en fazla 180 gün olabilir. Daha kısa bir süre tercih ederseniz 30 ya da 90 gün seçenekleri arasında karar kılabilirsiniz. Bu zaman aralığı ürün özelinde değişkenlik gösterebilir. Kullanıcıların ürününüze ne kadar süre ile ilgi gösterebileceğini tespit edip buna göre karar almanızda fayda var. Son olarak liste hakkında gerekli detay bilgileri girerek (listenin oluşturulduğu tarih, hedef kitlenin kim olduğu vb) listeyi kaydedin. Bu listeyi artık yeniden pazarlama listelerinde olduğu gibi kullanabilirsiniz. customermatch-2 Customer Match tarafında da diğer reklam modellerinde olduğu gibi uymamız gereken bazı politikalar var. Bunlar;
 • Kişisel bilgileri toplayan reklamları kullanamazsınız.
 • 13 yaşın altındaki müşterilerin bilgilerini yükleyemezsiniz.
 • Müşterilerin kişisel bilgilerini içeren reklamlar oluşturamazsınız.
 • İlaç vb hassas bilgiye yönelik ürünlerin reklamını yapamazsınız.
Sonuç olarak Customer Match ile mevcut ve potansiyel müşterilerinize bu kullanıcıların daha önceden sizden bir satın alma ya da ziyaret yapmış olmalarına gerek duymaksızın reklam gösterebilirsiniz. İyi bir mail segmentasyonu ile bütçe ve teklif optimizasyonlarınızı gerçekleştirebilir, dönüşüm oranı oldukça yüksek kampanyalar kurgulayabilirsiniz.
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir