Göç Müzesi, İngiltere'nin kadrosuyla ırkçılığa dikkat çekti

Wonderhood Studios, göçmen futbolcuların İngiltere kadrosuna yaptığı katkıyı vurguluyor.

Wonderhood Studios, Euro 2024 sırasında yaşanan ırkçılığa karşı Migration Museum (Göç Müzesi) için bir kampanya düzenledi.

İngiltere'nin turnuvanın başında kazanmaya en yakın takım olmasından yola çıkan Wonderhood, kampanyada göçmen oyuncuların İngiltere kadrosuna yaptığı katkıyı vurguluyor. Aslında, 26 kişilik kadrodan 15'i, ya Birleşik Krallık dışında doğdukları ya da kökenleri başka milletlere dayandığı için başka takımlarda yer alabilirdi.

Oyuncular arasında; Kobbie Mainoo, Jude Bellingham ve Bukayo Saka gibi genç yetenekler ve Kyle Walker, Declan Rice ve Harry Kane gibi daha tecrübeli oyuncular yer alıyor. Yine de buna rağmen göçmen sorunu, son genel seçimlerde de Birleşik Krallık'ta kutuplaştırıcı bir sorun olmaya devam ediyor ve futbolcular büyük turnuvalarda ırkçı davranışlara maruz kalıyor. 

Wonderhood Studios'un Yardımcı Yaratıcı Yönetmenleri Jack Croft ve Stacey Bird kampanyayla ilgili olarak, "Stratejimizin amacı İngiltere taraftarlarının göç hakkında daha olumlu konuşmasını sağlamaktı, göç olmasaydı İngiltere takımına ne olacağını düşünmelerini istedik. Başlangıç dizilişinin duyurulmasından, inanılmaz penaltılar atan oyuncumuza kadar, göçün çoğunlukla sevilen ulusal sporumuz için bir başarı hikâyesi olduğunu inkâr edemezsiniz." açıklamasında bulundu.

Göç Müzesi İletişim Direktörü Matthew Plowright ise "Göç genellikle bölücü bir konu olarak görülüyor, ancak gerçekte hepimizi birbirine bağlayan bir hikâye. Kampanyamızın gösterdiği gibi, İngiltere'nin Avrupa Şampiyonası kadrosunun neredeyse tamamı göçmen kökenli. İster yurtdışında doğmuş olsunlar, ister göçmenlerin çocukları veya torunları olsun. Oyuncuların aile geçmişlerinin katmanlarını daha da soyarsanız, büyük ihtimalle trajik göç hikâyeleri bulursunuz. Göçü ulusal hikâyemizin merkezine koymanın zamanı geldi ve bu Avrupa Şampiyonası'nı izlerken, futboldan daha iyi bir başlangıç noktası neresi olabilir diye düşünerek yola çıktık." dedi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir