Facebook'tan Sonra Amazon da Yemek Sipariş Hizmetini Duyurdu

Geçtiğimiz günlerde sizlere Facebook'un yeni "yemek siparişi" özelliğinden bahsetmiştik. Bu özellikle birlikte Facebook, kendi platformu üzerinden işletmelerin yemek siparişi almasına olanak sağlayacak. Şimdi ise benzer bir hamle bir başka internet devi Amazon'dan geldi.

E-ticaret devi, gelecek aydan itibaren belirli lokasyonlarda, mobil uygulaması aracılığıyla yemek siparişi verilebileceğini açıkladı. Amazon Restaurants ismi verilen bu yeni hizmet, ödeme alanında hizmet veren Clover isimli girişim ile yapılan ortaklıkla birlikte hayata geçirildi. Clover'ın sağladığı hizmet sayesinde, yemek siparişi veren kişiler, ücreti mevcut Amazon hesapları aracılığıyla ödeyebilecekler.

Amazon Restaurants, ilk olarak geçtiğimiz ay yemek sipariş şirketi Grubhub'a doğrudan rakip olarak duyurulmuştu. Amazon, sipariş alanında faaliyet gösteren Olo isimli girişim ile yaptığı anlaşma çerçevesinde yemek sipariş edilebilen çok sayıda işletmenin yer aldığı upuzun bir listeyi sistemine ekledi. Bu yemek siparişi hizmetine ilk başta sadece New York, Washington D.C., Massachusetts, Connecticut, New Jersey, Pennsylvania, Maryland ve Seattle bölgesindeki belirli restoranlar dahil olacak.

Bunların yanı sıra Amazon'un mobil uygulaması, zamanla şirketin mobil perakende deneyleri için çok amaçlı bir test alanı haline geldi. Uygulama, halihazırda Amazon'un dijital asistanı Alexa ile olan entegrasyonu sayesinde, yemek siparişi ve teslimatı için çeşitli seçenekler sunuyor. Hatta bu seçenekler arasında Grubhub ve Domino's da yer alıyor.

Amazon, bu yeni yemek sipariş hizmetiyle birlikte Amazon Pay isimli ödeme hizmetini de daha güçlü hale getirmek istiyor. Amazon Pay, Amazon'un 2013 yılında PayPal'a rakip olarak çıkarttığı ve insanların fiziksel mağazalardan ve Amazon'un kendi internet sitesi dışından yapıkları alışverişlerde, Amazon hesaplarını kullanarak ödemeyi yapmalarına olanak sağlayan bir sistem. E-ticaret şirketi, daha önce 33 milyon müşterisinin bu hizmeti kullandığını ve geçtiğimiz yıla göre hizmeti kullananların sayısında 10 milyon kadar bir artış olduğunu açıklamıştı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir