Facebook'dan Reklam Verenlere Eşi Benzeri Görülmemiş Segmente İmkanı

Sosyal medya platformlarının, gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün artan bir ivmeyle insanların günlük yaşamına biraz daha dahil olması, bu platformların ellerinde tuttukları, kullanıcılarına ait bilgilerinde artmasına yol açıyor. Kullanıcıların kişisel bilgilerinin yanında, beğendikleri, takip ettikleri yada gittikleri yerlere ait bilgiler, onların yalnızca kişisel bilgilerine erişimi değil tüketim alışkanlıklarına da erişimi mümkün kılıyor.

facebook_ads_logo

Şimdiye kadar kullanıcıların paylaştıkları ve beğendiği sayfalardan yola çıkarak, reklam verenlere segmente kolaylığı sağlayan Facebook, kullanıcıların çevrimdışı tüketim alışkanlıklarını gözlemleyen Datalogix, Acxiom ve Epsilon firmalarıyla anlaşarak, reklam verenlere eşi benzeri görülmemiş bir segmente fırsatı sunuyor. Yani şimdiye kadar reklam verenlere, yaşadığı şehire, okuduğu okula ve beğendiği sayfalara kadar detaya inme fırsatı sunan Facebook, yaptığı yeni anlaşmayla beraber, reklam verenlere yalnızca gazlı içeçek içen kullanıcıları listeleme gibi çok daha fazla detaya inme fırsatını sunuyor.

Facebook bloğunda yayınladığı yazıyla tanıttığı bu anlaşmayı şu örnekle detaylandırıyor: Bir otomobil satıcısı yeni bir araba almak için araştırma yapan insanlara bir teklif sunmak istiyor. Bugün bir çok işletme, bu tip müşterileri belirlemek ve bu kullanıcılara erişmek için 3. parti yazılımları kullanıyor. Bugünki güncellemeyle birlikte, 3. parti yazılımlara ve firmalara ihtiyaç duymaksızın Facebook reklam verenlere, yalnızca yeni araba almak için araştırma yapan kullanıcılara reklamlarını gösterme imkanı sunuyor.

Sunduğu yüksek segmente seçenekleri nedeniyle en etkili reklam araçlarından biri olan Facebook'un, bu güncellemeyle birlikte segmente olanaklarını detaylandırması, şüphesiz sektörün ihtiyaç duyduğu bu açığı kapatarak hem yanlış kişiye gösterimden doğan maliyet artışını azaltıyor hem de doğru hedef kitle analiziyle daha efektif bir reklam kampanyası hazırlama imkanı sunuyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir