Etkili İçerik Pazarlaması İçin İpuçları

Geleneksel pazarlama yöntemleri dijital çağla birlikte yetersiz kalmaya başladı. Fakat değişen dünya yapısı pazarlama yöntemlerini de yeni formlarda karşımıza çıkardı. İçerik pazarlaması (content marketing) da bunlardan biri.

İçerik pazarlaması; en basit anlatımla markaların çeşitli kanallar aracılığıyla hedef kitlenin ilgisini cezbedecek içerik üretmesi ve bu sayede o kitleyi tüketiciye dönüştürmesi olarak tarif ediliyor. İçerik pazarlamasının özünde ilgi çeken, merak uyandıran, ihtiyaç karşılayan ve sürdürülebilir bir stratejiye dayalı içerik üretimi yatıyor. Burada hedef kitleye ulaşmak için kullanılan araçlar genellikle blog yazıları, ebook, bültenler, infografikler…

İçerik pazarlaması; fayda sağlayan, eğlendiren bir içerikle dikkat çeken ve dikkatini çektiği kitleye kendisini veya ürününü tanıttığı ve kullanıcı deneyimi oluşturduğu için önemli ölçüde marka sadakatini de arttıran bir yöntemdir. Bu yöntemde gelenekselin aksine ürün veya hizmetleri tüketiciye direkt göstermektense, tüketicinin işine yarayacak bilgileri onlara sunmak temel alınır.

Amerikalı bir araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre;

 %80 profesyonel karar vericiler, şirketle ilgili bilgiyi, reklam görmektense belli başlıklar altında yazılarla almayı tercih ediyorlar.

%70’i içerik pazarlamasının şirketi kendilerine yakın hissettirdiğini,

%60’ı da daha iyi ürün kararı verdiklerini söylüyor.

İçerik pazarlaması günümüzde bu kadar önemli hale gelmişken, devir içerik pazarlama devriyken hatta içerik kralken, güçlü içerik pazarlaması oluşturmak için işte küçük ipuçları;

Hem Ucuz Hem Pahalıdır

İçerik pazarlamasında başlangıç için çok fazla paraya gerek yoktur.  Fakat içerik pazarlamasının en pahalı kısmı zamandır ve işin zahmetli oluşudur. Yapabileceğiniz birçok şey vardır ve yapacaklarınız asla bitmez. Ne kadar öğrenirseniz o kadar öğrenebileceklerinizin farkına varırsınız.

Hatalar Kaçınılmazdır

Özellikle büyük markalar hatalarla mücadele ederler. Her kurum hatalar yapacaktır ve yaptıkları hatalardan bir şeyler öğrenerek ilerleyecektir. Hatalar yeni keşiflerin başlangıcıdır. Bir konuda uzmanlaşmadan, iyi olmadan önce çok kez yenilebilir, çöküşler yaşayabiliriz. Fakat sonucunda birçok şey öğreniriz.

Fikirler Disiplin Gerektirir

Her tarafı istila eden fikirler yaratıcıdır. İçerik oluştururken fikirleri yazmalı ve onları düzenlemeliyiz. Bir liste hazırlayın, kısa notlar alın, e-mail listeleri hazırlayın, bookmarks tutun, anında not alın çünkü 10 dakika sonra hatırlamayacaksınız.

Herkes Katkıda Bulunabilir

Bir şampiyona, amigoya ya da uzman bir blogger a sahip olmak harikadır. Herkes birilerini kendine doğru çeker ve içeriğe katkıda bulunur. İçerik pazarlamasında başarılı markalar içerik pazarlaması kültürü oluştururlar. Kültür kahvaltıda genellikle strateji yer.

Ne kadar Yazarsanız O Kadar Geliştirirsiniz 

Zor bir başlangıç olabilir fakat yazmak için zamanı titizlikle belirlemek gerekir. Yazmaya başlamadan önce bunların hepsi sizi harekete geçirici olacaktır. İçerik yazmak ve oluşturmak pratikle daha kolay olur.

Tutarlılık: En büyük Sır

İçerik pazarlamasının en büyük sırrı tutarlılıktır. İşin zor olması sır değildir. Onu sürdürmek, devamlılığını sağlamak gerekir. Bu yöntem hemen çalışmaz biraz zaman alır. Fakat sonunda illa ki iş yapacaktır.

Tüm bu ipuçlarından sonra içerik pazarlamasını uygulayan markaların uygulamayanlara göre 4 kat daha fazla büyüdüğünü de hatırlatmadan geçmeyelim.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir