Etkili Facebook Reklamları için 5 ipucu

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlama karşısında giderek güçlendiği gerçeğini kabul etmemiz gerekiyor. Her ne kadar hala TV en etkili reklam mecrası olarak kabul edilse de sosyal medyada bazı markaların yaptığı yaratıcı uygulamalar TV’den daha büyük yankı uyandırabiliyor. Tabi ki burada önemli olan sürekli, tutarlı ve etkili iletişimi sağlayabilmek.

Dijital mecranın şüphesiz en etkili kanallarının başında Facebook geliyor. Günlük aktif kullanıcı sayısı 800 milyonu bulan bir mecra haline geldiği için pazarlama açısından oldukça değerli bir konumda.  Marin Software  Facebook reklamlarının öneminden bahsettiği The Definitive Facebook Advertising Playbook adlı yazısında Facebook reklamlarını 4 temelde inceleyerek

* Facebook’un haber kaynağındaki sponsorlu reklam işlevini

*Facebook kullanıcılarının artan bir şekilde mobil üzerinden erişim sağlamalarını

*Facebook kullanıcılarının social commerce üzerinden satın alma işlemlerinin daha muhtemel olmasını ve

*Reklama yaratıcı bakış açısı sağlamasını ortaya koymuş.

Sponsorlu (Native) Reklam Olarak Facebook Haber Kaynağı

Klasik banner’a göre biçim, şekil ve uygulama açısından farklılık taşıdığı için daha efektif bir yöntem olarak kabul edilebilen sponsorlu reklamlar,  kullanıcıların reklamların varlığını kolay hissetmeleri açısından büyük etkiye sahip.

Facebook reklamlarına baktığımızda markaların reklam için iki yer seçeneği var. Birincisi; sağ sütunda bir bölümde yer almak, ikincisi, haber kaynağında yer almak. Yapılan araştırmalarda haber kaynağındaki reklamlar daha maliyetli ve etkili iken sağ sütunda yer alan reklamlarında yüksek performans gösterdiği ortaya çıkmış. Fakat en büyük etki haber kaynağında yer alan reklamlar üzerinde toplanmış.

Facebook’un Haber Kaynağı ile ilgili verdiği rakamları incelediğimizde;

[hr]

  • Facebook’ta geçirilen zamanın %50’si Haber Kaynağı üzerinde gerçekleşiyor.

  • Akıllı telefon kullanıcılarının %63’ü günde en az 1 defa Haber Kaynağı’nı görüntülüyor.

  • Haber Kaynağı’nda gösterimi yapılan reklam kampanyaları, sağ alanda yer alan reklam alanına göre %96 oranında daha iyi dönüşüm elde ediyor.

  • Haber Kaynağı’nda gösterimi yapılan reklamlardan 70%  daha fazla yatırım getirisi elde ediliyor.

[hr]

Facebook'ta reklam yapmanın önemi bu derece artarken ve sonuçlar ortadayken Marin Software’ın kullandığı bilgilerden düzenlenen Facebook reklamları için dikkate değer 5 ipucunu şöyle sıralayabiliriz;

1. Sadece mobile özgü reklamlar yayınlamak

Marin’e göre Facebook kullanıcılarının %74’ü mobil üzerinden Facebook’a erişiyor. Facebook, Power editör özelliğinin kullanımıyla sadece mobil reklamlarını oluşturmak için kullanıcılara fırsatlar sunuyor.

2. Mobil uygulama reklamları yapmak

Eğer markanız mobil uygulamaya sahipse, Facebook özellikle bu uygulamalar için reklam oluşturmayı sunar ve indirilenleri takip etmeyi sağlar. Her indirmeyle bu kullanıcılara erişme imkanı sunar.

3. Müşteri kitlesini yeniden hedeflemek

Örneğin, bir ayakkabı incelediniz, o ayakkabıyı alın yada almayın, başka sayfalarda gezindikçe bu aramaya ait reklamları sayfa kenarlarında görmeye devam edeceksiniz. Bu da ürüne olan ilgi seviyenizin düşmemesini sağlıyor. Müşterileri yeniden hedeflemek için Facebook güçlü bir yol sunuyor.

4. Yayınlanmış ya da yayınlanmamış sayfa postlarını deneyleyerek en efektif sonuca ulaşmak

Facebook reklamı oluştururken, reklamcılar Facebook üzerinde yayınlanmış postları geliştirmeyi tercih edebilirler ya da daha önceden Facebook üzerinde yayınlanmamış yeni postlar oluşturabilirler.

5. Yaratıcı reklamlara yön vermek

Reklamın yaratıcı yönlerini arttırmak reklamcılığın uzun tarihinin temelini oluşturur. Bu yaklaşımı kullanmak ve sosyal medya reklamlarına uygulamak oldukça basittir.

Sonuç olarak Facebook’un oldukça geniş bir kitleye hitap etmesi ve markaların bu kitleler arasında kendi hedef kitlesini rahatlıkla seçerek reklam yapabilmesi Facebook reklamlarını oldukça etkili ve değerli kılıyor diyebiliriz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir