Ernst&Young: Dünya'nın Yeni Yatırım Merkezi Türkiye Olacak

Denetim, kurumsal risk, kurumsal finansman, vergi ve yönetim danışmanlığı alanlarında dünyanın en büyük firmalarından birisi olan Ernst&Young “2013 Türkiye Yatırım Çekiciliği Raporu”nu açıkladı.

http://www.youtube.com/watch?v=wilqlyQ85qk

Son yıllarda gerek coğrafi konumuyla gerekse yakalamış olduğu büyüme trendiyle tüm dünyanın gözlerini üzerine çeken Türkiye BRIC ülkelerinin yanı sıra yatırım merkezi olma yolunda süratle ilerliyor. E&Y’ın yapmış olduğu bu araştırma da gösteriyor ki Türkiye yabancı yatırımcıya kucak açmış bir altın madeni.

Türkiye’yi Farklı Kılan Ne?

Öncelikle Türkiye’nin orta vadede yılda en az %5’lik büyüme hızı yakalayacağı öngörülüyor. Ülkenin böyle bir büyüme rakamına sahip olması, bunun yanında üç kıtayı birleştiren bir noktada olup köprü görevi görmesi, ayrıca iç pazarının büyüklüğü Türkiye’nin elindeki en büyük farklılıklar olarak göze çarpıyor. Böyle bir potansiyele sahip ülkenin yabancı yatırımcıyı cezbetmesi ve yatırımcının bu ülkenin geleceğine güvenmemesi biraz zor görünüyor.

 a

Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi artık tüm dünyada dikkat çekmektedir."  Zafer Çağlayan, T.C. Ekonomi Bakanı

Hangi Sektörler Gelecek Vadediyor?

Pazarlardaki çeşitlendirme ve sermaye akışlarındaki değişimin yatırımları artıracağı ve büyümeyi hızlandıracağı öngörülen Türkiye’de üretim ve hizmet sektörü öne çıkan sektörler arasında yer alıyor. En çok yatırım çeken il ise %54.7 ile İstanbul oldu.

 2

Türkiye’deki yeni teşvik sistemi ve devam eden reform gündeminin yatırımcı güvenini çok güçlendireceği, böylece ülkenin bölgesel ve küresel bir faaliyet üssüne dönüşüm sürecinin hızlanacağı araştırmanın bir diğer önemli öngörüsü oldu. Diğer yandan 2013 yılında ekonominin %3,5 büyüyeceği ve kalıcı bir büyüme grafiği izleyerek GSYH’nin de yıllık bazda %5 oranında artacağı bildirildi.

Hangi Ülkeler Türkiye’ye Yatırım Yapıyor?

Türkiye’ye doğrudan yabancı yatırımlarda başı çeken ülke ABD. Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi Avrupa Birliği ülkeleri de yatırımdan en çok payı alan ülkeler arasında.

 3

Araştırmanın belki de en güzel sonuçlarından bir tanesi de Türkiye’nin Endonezya, Vietnam ve Meksika gibi ülkelerin yanında, gelişmekte olan “yeni dalga ülkelere” liderlik yapabilecek temel ekonomik özelliklere sahip olması. Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) girişlerinde Türkiye’nin en büyük rakibinin Çin, Rusya, Brezilya ve Hindistan dörtlüsü diye anılan BRIC ülkeleri olduğu ve Türkiye’nin potansiyelinin bu ülkelerle yarışacak seviyede olduğu da altı çizilen önemli noktalardan oldu.

E&Y’ın yayınlamış olduğu bu rapor gösteriyor ki Türkiye gerçekten gelecek vadeden bir ülke. Yabancı yatırımcılar da bunun farkında ve uzun vadeli yatırım planları için Türkiye’yi çemberin içine almaya hazırlanıyorlar. Aslında bir süre öncesine kadar Türkiye’deki bu büyümenin sıcak para akışlarıyla olduğu ve uzun vadeli yatırım planlarıyla desteklenmediği sürece büyümenin sağlıklı bir sonuç getirmeyeceği tartışılıyordu, ama son yaşanan gelişme ile yani Moody’s’in not artırımının etkisi hem borsada tarihi bir rekora imza attı hem de faizlerde. Bu da DYY ve istihdam artışını tetikleyeceğinden şimdilik bir öngörü olarak Türkiye’yi güzel günlerin beklediğini söyleyebiliriz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir