Erkeklerin Yayılarak Oturmasını Engelleyen Ödüllü Sandalye Tasarımı

Özellikle toplu taşıma araçlarında epey rahatsız edici bir boyuta ulaşabilen, erkeklerin bacaklarını açarak ve yanlarındaki koltuğun da alanını kaplayarak oturmaları konusunda imza kampanyaları bile başlatılmıştı hatırlarsanız.

Çeşitli afişlerle, görsellerle uyarılsa da pek dikkat edilmeyen bu alışkanlık yalnızca bizim toplumumuzda yokmuş anlaşılan... İngiltere'de feminist bir tasarımcı, erkeklerin kamusal alanda "yayılarak" oturmasını engelleyen sandalye tasarımıyla ödül almış.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Brighton Üniversitesi tasarım bölümü öğrencisi Laila Laurel'in Instagram'da fotoğraflarını yayımladığı sandalyesi, bazı kullanıcılar tarafından "kadınların sık sık maruz kaldığı bir cinsiyetçilik formuna yaptığı gönderme" nedeniyle övgü alırken bazı erkeklerin tepkisini çekti.

Laurel'ın erkek sandalyesi tasarımı üçgen şeklinde ve dizleri birleştirmeye zorluyor. Aynı tasarımın bir de kadın versiyonu var. Bu sandalyedeki ek parça, dizlerin birleşmesini engelliyor ve kadınları "yayılarak' oturmaya zorluyor.

Laila Laurel, bitirme ödevi olarak tasarladığı "Erkeklerin yayılma sorununa bir çözüm" başlıklı sandalye projesi için, "Projem çok ciddiye alınmamalı. Ama kadınların gündelik yaşamlarında karşılaştıkları bir soruna eğlenceli ama bir o kadar da gerçekçi bir yaklaşım getirmek istedim" dedi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir