En Sevilen Marka ne Apple, ne de Google; Walt Disney

Her gün binlerce marka ile yüz yüze geliyoruz. Bazen bir mahalle bakkalının vitrininde gördüğümüz bu markalar bazen de prime-time'da 30 saniyelik spotlarda bizim bilinç altımızda yer edinmeye çalışıyor. Bu curcunada  çoğu marka bizim için "kullan at"tan başka bir şey ifade etmezken; bazı markalar var ki bizler için sadece bir markadan ibaret değil, bizim yaşam tarzımıza yön veriyor.

Araştırma şirketi APCO da insanların yaşam tarzlarına yön veren markaları araştırdı.  15 pazardan 70.000 kişinin katıldığı araştırmada tüketicilere 8 farklı konuda (izlenim, kavrama, ilgililik düzeyi, hayranlık, merak düzeyi, tanımlama, yetkilendirme ve gurur) markalar hakkındaki izlenimleri soruldu. Bu izlenimlere göre markalara tüketicilerin bağlılık puanları oluşturuldu. 0-100 arasında belirlenen bu bağlılık puanlarına göre Dünya  üzerinde tüketicinin duygularına en çok hitap eden 100 marka sıralandı.

Walt-Disney-and-Mickey-Mouse-1 (1)Araştırma sonuçlarınde ilk sırayı Amerikan Walt Disney alırken, ikinci ve üçüncü sırayı teknoloji şirketleri olan Yahoo ve Google aldı.

Her ne kadar Yahoo'nun ikinci sırada olması sürpriz bir gelişme olarak lanse edilse de, şirketin başına Marissa Mayer'in CEO olarak geçmesinden sonra birçok olumlu hamle yapan şirketin hem parasal anlamda hem de imaj anlamında büyük bir ivme yakaladığı aşikar.

Araştırmada en büyük sürpriz ise Apple'ın sıralaması oldu. Yıllardır birçok tüketici için  bir markadan daha fazlası olan şirket, kendine 9. sıradan yer buldu. İlk 100 markanın tam listesini aşağıda bulabilirsiniz.

top-100-most-loved-brands

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir